aliakan98
aliakan98 (üye)
İzmir / Amatör

Nikon D-slr Ve Objektif Tercihi

İyi günler.
Konuyu nereye acıcagıma karar veremedim. Objektif bolümünemi burayamı diye cünkü ikisinide iceriyor . Size sormak istedigim soru su. Suanda nikon d3100 body ile sigma 70-200 OS kullanıyorum. Sizce bu seti satıp, alta okuyacaklarınızımı almalıyım?

1-Nikon 50mm 1.4
2-Nikon 85mm 1.8
3-Nikon d7000

Sizce kararım ne yonde olmalı ? Fikirlerinizi merak ediyorum ve her türlü yorumu bekliyorum.

Tarih: 28 Temmuz 2013, 21:17 - İp: 188.***.**7.185
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba alicim;
keskin bir lensimde olsun diye 50mm f/1,8'i aldığımda sanki beklediğim bu değildi! test edeyim dedim ve 18-105'in 50'si ile birebir koşulda üç ayak üzerinde çektiğim fotoları karşılaştırdığımda keskinlik olarak fark göremedim gördüğüm tek avantajı, kitimle loş ortamlarda flaşla çekebildiğim fotoğrafları bununla flaş kullanmadan çekebiliyorum ama yinede benim için gereksiz bir harcama oldu. benim açımdan makro türünden bi objektif daha iyi olurdu, bi başkası için bu tele de olabilirdi. yeni bir objektif alınmadan önce ekipmanlar ve çekim teknikleri hakkında genel teknik bilgiye mutlaka sahip olunmalı. mesela; titreşim önleme sistemi objektifin fiyatını iki misline kadar çıkarabiliyor halbuki manzara amaçlı alınan bi objektifte bu çokta önemli değildir çünkü en iyi manzaralar üçayak üzerinde çekiliyor. örnekleri uzatmak mümkün

Tarih: 30 Temmuz 2013, 12:32 - İp: 81.***.**1.46
aliakan98
aliakan98 (üye)
İzmir / Amatör

Yanlış anlasıldı galiba, ben ekstra bir harcama yaparak yeni bir objektif almayacagım elimde olan sigma 70-200 os objektifi degiştirmek istiyorum. Sigma yerine ya nikon 300mm f/4 alacagım yada günlük hayatta daha cok kullanabilcegim, nikon 24-70 objektif.

Ayrıca;
"keskin bir lensimde olsun diye 50mm f/1,8'i aldığımda sanki beklediğim bu değildi! test edeyim dedim ve 18-105'in 50'si ile birebir koşulda üç ayak üzerinde çektiğim fotoları karşılaştırdığımda keskinlik olarak fark göremedim gördüğüm tek avantajı, kitimle loş ortamlarda flaşla çekebildiğim fotoğrafları bununla flaş kullanmadan çekebiliyorum" Verdiginiz ornek bana mbraz mantıksız geldi, iki objekfitide birerir kosulda cektiginiz fotograflar ile karsılaştırmıssınız, fakat objektifler her odak uzunluğunda ve diyafram açıklığında aynı performansı vermez. Yani 18-105 için bir fikrim yok fakat nikon 50mm 1.8 yaklaşık olarak f5.6 da en iyi kaliteyi sunuyor.

Paperman, siz hep alıntı yaparak cevaplıyorsunuz bende oyle yapayım dedim.

"Keskinlik haricinde, pro lenslerin olabilecek ustunlugu de gozle gormeniz mumkun degil."  İyi bir objektifte aradıgınız özellikler, keskinlik, kenar kararmasının az olması,detaylar,renkler ve dağılmanın minimum seviyede olması degilmidr ? Sahsen bunların hepsini göz ile ben fark edebiliyorum. Ayrıca anladıgım kadarıyla siz 18-105 objektif dısında bir objektif kullanmıyorsunuz? Yada farkı bilgisayar ekranında piksellere bakarak incelemek için kendinize objektif alıyorsunuz?

"Pro lens alip, cekimlerinizde bariz fark goreceginizi saniyorsaniz, hayal kirikligina hazir olun." Sizin "pro diye tabir ettiginiz sigma 70-200 ile 18-55 mm kit lensim arasında ben bariz fark buluyorum cektigim fotograflarda. İsterseniz

Ben 18-105 in kötü bir objektif oldugunu düşünmüyorum fakat nikon 24-70 ile kıyas kabul edebilicegini de düşünmüyorum. Sizin görüşünüz farklı olabilir.18-105 objektifim olmadıgı için onunla sigma objektifimi kıyaslayamıyorum internetten okuduklarımla karar veriyorum, eğer isterseniz 18-55 kit lensim ile karşılaştırma fotograflarını koyabilirimm.

Tarih: 30 Temmuz 2013, 14:07 - İp: 188.***.**7.185
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

Altta yazan yorumlaraın hepsine bakma fırsatım olmadı.Göz gezdirdiğim kadarıyla bi çokarkadaşla aynı şeyi düşünmüşüm.Yerinizde olsam makine ve lens i satarım. lens olarak 17-50 mm tamron alırım body olarak ise 2.el D90 D300S olabilir.paranız artarsa güzelde bi tripot.

Tarih: 30 Temmuz 2013, 16:05 - İp: 78.***.**8.241
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

"Verdiginiz ornek bana mbraz mantıksız geldi, iki objekfitide birerir kosulda cektiginiz fotograflar ile karsılaştırmıssınız, fakat objektifler her odak uzunluğunda ve diyafram açıklığında aynı performansı vermez. Yani 18-105 için bir fikrim yok fakat nikon 50mm 1.8 yaklaşık olarak f5.6 da en iyi kaliteyi sunuyor."

"mantıksız" dediğin zaman önyargılı davranır ve hata edersin, tabiiki farklı f aralıklarında çekim yaptım uzun uzadıya anlatıp buraya fotoları yükleyip kritik yapmaya gerek yok! sana sadece neticeyi söylüyorum.

Altta 18-105 ve 24-70 ile çekilmiş fotolar var, iki objektif arasında 3 bin lira fark var, kıyasla bakalım bunlar arasında 3bin liralık fark varmı? aslında gerçektende bir fark vardır bu farkı görmek istiyorsan misal olarak; EIZO CG-223 gibi prof bi monitörle bakman gerekir, bizler fotolarımıza 300-500 liralık basit monitörlerle bakıyoruz ve aslında bişey görmüyoruz EIZO'nun bu 16 bitlik ips panelli prof monitörüyle baktığında keskinlik ve renk derinliğini görünce çektiğin fotolarına hayran kalırsın işte 2 objektif arasındaki fark gerçek manada burada açığa çıkar ama bu fark bence 3000 lira edecek bir fark değil çünkü 18-105 ile çekilen fotoğraflar da bu panelde dehşetengiz duruyor. Ama mesleğin fotoğrafçılıktır her zaman iyi netice verecek hızlı bi objektife ihtiyacın vardır o zaman haklısın derim öbürtürlü boşa para harcamış olursun amatör kullanıcı açısından bakıldığında fiyat-performans kurtarmıyor

nikon 24-70 f/2,8

nikon 18-105mm f/3,5

#m.levent' tarafından 31.07.2013 09:53:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Temmuz 2013, 09:52 - İp: 81.***.**1.46
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" ya nikon 300mm f/4 alacagım yada günlük hayatta daha cok kullanabilcegim, nikon 24-70 objektif. "

Bu kadar farkli amaclardaki lensler arasinda kalinilmaz ... Biri sadece kus/vahsi hayat cekmek icin tele , digeri genel kullanim/manzara/portre v.s. ? Anlamiyorum ki nasil bu mu, digeri mi diyebiliyorsunuz . Elinizdeki lense gore mi fotografciliginizi yonlendireceksiniz ?

Ustelik o 4000-5000 TL'lik lensleri, 1000 TL;lik D3100 govdeye dusunuyorsunuz. Evvelce de yazdim - ekipmanda denge olmali diye ...

" İyi bir objektifte aradıgınız özellikler, keskinlik, kenar kararmasının az olması,detaylar,renkler ve dağılmanın minimum seviyede olması degilmidr ? Sahsen bunların hepsini göz ile ben fark edebiliyorum. "

Gelelim kit zoom lens ile 5-10 kati daha pahali pro lens farkini anlayip anlamamaya / gorup gormemeye... Fark yok degil - elbet var ama APS-C sensorde beklediginiz farki goremezsiniz diyorum. Bunu da ben demiyorum aslinda - lenslerin testleri diyor.

Kit lensler, bir pro lensin yaptiginin belki %90'ini yapar. Keskinlikte SIZIN GOVDENIZ/ sensor boyunuz uzerinde ahim sahim farki yoktur - hatta bazi kit zoomlar, pro lenslerden daha keskindir. Kose kararmalari demissiniz ; kenarlardan %1-2 crop yaparak BEDAVAYA halledersiniz o isi. Renk kalitesindeki filan farki da goremezsiniz . Fiyat farkinin buyuk bir kismi dayaniklilik/su gecirmezlik/yapim kalitesi ile de alakalidir - fotograf kalitesine hic etkisi olmayan.

Eh diyafram farki tabi var ama bakin oraya deginmemissiniz bile ... .

Size PRO lensin hitab etmesi icin, fotografcilikta dedigim o ilk &90'lik kaliteye her cekiminizde ulasmis olmaniz , kalan %10'a ihtiyac duymaniz gerekir. Bu lensi alanlar, o ilave % 5-10 fark icin binlerce dolar fazladan verebilirler. 1 stop daha acik diyafram icin Leica f0.95 lense $10,000 verenler oldugu gibi.

Siz bence ornek fotograf yukleyin - yukleyin ki gorelim kit lens ne yonden size yetmiyor veya 70-200 nasil ondan daha iyi. Cekim degerlerini/EXIF bilgilerini de eklemeyi unutmayin.

Tarih: 31 Temmuz 2013, 10:20 - İp: 96.***.**5.17
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

O fiyattan satman zor gibi..

Senin fiyata fotografium 12 taksitli satıyor..

Tarih: 31 Temmuz 2013, 19:57 - İp: 95.***.**7.189
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

muhabbet hep aynı ahvalde dönüyor artık mantıksız olmaya başlamış arkadaş fotoğrafalarının olduğu siteyi buraya yazsn bakalım ne ne çekiyor nasıl çekiyor!!!

Tarih: 1 Ağustos 2013, 10:48 - İp: 188.***.**2.82