feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Nikon D 90 Ve Objektifler

Herkeze merhaba...
Nikon d90 almayı düşünüyorum,üzerindeki orjinal objektif hangi tarz çekimler için daha uygundur. kaliteli objektiflerle, daha pahalı olan Dslr'lerin kalitesini yakalamak mümkün mü?

Tarih: 25 Şubat 2010, 15:44 - İp: 212.***.**3.156
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Üzerinde hangi objektif var?

Olabilir? Daha pahalı DSLR kullanan birisi makinasına uygun olmayan ucuz bir objektif kullanıyorsa siz kaliteli bir objektifle daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Fakat donanım tek başına yeterli değil. Fotoğrafı görüp hisseden 2 göz daha önemli. Bugün beğenmediğimiz binbir türlü kulp taktığımız makina ve objektifleri daha bir kaç yıl önce dünyanın en iyi fotoğrafçıları kullanıyordu.

Tarih: 25 Şubat 2010, 16:07 - İp: 88.***.**4.155
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

üzerinde 18-105 objektif var.

Tarih: 25 Şubat 2010, 16:22 - İp: 212.***.**3.156
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Kit lens olmasına rağmen üzerinde vr olması güzel. Hem geniş açı hemde fokal çarpanla birlikte tele olarak (çok uzun menzilli olmamak üzere) kullanabileceğiniz bir objektife sahip olmuşsunuz. 3,5 - 5,6 olması nedeniyle hızlı bir objektif değil ama sınırlarını zorlamadığınız sürece başlangıç olarak size yetecek bir objektif.

Su objektifle neler çekebileceğinizden çok neler çekemeyeceğinizi ya da çekmekte zorlanacağınızı söyleyeyim. Bu objektifle makro çekim yapamazsınız (close up takarsanız olur), uzun mesafeli tele çekimler yapamazsınız. Düşük ışıklı ortamlarda düşük ıso ayarlarında hareketli nesneleri çekmekte zorlanabilirsiniz. Bunun dışında manzara fotoğraflarından, portrelere, gece ve gündüz çekimleri, çok uzun menzilli olmamak kaydıyla tele çekimler yapabilirsiniz.

Hayırlı olsun.

Tarih: 25 Şubat 2010, 16:58 - İp: 88.***.**4.155
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Paylaştığın bilgiler için çok teşekkürler.Makinayı henüz almadım,fiyat araştırması yapıyorum,birbirinden çok farklı fiyatlar da buldum D 90'ı
bunun içinde yeni konu açıyorum. tekrar teşekkürler.

Tarih: 26 Şubat 2010, 14:11 - İp: 212.***.**3.156
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Bu arada zoom lensler ile ilgili olarak; 70-300,70-200 vb lenslerle kaç metre uzaklığı yakınlaştırabiliyoruz...

Tarih: 26 Şubat 2010, 14:22 - İp: 212.***.**3.156
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Kaç metre uzağı yakınlaştırmak diye bir şey yok. 100 uzaktaki bir evi yakınlaştırmakla aynı yerdeki insanı yakınlaştırmak farklı şeyler. Kadrajı tam doldurmak için birisinde örneğin 200 mm yeterli iken diğerinde 400 mm objektif gerekir çünkü her ikisinin boyutları çok farklı.

Aşağıdaki linkten hangi mm değerinde objektifin görüş açısının ne kadar olduğunu ve ne kadar yaklaştırdığını test edip görebilirsiniz.

http://www.tamron.com/lenses/learning_center/tools/focal-length-comparison.php

Tarih: 26 Şubat 2010, 18:15 - İp: 88.***.**4.155
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Biraz karışık gibi görünüyor, yinede teşekkürler link'e bi göz atıcam...eyvallah.

Tarih: 2 Mart 2010, 13:29 - İp: 212.***.**3.156
  • 1