salihbaba
salihbaba (üye)
Erzurum / Amatör

Nikon-canon Pro Body

Merhabalar arkadaşlar...
Öncelikle kurban bayramınızı kutlarım.
Ben uzun zamandır Canon DSLR (350 D, 30D, 5D gibi) gövdeleri kullandım. Kullandığım bu ekipmanları profesyonel DSLR alabilmek adına sattım. Grafik tasarım, geniş açı manzara ve gezi fotoğrafları ile iç mekan tanıtım fotoğraf çekimleri yapıyorum. Şimdi ise profesyonal bir gövde arayışı içerisindeyim.(Mutlaka fullframe bir gövde olmalı) Eski bir Canon kullanıcısı olarak aklımda hep Canon EOS 1Ds Mark III vardı. Ancak; gerek internette yaptığım araştırmalar, gerekse de bazı kişilerle görüşmelerim bende Nikon D3 veya Nikon D3x gövdelere merakımı artırdı. Ancak Nikon D3x fiyat olarak Mark II'ten pahalı. Aynı zamanda genel olarak Nikon lensler de Canon lenslerden pahalı. Daha yüksek kontrast oranı, daha yüksek renk doygunluğu, daha keskin fotoğraf kalitesi, benim bir gövdeden beklentilerim. Malum yukarıda bahsettiğim tüm bodyler CMOS sensör kullanıyor. Nikon D3x'te kullanılan Multicam FX 3500 görüntü modülünün de oldukça performanslı bir ölçüm yaptığı bilgisi ile beraber; Canon'un 45 netlik noktasına karşılık Nikon'un 51 netlik noktasının olması ve üstelik bu 51 netlik noktasının da hepsinin aktif noktalar olması beni etkileyen noktalar. Nikon-Canon arasındaki 3, 5 Mp'lik fark da cabası.
Tüm bunlar ışığında genel fotoğrafik özellikleri, kozmetik ve ergonomik özellikler, fotoğraf kalitesi, ölçüm değerlerindeki doğruluk oranları gibi noktalarla beraber, diğer özellikleri de gözönünde tutulduğunda hangi marka/model tercih etmeliyim. Bu gövdeleri kullanmı, incelemiş ve tecrübe etmiş arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürlerimle...

Tarih: 28 Kasım 2009, 15:27 - İp: 85.***.**7.243
adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

aslında kendi cevabını kendin vermişsin d3 veya d3x senin işini her türlü görür ama fiyatından dolayı yanından geçilcek gibi deil bence 5d veya 5d mk2 gibi makinelerle devam et

Tarih: 28 Kasım 2009, 18:46 - İp: 88.***.**8.162
  • 1