xxlxxl
xxlxxl (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon & Canon

bu konuda çok yazı okudum ama bilgi sahibi olmak yerine kafam daha çok karıştı onun için bu konuyu açıyorum ve önerilerinizi bekliyorum. son olarak 3 model arasında kaldım. nikon d90 canon 500d ve canon 550d. 550d yi çok düşünmüyorum çünkü mp yükseldikçe fotoğraf kalitesinin düşeceğini söylüyolar bilmiyorum ne kadar doğru. sizce bu 3 model arasında hangisi uygun. makinayı genel amaçlı ve doğa fotoğrafları için kullancam. şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 8 Aralık 2010, 12:01 - İp: 78.***.**4.156
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kutlarım aynı soruyu soran 1.000.000 uncu kullanıcı oldunuz ve bizden bir cevap kazandınız
500d

Tarih: 8 Aralık 2010, 12:12 - İp: 88.***.**8.140
xxlxxl
xxlxxl (üye)
Ankara / Meraklı

:D:D:D:D çok teşekkür ederim gaijin bey ama gerçektin kafam çok karıştı bu yazıları okudukça. bi yazı okuyorum tamam diyorum nikon, başka bi yazı okuyorum fikirlerim tam tersine değişiyo :S

Tarih: 8 Aralık 2010, 12:16 - İp: 78.***.**4.156
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

neden forumda arama yapmıyorsunuz? çok ciddi tartışmaların teknik bilgilerin paylaşıldığı çok konu var.

mp yükseldikçe foto kalitesinin düşeceğini düşünüyorsanız nikon d40 alın 6mp hepsinden kalitelidir.

forumda aradığınız cevaplar var, yeni konu açılması forum kirliliğinden başka birşey değil

Tarih: 8 Aralık 2010, 12:43 - İp: 88.***.**1.229
xxlxxl
xxlxxl (üye)
Ankara / Meraklı

haklısınız belki forum kirliliği yaptım ama dediğim gibi konuları okudukça kafam daha çok karıştı. aynı konuda birisi canon 550d yi savunuyo diğeri mp yükseldikçe foto kalitesinin düşeceğini yani nikon d90ın 550d den daha iyi fotoğraf çekeceğini söylüyo.. bende bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığım için doğru bilginin hangisi olduğunu bilemiyorum doğal olarak. bişeyler öğrenmek için yardım istedim eğer bu konu hakkında bilginiz varsa ve yardımcı olmak isterseniz yardımcı olun yardımcı olmak istemiyorsanız susun. bildiğim şeyleri sorup burayı kirletmek gibi bi fantazim yok...

Tarih: 8 Aralık 2010, 12:50 - İp: 78.***.**4.156
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

açılan konulardan özet yapalım ozaman

bunlar giriş seviyesinin en üst modelleri. 550d'nin diğerlerine göre liveview ve video kalitesi daha iyi. sensörü 2 üst sınıfta (60D ve 7D) kullanılan bir sensör.

nikon d90 üst sınıflardaki özellikleri barındıran kaliteli bir gövdeye sahip ama artık eskidi (3yıl neredeyse). video modu full hd kayıtta 5dk ve kaliteli değil. liveview özelliği iyi değil.

yabancı internet sitelerinde 550d ve d90 arasında çokça inceleme yapılmış ve çok az bir farkla çoğu kişi 550D'yi tavsiye etmiştir.

ben de zamanında bunlar arasında kaldım ve çok çok uyguna 550D bulduğum için onu aldım. iyiki de almışım.

bunların arasından hangisini alırsanız alın çekeceğiniz karelerde bir fark olmayacak. bu işe yeni başlıyorsunuz, diyafram enstantane pozlama gibi değişkenlerin fotoğraflarda nasıl farklılıklar oluşturduğunu kavrayana kadar zaman geçecek. bu süre zarfında kompozisyon oluşturma kadrajı iyi seçme gibi konularda kendinizi geliştirene kadar bahsettiğiniz bütün modeller işinizi fazlasıyla görecektir endişe etmeyin

eğer video özelliği çok aradığınız bir özellik değilse, 500D almanızı tavsiye ederim.

Tarih: 8 Aralık 2010, 13:56 - İp: 88.***.**1.229
xxlxxl
xxlxxl (üye)
Ankara / Meraklı

çok teşekkür ederim çok işime yaradı bu açıklamanız ve 500d almaya karar verdim.

Tarih: 8 Aralık 2010, 14:35 - İp: 78.***.**4.156
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

xxlxxl Canon EOS 500D seçimin doğru ; ödeyeceğin fiyat karşılığı satın alabileceğiniz en iyi performanslı DSLR dir .

Konu açılmış olduğu için yazıyorum 550D nin 18 Mpixel CMOS sensoru Şu an için Teknolojinin zirve noktasıdır , Pixeller APSC-H sensor üzerinde boş yer kalmadan yerleştirimiştir yani Pixel sayısı meximumdur , bundan sonra artırılan her pixel kalite kaybı getirir .
yani kalite düşmeden bundan fazla Mpixel Full frame sensor ile olur ,

Tarih: 8 Aralık 2010, 15:01 - İp: 178.***.**1.135
xxlxxl
xxlxxl (üye)
Ankara / Meraklı

sn akkaymaz şunu mu demek istiyosunuz yoksa ben mi yanlış anladım; 500d fotoğraf kalitesi bakımından 550d den daha mı iyi? yani kaliteli fotoğrfın zirvesi 18 mp (bu sensorle), bundan fazlasında mı kalite kaybı olur? kısaca şöyle söyleyim fiyat önemli değil 500d ve 550d arasında bir seçim yapmak durumunda kalsanız kalite bakımından hangisini tercih edersiniz? cevaplarsanız çok sevinirim.

#xxlxxl' tarafından 08.12.2010 15:52:23 tarihinde düzenlendi.

#xxlxxl' tarafından 08.12.2010 15:53:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Aralık 2010, 15:20 - İp: 78.***.**4.156
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Video özelliği önemsiyorsanız Sony a55 muazzam doğrusu. burda video testi var izleyin

http://www.youtube.com/watch?v=kPwKVFHZAmg

Tarih: 8 Aralık 2010, 16:14 - İp: 78.***.**1.196
xxlxxl
xxlxxl (üye)
Ankara / Meraklı

yok video özelliğini önemsemiyorum. hatta alacağım makinanın video özelliğini hiç kullanmıycam. benim tek istediğim fotoğraf kalitesi.

Tarih: 8 Aralık 2010, 16:16 - İp: 78.***.**4.156