duha
duha (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Ama Hangisi?

arkadaşlar kısa zaman oldu tam anlamıyla araştırmaya başlayalı yaklaşık 3yıldır aklımda var çevremde profesyonel makinesi olanlarda var nikon almak konusunda kesin kararımı verdim ama hangi model alsam o konuda kararsızım salında 800lira gibi bi param var bu yıl fotografcılık sınavlarınada gireceğim alacağım makine beni üniversite de idare etsin istiyorum almışken iyisini alayım mantığıyla para olarakta bir şekilde denkleştirip d5000 almayı düşündüm ama bakındım biraz önemli olan lens piyasada ucuza d5000 için olan AF-S ve AF-I otomatik focus yapan lensler bulunmuyor .bu d40 ,d40X,d60 ve d300 içinde geçerliymiş. önereceğiniz makine bunlarında dışında olmalı ama şöylede bir durum var ki alacagım makıne beni üniversitedede kullanmak istiyorum...lütfen yardımcı olun açıklamalı olarak anlatırsanız çok sevinirim

Tarih: 13 Şubat 2010, 02:21 - İp: 88.***.**8.50
siparisium
siparisium (üye)
İstanbul / Firma

D40,D40X,D60,D5000 bi kez kafadan elendiler.

Çekimleri berbat amatör tadında makineler,

D300 bunların arasında en ideal seçim olabilir.

Tarih: 13 Şubat 2010, 09:43 - İp: 85.***.**5.97
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

D40,D40X,D60,D5000 bir kere kesinlikle berbat falan degil.Arkadas acemi olsa gerek.Makinayi konusturan onu kullanandir bunu sakin unutmayin.Bana D40 ve kaliteli bir lens ver ve sana D300 den cikmis gibi kaliteli resimler cekeyim.Yani birilerinin lafi ile ve onyargilarinizla kesinlikle cevaplar vermenizi dogru bulmuyorum.Sorunun cevabi aslinda sizede kalmis arkadasim cunku para siniri var ise D5000 e yetecek ise bence su anda yasadigim yer olan Japonyadada iyi tutmus ve D90 ile esdeger kalitede sonuclar veren bir kameradir.Zaten cevap yazan diger arkadasin D90`i dahil etmemesinden anlayabilirsin sallama cevabini.D5000 i koyuyo isen rezalet diye,D90 ile ayni sensor ve focus ozelliklerini,tek farkinin ekran,bazi kontroller ve motorsuz lensleride kullaniyor olmasinida bilmelisin.Yeni basliyor isen D5000 ile cok mutlu olacagindan eminim.Suda olsun,buda olsun dersen fiyat artar ve senin limitlerinin disina cikar.Canon 500D bir baska tavsiyemdir.Su anda 550D cikmis durumda ve ISO kalitesi ve cozunurlukte daha iyi.Fiyat cikiyor tabiki bu arada ve konudan uzaklasiyoruz.Ben Nikon D40,D60 a sahip olmus ,su andada sahip oldugum ,D90,D700 kullanicisi olarak(inanmayanlara FLICKR hesabimdan tum fotograflarimi gosterebilirim)sana Nikon tavsiye ederim ama Canonlarida ayni sekilde tavsiyeme dahil ederim.D5000 burda Japonyada 650$,D90 800$ civari 18-55VR ile birlikte.Orda nasil bilemem ama pahali oldugunu biliyorum.

Tarih: 13 Şubat 2010, 17:29 - İp: 221.***.**4.187
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

Konuyla ilgili bir üstadın güzel bir yorumu var
http://www.kenrockwell.com/tech/7.htm
ingilizce bilmeyenler google'dan tercüme etsinler

Sevgili t_sistem arkadaşım "Online Expert or Armchair Photographer: Level 0"
kategorisine uyuyor

Tarih: 13 Şubat 2010, 19:43 - İp: 67.***.**2.218
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ayıptır söylemesi 3 sene kadar önce ben tercüme edip hem buraya yazmıştım hem de Ken Rockwell'e yollamıştım. Buradaki sanırım admin tarafından tırpanlanmış. Ken'den ise bu link kalmış. Maalesef Türkçe karakterler sorunlu :

http://www.kenrockwell.com/tech/7-tr.htm

Ozansan doğru söylüyor, D40 gayet iyi makina. Aslında 2004'ten beri Canon, Nikon, Pentax , Sony (/Minolta ), Olympus ve diğer bütün markalar bir tanecik bile işe yaramaz DSLR çıkarmadı. Hepsiyle de mükemmel fotograflar çekmek mümkündür.

Siz bakmayın fotograf sitelerinin piksel piksel analiz edip aralarındaki minör farkları gözümüze sokmalarına, o fark diye sunduklarını ancak 90x60mm bastırılıp 20cm'den bakınca görülecek şeyler, fotografın gerçek kalitesiyle hiçbir alakası yok.

Tarih: 13 Şubat 2010, 21:37 - İp: 78.***.**7.61
duha
duha (üye)
İstanbul / Amatör

o zaman şu şekilde kesinleştirsek d5000 e yakın özelliklere sahip ama o kadar para harcama bunun lensi var bilmem nesi var onun yerine şunu al bu da gayet güzel makine ve seni ileride de devam ettirir diyeceginiz makine hangisi

Tarih: 13 Şubat 2010, 21:44 - İp: 88.***.**5.110
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Son tavsiyem D3000 Nikon veya 500D canon.Madem paran sinirli en iyi isini gorecek olanlar bunlar.D3000 al parani cebine at,lenslere yatirim yap.Su anda 500 dolara 18-55 lensi ile mevcut ,Japonyadan tabiki bu fiyatlar.

Tarih: 14 Şubat 2010, 08:54 - İp: 221.***.**4.187
duha
duha (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkürler .kafamda bişeyler netleşti en azından şimdi fiyat konusunda bi araştırma yapmam gerekiyor

Tarih: 14 Şubat 2010, 13:52 - İp: 85.***.**3.61
  • 1