amator1
amator1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon 17-35 Vs Nikon 14-24

merhabalar arkadaslar ... lenslerle ilgili konuların burada acılmaması gerektiğini biliyorum...kusura bakmayın ama objektifler bolumunde nikon lenslerle ilgili bazı mesajlara dslr satın alma rehberi bolumundeki arkadaslara sorulması tavsiye edilmiş...cunku nikon kullanıcılarının cogu bu bolumde yazısıyormus...degerli nikon ustadları bu seferliğe mahsus cevap yazarsanız sevinirim....keskinlik ve netlik acısından değerlendirildiğinde en kaliteli genis acı zoom nikon lens hangisidir ? gecen gun bir nikon 17-35 2.8 aldım ama ham goruntulerden hıc memnun kalmadım... oysa 17-35 in nikonun efsane lenslerinden biri olduğu ve cok keskın olduğu yazıyor her yerde..cesitli sitelerde de cok iyi fotolar var acaba bendeki ornek mi problemlıydi yoksa bu internetteki fotolar işlendikten sonra sunuluyor da o yuzden mı bu kadar keskınler ? kıs gunu cektiğim fotolar bulanık cıkıyordu... picture project te parlaklık ve keskınlığı artırınca cok netlesıyor ve keskınlesiyordu... bir tulu karar veremedim...lensin problemli olup olmadığına... onun yerine 14-24 u onereniniz var mı? manzara mimari ve 3-4 kişilik insan grupları cekebileceğim en iyi lensi arıyorum lutfen yardım

Tarih: 12 Mart 2008, 00:32 - İp: 193.***.**4.33
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

bu konular hiç bitmez sanırım..

17-35 mükemmel derecede iyidir..siz Makinayı gerçekten kullanmayı biliyormusunuz..

yoksa. o gördüşünüz fotolar gibimi olsun istiyorsunuz..

bence fotolara pek aldanmayın..Çoğu Ps müdahale..

Fakat ; 17-35 Lens İyi bir lenstir.Ve pahalıdır.Para konusunda sorun yoksa alın kullanın çok fazlası ile yeterli olacaktır.

14-24 gerek yok.. Onun yerine 12-24 Nikon Lens Almanızı tavsiye ederim..yada 12-24 TOKİNA alabilirsiniz..daha uygundur fiyatı..

14-24 neden gerek yok ..Çünkü FF Lenstir Ve pahalıdır..Tabi FF NİKON makinaya geçiş yapacaksanız o başka.. D3 NİKON ff'dir.

Yinede alayım ..Daha sonra FF makinaya geçerim diyorsanız başka tabi..Ama benim size EN İYİ ve SON Önerim TAMRON 17-50mm 2.8 Lens almanız..Mükemmel diyebilirim..

saygılar..

Tarih: 12 Mart 2008, 01:42 - İp: 78.***.**6.106
amator1
amator1 (üye)
İstanbul / Meraklı

cevap icin tesekkurler ati2001... bu arada amatorluğumude ufaktan yuzume vurmussun... ziyanı yok...yinede tesekkurler...ama internette cok yazı okudum 17-35 ile ilgili ve bircok yabancı sitede bu lensin bazı orneklerinin iyi cıkmadığı yonunde yazılar okudum...bazı ornekler icin ise mukemmel deniyor..her ikisini de soyleyen profesyoneller...neyse .. para sorun degil dersek 17-35 i tamron 17-50 ye tercih etmelimiyim... bir de 14-24 ile mesela 2-3 kişinin omuzustu portrelerini cekebilirmiyim..yoksa cok mu genis gelir 24mm 2-3 kişinin yanyana portresini cekmek icin...bu arad 17-35 de 14-24 gibi FF uyumlu...

Tarih: 12 Mart 2008, 01:50 - İp: 193.***.**4.33
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

17-35 çok kaliteli bir lens..

lakin 17-50 ile karşılaştırmak anlamsız...15 mm daha geniş açı veriyor nikon 17-35 ki o 15 mm boru değel...

14-24 dehşet iyi lakin bir o kadarda pahalı

Tarih: 12 Mart 2008, 20:15 - İp: 85.***.**4.198
amator1
amator1 (üye)
İstanbul / Meraklı

nikon 17-35mm 2.8 lensi olup elinde PC de işlenmemiş foto. ları olan arkadaslar sizden ricam birkac foto yuklemeniz...deneme amaclı almıs olduğum elimdeki ornekle karsılastırmak icin baska 17-35 lerle cekilmiş ama bilgisayarda keskinlik, parlaklığı arttırılmamıs fotolara ihtiyacım var....tesekkurler

Tarih: 13 Mart 2008, 00:12 - İp: 193.***.**4.33
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

tamron 17-35 2.8 kullanıyorum ondan bile memnunum. ya lensi kontrol ettirin ya da mankine içi renk ton ayarlarını kontrol edin. bilgisayar ekranınızın renk yönetim kalibrasyonu da önemli sonuçta ayarı kötü bir monitörde her fotoğraf kötü görünür.

Tarih: 18 Mart 2008, 10:07 - İp: 88.***.**4.11
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

arkadaslar selamlar..
hemen kisa bir cevap yazmaya calisacagim, tabii basarabilirsem..

amator1, her iki lens de nikonun pro zoom kategorisinde ama aralarinda bayagi farklar var..

".keskinlik ve netlik acısından değerlendirildiğinde en kaliteli genis acı zoom nikon lens hangisidir ? "

bu sorunun cevabi kesinlikle 14-24..
arkadaslar 12-24 demisler ama iki lensi de karsilastirmalarini isterim eger ki imkan bulabilirlerse..
17-35, f/5.6'dan sonra ozellikle super cozunurluk veren bir lens.. manzara fotografcilarinin kullandigi bir lens oldugundan da cogu icin cok onemli degil bu..
12-24 nikon, ayni diger markalarin 10-20 veya 12-24'leri gibi kalitede olan bir lens.. sitelerde karsilastirmalarina bakmissindir sen de.. acikcasi alinan kalite olarak hic de farkli degil, mesela sigma 10-20'den..
canon'un 10-22'si mesela daha iyi gosterilir..
neyse sonuca gelecek olursak, 14-24'un verdigi cozunurlugu ben simdiye kadar hicbir lensde gormedim amator1.. f/2.8'de bile, kenarlar da dahil olmak uzere cok ama cok keskin bir lens..

yalniz 17-35 ile bir farki var.. filtre kullanilamiyor bu lensle.. kullaniliyor da kullanilamiyor diyeyim daha dogrusu.. lee filtrelerinden alip lense takanlar var ama bu biraz zahmetli bir is dogrusu..

kullandigin kamerayi soylememissin ama d3 degil diye kabul ediyorum..
14-24'un d300 ile verdigi acinin mukemmel oldugunu soyleyebilirim.. yalniz sunu da belirtmeliyim ki 35mm'de bitiyor olsaydi fokal uzunlugu cok daha iyi olurdu.. ama bunu da cok dert etmiyorum, cunku d300 +14-24 kombosuyla cektigim fotograflardan aldigim croplar bile inanilmaz derecede iyiler..

...yalniz asil sorunu anlayamadim amator1.. manzara ve mimari icin 14-24 sana her istedigini verir.. yalniz omuz ustu, 3-4 kisilik grubu cekeyim dediginde bu lens lens uygun degil.. ayni sekilde 17-35 de uygun degil..
erdemin soyledigi tamron 17-50 mesela daha uygun olur, cunku 50mm'si var.. ama bence yine yeterli degil..
tabii buna karar verebilmek icin o 3-4 kisiyi ne uzakliktan cekecegin cok onemli.. benim tavsiyem 24-70 gibi bir lense yonelmen.. eger ki kameranla 24-70 araligindan memnun kalabileceksen tabii..
nikon 24-70 inanilmaz bir lens ama ben fokus problemleriyle karsilastim bu lensde ve o yuzden de iade ettim.. eger ki hatasiz bir 24-70 bulabilirsen, acikcasi diger hicbir lens bu lensin eline su dokemez.. ve tam da istedigin bir lens olur..
daha ucuza dersen, sigma 24-70'i deneyebilirsin.. nikon 24-70 gibi degil ama fiyatina gore cok iyi bir lens..

14-24 konusunda ise.. acikcasi ne soylesem eksik kalacak bu lens icin..

http://www.16-9.net/lens_tests/nikon_14_24mm_1/nikon14_24mm_a.html

adresinde bazi lenslerle karsilastirmasi var..
contax 21 denilen lens, zeiss 21.. bu lens efsanedir.. cok ama cok cok iyidir..
ve benim su ana kadar gordugum kadariyla bu lense cozunurluk bakimindan yaklasabilen tek lens 14-24..

...bence yuruyerek degil kosarak al bu lensi..

.....................

Tarih: 11 Nisan 2008, 16:53 - İp: 86.***.**8.249
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

14-24 ile cektigim bir fotografim..

Tarih: 11 Nisan 2008, 17:24 - İp: 86.***.**8.249
amator1
amator1 (üye)
İstanbul / Meraklı

cok tesekkurler dadanagast.. yaptıgın analız gercekten yardımcı oldu...manzara ve mimari cekimler icin 14-24 u sectim...her ne kadar Ken rockwell bu lensi (14-24mm) D300 gibi DX kameralarda kullanılmasının hıc akıllıca olmadığını soylese de ileriye yonelik dusunulduğunde ayrıca senin D300 ile olan tecrubelerine de guvenerek bu lensi siparis vermek istediğimi soyledim alısveris yaptıgım yere...yalnız bu durumda lenslerim sunlar (makine D80):

1. Nikkor 14-24mm 2.8
2. Nikon 105mm VR 2.8
3. Nikon 50mm 1.8

peki bu durumda carsıda pazarda cekim yapmak ıcın hangi lensi kullanacagım ? 14-24 un 24mm si ile cekip crop mu yapacagım yoksa bir baska lens mı almalıyım... ama acık konusayım lens tak cıkar isini pek sevmiyorum ayrıca eger bir baska lens daha almam gerekiyorsa butce bayagı sarsılacak gorunuyor.... dadanagast ve diger arkadaslar son bir yorum yaparsanız sevinirim....

Tarih: 15 Nisan 2008, 17:26 - İp: 193.***.**4.8
ruhiodev
ruhiodev (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili Amator,
Sen en iyisi ,bir tane Nikon 18-200 Vr al işi bitir. Madem ki lens takıp çıkarmak istemiyorsun... Fazla inceleyip kafanı karıştırma. Çarşı pazarda,gezide, aile fot.ları çekmekte 18-200 vr de güzel bir lensdir. Tam bir tak dolaş lensi.....

Tarih: 15 Nisan 2008, 18:04 - İp: 85.***.**0.68
amator1
amator1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Sevgili eruhi.. tavsiyen icin tesekkurler ama ben de "fotografta keskınlık ve netlik" hassasiyeti var... 18-200mm, aralığından da belli olduğu gibi (ne kadar cok mercek o kadar az kalite) ayrıca internette yapılan yorumlarda da foto da yuksek kalite ısteyenler ıcın tavsiye edilmiyor pek... gercekten cok yuksek kalitede fotoya ihtiyacın mı var dersen orada haklısın yok ama keskın ve net fotoları seviyorum ne yapalım

Tarih: 15 Nisan 2008, 18:19 - İp: 193.***.**4.8