pharmacist
pharmacist (üye)
Osmaniye / Meraklı

Net&keskin Hatlar

Arkadaşlar Merhaba,
Benim tek istediğim fotoğraflarda doğal, net ve keskin görüntüler. Bu anlamda Canon'lardan istediğimi alamadım. Nikonların bu anlamda daha iyi olduğunu okuyorum.
Nikon D70S alsam istediğimi alır mıyım?
D70S ile D100 arasında ne gibi farklar var, ondan mı alayım?
yardımlarınız için teşekkür ederim....

Tarih: 27 Eylül 2005, 10:21 - İp: yok
exif22
exif22 (üye)
İstanbul / Amatör

Hangi model canon'dan istediğinizi alamadınız,
elinizde varsa EF-S 17-85 IS USM de iyi bir lens.
Hangi tür fotoğraf çekiyorsunuz detay verirseniz daha çok tavsiye alırsınız.

Tarih: 27 Eylül 2005, 18:47 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pharmacist 20D kullaniyor exif22.. ayrica 24-70 f/2.8 L'den de istedigini alamamis..
baska bir konu altinda soylemisti..
24-105 f/4 L IS konusunda soruyordu..
........

sevgili pharmacist..
24-70 f/2.8 L dedigin lensin fiyati 1000 pound gibi birsey.. ve canon'un en keskin lenslerinden birisi.. senin sorunun kesinlikle lens ve kamerada degil.. bazi seyleri noksan yapiyorsun gibime geliyor..
..
ilk olarak hangi parametreyi kullanarak cekim yapiyorsun kameranda?
ikincisi olarak unsharp mask uyguluyor musun?
ucuncusu acaba sarsintidan dolayi mi fotograflarin net cikmiyorlar?
dorduncusu, eger ki dogalligi netligi ve keskinligi 20D ile 24-70 L'den alamadiysan herhangi bir nikon'la elde etmeyi de sakin umma.. cunku yine istedigin gibi olmayacaklar..
besincisi; prime bir lens almayi dene mesela.. bir de prime lensle cek fotograflarini.. eger hala daha keskin degiller diyorsan, sana tavsiyem teknigin konusunda biraz daha calis..
altincisi; ... altincisi aklima gelince soylerim..
...

Tarih: 27 Eylül 2005, 19:43 - İp: yok
pharmacist
pharmacist (üye)
Osmaniye / Meraklı

Hocam Merhaba,

Makina EOS 20D,

Parametre olarak, makinada hazır kullanılan Parametre1 kullanıyorum.
Unsharp Mask neyle yapılır, onu dahi bilmiyorum.

tekniğimi geliştirmem gerektiği sonuna kadar doğru, Ben yaklaşık 5-6 yıldır dijital kullanıyordum ama sadece resim çekiyordum, 4-5 aydır da içimdeki boşluğ doldurabilecek bir hobi olarak düşünmeye başladım fotoğrafı ve ben de güzel fotoğraf çekebilirim dedim. Ve sanırım, yıllarını fotoğrafa vermiş ustaların resimleri ile kıyaslama yanlışına düştüm kendi resimlerimi...

Hocam sizin de EOS 350D vardı sanırım, siz hangi parametreyi kullanıyorsunuz, Birde dediğiniz Unsharp Mask nasıl yapılıyor...

Teşekkür ederim

Tarih: 28 Eylül 2005, 11:09 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dadanagast bana kızacak emmme nikonlar kesinlikli canondan daha keskin hatlara sahip.
http://www.steves-digicams.com/hardware_reviews.html
referans olarak buradaki fotoğrafları alıyorum. Bence bu konuda en iyi site burası.
Zaten bir arkadaş canon için yumuşak demişti.Bu konuda haklı olabilir. Nİkon biraz daha keskin görüntüler veriyor.
Eczacı abim;
Eğer memnun değilsen makinanı öldüm parasına alayım.Sende nikon al.20 den var ve daha iyisini arıyorsun.cık cık cık.

Tarih: 29 Eylül 2005, 07:43 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar pharmacist..

keskinlik goreceli bir kavram.. bazilarina gore, aslinda cok keskin fotograflar bile keskin olmuyorlar..
benim makinemde, parameter 2'yi kullaniyorum.. yani makinenin verdigi sharpness, 0'da.. sen ise, parameter 1'i kullanarak, sharpness olarak +1'i secmis oluyorsun..
genel olarak +1'de keskin fotograflar elde ediliyor.. ama istedigin kadar keskin olmuyorsa; "set" ozelligini kullanaraktan sharpness'i +2'ye getirmeyi dene mesela..
..
tabii ki en guzel yontem, photoshop gibi programlarla, keskinligi senin vermen..
eger ki photoshop kullaniyorsan;
fotografi actiktan sonra filter'dan sharpen ve sharpen'danda "unsharp mask" i sec.. uc tane parametre vardir unsharp mask penceresinde..
amount, radius ve threshold.. amount olarak 50 ila 150 arasinda bir rakam sec, radius olarak 1.0 ve threshold olarak da 0..
tabii ki belli bir rakam verebilmek cok zor.. ama zamanla istedigin olcude keskinlik alabilmenin yolunu sen cok kolay bilebileceksin.. benim sana soylediklerim bir baslangic noktasi olmasi icin..
...

en keskin sonuclar icin tripod kullanmalisin.. ayrica lensinde diyaframi cok fazla kisma; f/8-11 arasinda lensin ile en iyi sonuclari elde edersin..
..ayrica benim yine forumda acmis oldugum "350d ve raw isleme" konusuna bak..
(350d ve raw isleme)
..
fotograflarini raw formatinda cek her zaman.. ayrica c1pro gibi yazilimlar kullanarak istedigin renklerde, dogallikta ve netlikte fotograflar yakalayabilirsin.. (c1 pro'nun web adresi.. trial programini indir oncelikle ve raw fotograflarini islemeye basla..)..
...
ayrica kendi fotograflarini usta fotografcilarin fotograflari ile karsilastirmamalisin.. fotografcilikta basari zamanla yakalaniyor.. ama sen de bir tripod kullanarak ve dogru ayarlari secip dogru programlarla islemeye baslayinca fotograflarin daha net ve keskin cikacaklar..
20D harika bir dslr.. makineni degistirmene kesinlikle gerek yok.. ama ustune L sinifi lensler alarak daha net sonuclar alabilirsin..(bu arada sendeki 17-85 de aslinda bir L sinifi lens gibi.. yani sonuclar cok farkli olmayacaktir..)
mesela 70-200 f/2.8 L IS gibi bir lens alabilirsin.. canon'un en keskin lenslerinden birisi..
genelde hangi focal degerlerinde cekim yapiyorsun? bir prime alirsan bir zoom lense oranla cok daha keskin sonuclar alacaksin..
...
son olarak; internette gordugun fotograflarin cogu aslinda %100 zoom yapilmis halleri degil.. sen de; mesela %50 buyulterek bakarsan aslinda fotograflarinin ne kadar net ciktiklarini farkedeceksin...
..
bak, pazarbey bana sat demis.. 20D, bir d70'e gore cok cok daha iyi bana gore..
istedigin kadar iyi sonuclari alabilecegin bir makine..

Tarih: 29 Eylül 2005, 13:02 - İp: yok
pharmacist
pharmacist (üye)
Osmaniye / Meraklı

Dadanagast çok teşekkür ederim...
Değerlendireceğim yazdıklarını, zaten geçen mesajından sonra yeterince tatmin olmuştum...
Çok teşekkürler...

Tarih: 29 Eylül 2005, 17:13 - İp: yok
  • 1