salihbaba
salihbaba (üye)
Erzurum / Amatör

Nereye Kadar?...

Arkadaşlar. Öncelikle hepinizin Kurban Bayramını kutlarım.
Bir Canon EOS 5D kullanıcı olarak siz değerli arkadaşlarımla birşey paylaşmak istiyorum. 1-2 yıl öncesine kadar FULLFRAME kavramı, yüksek MegaPixell olayı ve saniyede bilmem kaç kare fotoğraf çeken makinalarla başlayan teknoloji savaşı nereye kadar sürecek diye düşünüyorum. Ben 5D'mi geçen sene iyi paralar vererek (sırf FULLFRAME olması ve 12.8 Mp çözünürlüğe sahip olması nedeniyle) satın almıştım. O zamanların EOS 1DS serisi ile beraber FULLFRAME özelliğine sahip makinasıydı. Ancak 1 sene sonra giriş seviyesi makinalarda bile neredeyse aynı özellikler mevcut. Nikon D3'ünü 1-1.5 ay kadar önce (yanlış hatırlamıysam) çıkardı ve o makinaya bir servet ödeyip satın alanlar sanırım D3x ile hayal kırıklığı ile beraber pişmanlık yaşıyorlardır. Aynı durum Canon için de geçerli. Acaba firmalar neden bu kadar sık ve büyük adımlarla teknoloji yarışına girerler? Sonuçta da biz kullanıcılar olumsuz etkileniyoruz. Bu konuda uzun bir içeriğe sahip maili Canon Türkiye'ye gönderdim; ancak kendilerinden herhangi bir cevap alamadım. Şu anda gönlümde yatan aslan Canon EOS 1Ds Mark III; ancak bu serveti verecek param ne yazık ki yok. Belki de bir-iki seneye ancak alabilirm. Sırf firmaların rekabetleri ve para kazanma hırsları biz kullanıcıları vuruyor. Ve ben bu konuda oldukça rahatsızım. Sizlerin bu konudaki fikirlerine ihtiyacım var. Şimdiden cevap veren herkese teşekkrüler...

Tarih: 7 Aralık 2008, 21:55 - İp: 88.***.**1.76
bladegs
bladegs (üye)
Yurtdışı / Meraklı

makina konusunda cok hevesliydim ama goruyorum ki en profosyonelinide alsam yenisi cikacak ve cok cabuk teknoloji degisiyor artik markalar profosyonellerin ve amatorlerin icine islemis makine sevgisini cok iyi bildiklerinden nasil para kazanilacagini da bu sekilde gosteriyorlar bu tamammen bir oyun... mesela su an canon istese 100 mp lik bir d-slr de yapabilir ama neden yapsin ki? 1 kerede cikaracagina 10 kerede cikarip ve de kisa zamanlarda cikarip herkesin kafasini guzel karistirmasinida biliyor... en yeni modeli alan bir kisi bir ust modeli ciktiginda ici nasil buruk olur sanirim bu duyguyu yasamissinizdir eskiden bu zaman biraz uzun oluyordu ama simdi peynir ekmek gibi satislari var ama musterilerine saygilarini yitirmisler corap degistirir gibi model degistiriyorlar... belki de ben yanlisimdir onlarin ole yapmasi gerekiyordur bu sebeplede makineler ucuzladi cunku... ama sebebi ne olursa olsun insanin ici buruk kaliyor bu durumda...

#BLADEGS' tarafından 07.12.2008 22:58:16 tarihinde düzenlendi.

#BLADEGS' tarafından 07.12.2008 22:59:37 tarihinde düzenlendi.

#BLADEGS' tarafından 07.12.2008 23:01:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Aralık 2008, 22:57 - İp: 88.***.**5.194
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

dijital makinelerin özellikle fotoğraf makinelerinin kısa zaman aralığında değişiklikler göstereceğini, özelliklerinin artacağını anlamış bulunmaktayım. Kendimi bu konuda bilinçlenmiş sayıyorum. Asıl konumuza gelince
"nereye kadar?"
orası bizi ne kadar ilgilendiriyor?
Bize ne?

Bizim makina alış amacımız ne? lens alış amacımız ne? Firmaların yaptıklarınımı takip edeceğiz? yoksa fotoğrafmı çekeceğiz?

Onların amacı belli. Özellikleri birden değilde hep yeni sürüme saklanması olayı.. Ticaret!
15 mp den size ne? Bu gibi (çokta işe yaramaz) bilgiler gerçeken bizim ihtiyacımızı karşılıyormu gerek varmı?
Amaç ne? Amacımız ne? Hangi büyük oyunun içindeyiz? Bilelim. Farkında olalım. Dikkat edelim. İhtiyacımız olmayan özelliklere fazla para vermeyelim.

Tarih: 7 Aralık 2008, 23:20 - İp: 78.***.**8.247
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Sizin ve Nf ailesinin Kurban bayramınızı tebrik ederim,
forumda farkındalık düzeyi yükseliyor,
Güçlü firmaların bilinçli teknikler ile insanları nasıl sömürdüğü anlaşılıyor.
Hadi hayırlısı.

Tarih: 8 Aralık 2008, 04:36 - İp: 85.***.**4.122
salihbaba
salihbaba (üye)
Erzurum / Amatör

Bu durumda bizler yeni çıkan bir modeli hemen almazsak, acaba firmalar bu noktada bu kadar hızlı model çıkarır mı diye düşünmekten kendimi alamıyorum...

Cevap veren değerli fotoğraf dostlarına sonsuz saygılarımla....

Tarih: 8 Aralık 2008, 15:27 - İp: 88.***.**1.76
  • 1