drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Neden Nikon Body’ler Çok Seksi?

Geçen hafta bir kongre için İstanbul'daydım. Bir günümü Sirkeci'ye ayırdım. Nikon D200'ü 18-200 lens ile elime aldım. İnanın ne Canon 5D ne de 20D onun kadar çekici değildi. Aynı şey D2X ve D1S için de geçerli. Görüntü kalitesi falan değil, sadece body dizaynı. Ama testler ve gördüğüm fotograflar ise kesinlikle CMOS sensör ve Digic işlemci diyor.

Tamer

Gördüğünüz gibi KM sendromundan çıkıyorum.

#drtamer' tarafından 02.03.2006 19:41:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2006, 19:37 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Gövde tasarımı ve kalitesi açısından Nikon'la hiç biri yarışamaz sadece dijital açısından değil konvansiyonel sistemdede Nikon gövdeler bir efsanedir cmos kısmına gelince şu anda yüksek isoda düşük noise oranından başka bir avantajı yok burada kişinin kedine sorması gereken gerçekten bu yüksek hassasiyet seviyelerine ne kadar ihtiyacı olduğu çünkü bu gün 3200 isoda fotoğraf çekenler acaba konvansiyonel sistemde 800 asalık film kullanmışmı?

Tarih: 2 Mart 2006, 19:47 - İp: 85.***.**2.253
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Kobra,
Yanlış alaşılmasın ben Nikoncu ya da Canoncu değilim. Ama Canon'lar sadece gren değil aynı zamanda keskimlik açısından da çok başarılı. Tabii lenslere de bağlı bu durum ama, D200'ün prime lenslerle bile aynı sonucu veremediğini görüyorum.
Asa konusuna gelince, bir yerlede okumuştum şu anki digital sistemlerdeki 3200 iso ile filmlerin 400 asalık olanları karşılaştırılabilirmiş. Yanılıyor olabilirim.
Tamer

#drtamer' tarafyndan 02.03.2006 20:11:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2006, 20:06 - İp: 193.***.**2.10
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Olaya Nikonculuk yada Canonculuk cephesinden baktığınızı düşünmedim zaten bende öyle düşünmem Nikon kendi işlemcisinde Canon'a nazaran daha az keskinlik uyguluyor o doğru ancak raw çekecekseniz sorun olmadığı gibi nikon avantajlıda olur çünkü AA filtresi Canon' nazaran daha zayıf artı 5D için bir parantez açmak gerekirse piksel boyunun büyüklüğünden dolayı piksel keskinliği daha fazla olan bir makina.

Tarih: 2 Mart 2006, 20:21 - İp: 85.***.**2.253
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet d200 cok seksi bir makine.. ama isin gercegi d50 veya d70s icin ayni seyleri dusunmuyorum.. ben fazla begenmiyorum onlari..
ama ki d2 serisi icin denecek birsey olamaz.. d2x cok daha iyi..
.....
ama canon'larla da yuksek iso'larda karsilasamiyorlar isin gercegi.. (bu arada d2hS'in yuksek isodaki basarisinin iyi oldugunu duydum..)
bugun 3200 iso'da film cekenlerin dun ne kullandiklari acikcasi onemli degil bence kobra.. bugun onemli.. ve ben bugun iso 1600'de fotograf cekiyorum.. 3200 olsaydi makinemlde cekerdim eminim ki.. ve iso 800'u kadar basarili olmasi bence hic de yabana atilamaz.. 2 stop farklilik hic de yabana atilacak birsey degil..
diger yandan, nikon'un VR sistemi de 4 stop'a kadar onluyormus sarsintiyi.. canon'unki hala daha 3 stop'da..

.....................
raw'da herhangi bir farklilik olacagini sanmiyorum sistemler arasinda.. ama 5d ile karsilastirmak da pek dogru olmaz bence..

Tarih: 2 Mart 2006, 23:42 - İp: 62.***.**2.10
  • 1