zenit...
zenit... (üye)
Zonguldak / Amatör

Neden Nikon Alınır,neden Alınmaz

Benzer başlıklı Sony başlığının makine-marka tenkiti yönünde çok faydalı olduğunu düşünerek...

Bana göre
Nikon neden alınır ,
1917'den beri optik üzerine çalıştığı için köklü bir alt yapıya sahip olduğu için...
Nikon F3/F4 gibi kült filmli makinelerle F6- f100 gibi teknik üstünlüğü çok iyi filmli makinelerle hala fotoğraf emektarlarının gözdesi olduğu için.
Body kalitesi , rakiplerine göre hep daha iyi olduğu için.
Dslr makinelerinin pozlama başarısı iyi olduğu için.
Neden alınmaz
Kompakt ve slr like yapıda sensör anlamında halen yetersiz bir boyutta tüketiciye seslendiği için.
Kit lenslerde çok tatminkar olmadığı için
Giriş seviyesi makineleri için değerlendirirsek,canlı önizleme ve video teknolojisi konusunda rakiplerinin gerisinde kalması...

Tarih: 23 Aralık 2010, 22:17 - İp: 88.***.**9.26
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Orijinal askısının üzerindeki sarı "Nikon" yazısı için alınır.
Boyuna asılyken göğüste parlayan "Nikon" logosuyla hava atmak için alınır.
Eski Nikon AF lensleri çöpe atmak için D40,D60,D3000,D5000 vs. alınır.
F3, F4, F6 ve F100 çıktığı zamanlarda muadil markaların da elinin armut topladığı zannedildiği için alınır.
Bilip bilmeyen herkes "Ya Canon ya Nikon" buyurduğu için alınır.
Önceki maddeyle ilintili olarak, satış anında, sıfır veya ikinci el farketmez, alıcısında daima "Reşat altını" halüsünasyonuna neden olduğu için alınır. ( 2.elde, bu halüsinasyona bağışıklığı olanlar %30 daha az ödeyip aynı kalite başka marka alırlar )

Buraya kadar olanlar Zenit arkadaşımız içindi, bundan sonrası herkes için :

Hiç sektirmeyen flaş pozlaması için alınır.
Hassas fokuslaması için alınır.
Çeşit çeşit lense ihtiyaç olduğu için alınır.
Fotograf esnafının uzun yıllardır kullandığı en yaygın marka olması sonucu, teklediğinde dilinden anlayanın çokluğu nedeniyle alınır.
Belli bir kalitenin altına düşmeyeceği garantisi için alınır.

Tarih: 23 Aralık 2010, 23:35 - İp: 78.***.**8.44
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

$850'ye Mayıs 2008'de alınan D80 + kit 18-135mm lens , 2 yıl ve 42,000 çekim sonrası lenssiz $450 - lensli $650 'ye BİR GÜN İÇİNDE Amerika kıtasında bile satılabildiği ve 2 yıldaki kayıp topu topu $200 olduğu için alınır .

Nikon D700 gibi sıfırı $2400 olan bir makinayı , 1-2 yaşındaki kullanılmışlarının hala ebay'de $2000 civarına alıcı bulabilmesine rağmen , piyasade 2.el D700 BULMANIN İMKANSIZ OLMASI sebebiyle alınır . ( e-bay'de onbinlerce DSLR arsında bakın bakalım kaç D700 var ikinci el satılık )

Nikon sırf değerini koruduğu için alınır demek istemiyorum ; benim için hiç bir zaman sebep o olmadı .

Değerini bu kadar korumasının yarattığı markaya güvenden bahsediyorum .

Tarih: 24 Aralık 2010, 00:19 - İp: 96.***.**4.180
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Yukarıda yazılan olumlu yada olumsuz nedenleri bilmem ama Nikonun bir kaç yıl satıp ekmeğini yediği, teknolik olarak eskimiş model serilerinin sonuna S takısını ekleyip ufak makyajlarla yeni makina üretmiş gibi zamlı fiyatlarla piyasaya sürmesini tüketiciyi kandırmak olarak görüyorum.

Bu yüzden bir gün Nikon makinam olursa model numarasının sonunda asla S takısı olmayan bir model olurdu. Yoksa deklanşöre her basışımda kedimi kötü hissederdim.

#turk' tarafından 24.12.2010 00:56:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Aralık 2010, 00:52 - İp: 94.***.**0.184
zenit...
zenit... (üye)
Zonguldak / Amatör

( Antika arkadaşa özel )
Ben fotoğrafçılıkta hava atmayı çok severim.Hele sarı Nikon yazısını mümkün olan her açıdan milletin gözüne sokmaya bayılırım.F3-F4 artık aklıma ne gelirse Nikon'un modellerini buraya yazıp göklere çıkarır,emsallerinin armut toplamasını seyrederim.Nikon Filmli makine objektifini ,bir de manuel olursa
( aman canım onunla mı uğraşacağım der) bir antikacıya ,müzeye bağışlarım.
Sevgili Antika beni iyi anlatmışsın zahmet buyurup Fotokritik veya fotoizden Stalingrad kullanıcı adı olarak çalışmalarıma ve ekipman listeme bir göz atmanı salık vereceğim.Nikon dslr veya herhangi bir markanın dslr kullancısı veya reklamcısı değilim.Dahası gözlemlerimi , bu markanın makinelerini en azından giriş seviye modellerini aralıkla da olsa fotoğrafçı bazı arkadaşlardan alarak kullandığım için değerlendirdim.Şüphesiz eksikler olabilir ama beni yanlış anladığınız şüphesiz...

Tarih: 24 Aralık 2010, 21:06 - İp: 88.***.**9.26
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Ben de bir kaç kelam edeyim. Ben neden giriş seviyesi bir Nikon Dslr tercih etmem.
1) Gövdede af motoru olmadığı için. Buna bağlı olarak lens seçtiği için.
2) Gövdede titreşim önleme olmadığı için.
3) Muadillerine göre fiyat avantajı olmadığı için.
4) Ucuz yollu lens olayı olmadığı için.

Eğer kendimi iyi fotoğraf çeken biri olarak görseydim, kendini geliştirmiş bir fotoğrafçı olsaydım yada fotoğrafı ekmek için çeken biri veeee bu iş için epey geniş bir bütçem olsaydı; yani fotoğraf uğruna 5000 lirayı ve gerekirse fazlasını gözden çıkarabilen biri olsaydım. Gözüm kapalı D300s alırdım. Hak ettiği objektifleri ile birlikte tabiki.

Tarih: 27 Aralık 2010, 00:16 - İp: 85.***.**7.170
  • 1