mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

Neden Dslr Neden Dslr-like?

arkadslar uzunca zamndır bu konuyu tartışıyoruz sonu da pek yokmus gıbı gozukuyor...
foto severlerın dslr ve dslr lıke almak ıcın bır cok gecerlı nedenleri var aslında konu bu bunu tartışmak lazım tabı bazı cıhazlar fotograf kalıtesı bakımından dslr cıhazlarla aynı sevıyede ve su aralar zorlamaktadır da, mesela dada dslr sever cunku o hızlı raw cekıcektır daha fazla optık zum ıster kendını asmak ıster lens degıstırıcektır cok hızlı fotograf cekmek ısteyecektır optık wfınd. dan bakmak ıster.

ama mımarca ıcın hızlı fotografa gerek yoktur raw da onu fazla etkılemez fazla zum ıyı bırsey olsada onun ıcın olmasada olur.

işte burda one cıkan malesef bazı dslr cıler alınabılır ama sony r1 in fotograf kalıtesı

yorumlar sizden...

Tarih: 27 Mart 2006, 10:57 - İp: yok
mbkose91
mbkose91 (üye)
Aksaray / Amatör

R1 iyi bir makine olabilir ama sen onunla fotoğraf çekmek yerine üzerine tartışıp konular açarsan merak etme elinde eos 1ds mark2 bile olsa fayda etme

Tarih: 27 Mart 2006, 18:51 - İp: 85.***.**2.210
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

şimdi herkese cevap tek tek vericem başlıyoruz:

once dadacım:r1 den memnunum ayrıca sorularını seve seve cevaplarım senın nıyetını bılıyorum cunku hızlı fotoya ıhtıyac duymam genelde ıc mekan calısırım raw modunun bu cıhazlarda tam yeterlı olmadıgını dusunuyorum vakıt kaybı ıc mekenlarda zaten bol ısıklı fotolar cekıp kucuk boyda kullanıyorum ayrıca r1 10 sanıyede raw cekıor ben mms hıgh speed le 5 sanıyede cekıyorum raw ham foto denılebılır ıh yanı optik zum tabı genel olarak yakınlastırır. neden alınırlar r1 e kıllar ya ondan ee gırıs sevıyesını yıktı foto kalıtesı gayet keskın fotolar alıyorum gorun tu kenarında kayma yok denecek kadar az yuksek ıso da 800 cok ıyı 1600 eh ıyıdır gun ısıgında cekılen fotoları harıka bu hafta genıs acı lens getırtıyorum.(ayrıca sana daha detaylı bılgı verırım)

sanyo ıle ılgılı olay ıse ısım dekorasyon oldugu ıcın vıdeo ya ıhtıyacım vardı aldım sattım yeterlı deıl ama o govdeye gore cok basarılı

tolgaya bı cevabım yok

mastertr a daha o kadar bılgım yok bılımsel olarak sana kanıtlıycam en yakın zamanda

biskuıt sanada cvp yok

as r1 kullanma vaktım hıc olmuyor o yuzden devam edemedım
evet foto bılgım cok ıyı deyıldır evet tecrubelı deyılımdır

hız konusunda mms hspeed alın hızı gorun

Tarih: 27 Mart 2006, 19:02 - İp: 85.***.**0.120
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili Mimarca
Burada seninle tartışmaya girmek istemiyorum ama bilmeni isterim MSX-?GN serisi memory kartlar diğerlerinden daha hızlıdır,soru işareti olan yere yazılacak rakam kartın hafıza kapasitesi bu 256mb.başlayıp 4Gb.ta kadar gidiyor.Ben bu bilgiyi hafıza kartını almadan önce sony Eurasıa ya ya mail yoluyla sordum maili de aynen aşağıya yazıyorum sen hala aksini savunuyorsan sen öyle bilmeye devam et.

"Degerli Sony dostu,

Mesajiniz ve Sony urunlerine gosterdiginiz ilgi icin tesekkur ederiz.

Hız donanıma gore değişir. MSX1GN 80Mb/s hıza
ulaşabilir. Ancak buna MSX1GS ile ulaşılamaz. MSX1GS'nin minimum yazma hızı
10Mb/s'dir.

Bilginize sunar,esenlikler dileriz.

Saygilarimizla,

Sony Eurasia Pazarlama AS
Musteri Bilgi Merkezi"

Sonuç :Benim arkadaşlara almalarını önerdiğim bu kart tın yazma hızı 8 kat daha hızlı, gelen mail böyle diyor.

#as' tarafyndan 27.03.2006 19:25:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mart 2006, 19:19 - İp: 81.***.**1.197
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

as bende sony mspro duo msx-m2gn kullanyorum hıgh speed

Tarih: 28 Mart 2006, 09:34 - İp: 85.***.**0.120
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Bu konunun tartuşıldığı bir link var burada. İngilizcesi müsait olanlar inceleyebilir.

Tarih: 28 Mart 2006, 10:39 - İp: 85.***.**7.0
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Büyük gelişme mimarca,bana cevap yazmamışsın..
Herkese toplu mesaj atıyorsun bir forumda,güzel taktik? Bırakta insanlar seni cektiğin fotoğraflarla taktir etsinler? ve başkaları gelip R1 hakkında burada forum açsınlar bir kere de,her şey bol diye aynı şeyleri yüz defa yazmanın bir anlamı yok....

Allahtan zengin değilsin,5 tane r1 alır onlara en sevdiğin isimleri verir onları da kıyaslamaya kalkardın burada...

Tarih: 28 Mart 2006, 17:10 - İp: 62.***.**1.55
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

erhan oncelikle amacim, seni kirmak degildi.. ama kullandigim kelimelerden goruyorum ki, biraz yanlis olmus..
mutlaka ki herkese aldigi makine, en iyisi gibi gelecektir.. cunku uzun sureler dusunulup de aliniyor kameralar.. kimse, ben arastirdim ama cok kotu bir karar alarak, kotusunden aldim demez.. veya der de, bir elin parmaklarini gecmez sayi..
eminim ki r1'dan senin gibi butun kullanicilar da memnun..
ama iste, durmadan r1 boyle, r1 soyle diye konular acip, sonrasinda da "hadi bakalim, yorumlar da sizden" turunden soylersen, bazi konularda yanlis anlasilabilirsin..
buradaki insanlarin bilgiye ihtiyaclari var.. arkadaslarin da soyledigi gibi, kullandigin makineyi burada anlatarak yardimci olabilirsin makine alacaklara.. ama sanki ortada r1 dunyanin krali gibi bir hava vardi.. veya ben yanlis anladim.. yanlisim varsa ozur dilerim senden erhan..
ama ki bazilarini kizdirmak amacli olarak yaziyorsan bazi seyleri, senin herkesden ozur dilemen sanirim daha dogru olurdu..
.........

gelelim sorulara ve cevaplara..

raw modunun bu tur cihazlarda yeterli olmadigini dusunuyorum derken neyi kastettigini anlayamadim dogrusu.. raw kesinlikle "vakit kaybi" degildir erhan..
yanlis dusunuyorsam arkadaslar duzeltsinler lutfen..
aksine raw formati, sen vakit kaybetmeyesin diye de yararlidir.. bircok yararlarinin yanisira..

...evet optik zoom yakinlastirir.. ama yuksek zoom'da kullanmakla, ayrica, cok daha kolay arka plani yok edebilirsin.. ayrica yuksek diyafram ve yakindan cekim yapmak da arka plani daha cok bugulu hale getirecektir mesela..
bu da cok onemlidir..

...........
gun isiginda cekilen her fotograf, hangi kameradan olursa olsun iyidir erhan.. en basit kameralar bile yeterli isik oldugunda, iyi fotograf cekerler..
ama tabii ki r1'in dusuk isikta da problemi yok..
tek problem, viewfinder'inin etkisinin azalacagi..
iste dslr kullanarak, optik vizorden yettigince kadraji kurabilmek daha kolaydir..

ve son olarak, umarim beni r1'a killar grubunda dusunmuyorsundur.. bence de son derece basarili bir kamera..

Tarih: 29 Mart 2006, 20:04 - İp: 62.***.**2.10
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

herşey bir yana raw bir yan aen çok vakit kazandıran şey. eger jpeg cekersen yok beyaz ayarı yok saturation yok keskinlik diye ugras dur karar vermeye çalıs rawda sadece ayarla kadrajı, enstantaneyi diyaframı bas deklanşöre bide isin dijital negatif boyutu var mesela ilerde ps ye daha iyi hakim olunca sınırsızca oynama sansın var hic kaybın olmadan

#omergin' tarafyndan 29.03.2006 20:22:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mart 2006, 20:21 - İp: 88.***.**6.107
metalik
metalik (üye)
Ankara / Amatör

Bence Mimarca
1- r1 den memnun değil memnun olsa bu kadar konu açmaz
2- haklı olarak o kadar para verdi forumlarda konu açarak makinasını onaylatıp kendini rahatlatıyor
3-Yada makinasını sizlerin sayesinde tanımaya çalışıyor
3-Daha bi numaranı göremedik maykkk

Tarih: 29 Mart 2006, 20:22 - İp: 85.***.**8.55
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Benim için önemli olan fotoğraf kalitesidir. SLR-like kandırmacadan başka bir şey değil bana göre. Kullandığım için söylüyorum, bende de şu anda SLR like bir cihaz var. Evet, zoom iyi iş görüyor ama ne yapayım, fotoğraf kalitesi SLR ile kesinlikle karşılaştırılamaz.

Sensörü küçük makinadan uzak durmak lazım. Bugün SLR-like denen aletlerin fiyatları da maşallah neredeyse SLR kadar, ayrıca işin iyice suyunu çıkardılar. Yok H1, H2, H3, S3, FZ20-5-7 gidiyor. Sensör boyutunda ilerleme yok. Biz de makinanın cüssesine, siyahlığına, profesyonel duruşuna aldanıp alıyoruz. Halbuki çektikleri fotoğraf Canon A95 kadar etmez.

Bir de çoğu yerde okuduğum bir önyargı var. Fotoğrafçılığa başlarkene kompaktan başlanmalı, daha sonra SLR like, en son SLR alınmalıymış. Kompaktan, SLR-like'a geçişte nasıl bir ilerleme olacağı da ayrı bir konu. Yani adam fotoğrafa merak salmışsa, SLR alacak gücü varsa dahi almasınmış. Sanki heba olacak makina, öğrenilemeyecek yani çekim teknikleri. Bu arada fotoğrafçılıkta çekim tekniği herşeyi çözecekmiş gibi görülüyor. İşin sanatsal yanı göz ardı ediliyor.

Kimse alınmasın, bahsettiklerim bu site için değil. Burada gerçekten bu işi bilenlerin olduğunu biliyorum. Genelde forumlarda, dergilerde okuduklarım ve katılmadığım konular bunlar.

#Legionella' tarafyndan 30.03.2006 00:22:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mart 2006, 23:58 - İp: 85.***.**1.44