macro3d
macro3d (üye)
İçel / Amatör

Neden Bir Makine Almak Bu Kadar Zor..

Arkadaşlar ortalama 1 aydır araştırıyorum ve hala kesin bir sonuca ulaşamadım. Tam ulaştım derken başka birisi aklıma daha değişik şeyler sokuyor. Canon 600D ile Nikon D5100 arasında sürekli gidip gidip geldim. Hala seçimin Nikondan yana.. Efektleri, çekim ayarları vs süper. ISO yönünden Canon daha iyi tabiki.. Ama benim ISO'luk bir gereksinimim yok. Şuanda fujifilm s2950 kullanıyorum.. Çekimlerim beğeniliyor ve beğeniyorum.. Artık o lensi MF olarak kullanmak istiyorum.. İstediğim yeri flu yapmak istiyorum. Güzel çekimler yapmak istiyorum. Ama bu konuda nedense kimse yardımcı olmuyor.. Benm fiyat aralığım 0-2800 tl. Canon 600D ve Nikon D5100 ' den daha iyi bir makine var ise lütfen paylaşsın.. ( Not . kısa filmler de çekeceğim. Video kalitesinin FULL HD 1080p.. )

Tarih: 17 Haziran 2012, 21:21 - İp: 85.***.**8.133
macro3d
macro3d (üye)
İçel / Amatör

g.emre ,

ben size işi bilmeyen olduğunuzu vs. söylemedim. Sadece stediacam kullanılmadığını söyledim. Tamam " lar " eki kullandım farkındayım. Ama bu benim sizin bu işi bilmediğinizi söylediğim anlamına gelmez. Ben bu işi yapmak istiyorum heves falan değil. Siz büyüklerimden yardım istedim diye hata ediyorsam kusura bakmayın. Yine de zaman ayırdığınız için ayrı ayrı teşekkür ederim size. Ben bir işe başladıysam tamamen o işi halletmem gerekir yoksa yerimde duramam. Ve şu da var. Benim elimde şuanda S2950 var. Onunla bile güzellikler yaratabiliyorum videolarımla. Ama iyi görmüyorum kendimde. Daha iyisini istiyorum, harikalar yaratmak vs.. Sizin gibi olmak.

Tarih: 19 Haziran 2012, 22:39 - İp: 88.***.**4.2
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

BÖYLE GÜZEL BİR TAVIR HATAYI AFFETTİRİR BENCE...

Tarih: 19 Haziran 2012, 22:44 - İp: 94.***.**6.20
macro3d
macro3d (üye)
İçel / Amatör

Çok fazla kızmıştı. Affeder umarım

Tarih: 19 Haziran 2012, 23:07 - İp: 88.***.**4.2
macro3d
macro3d (üye)
İçel / Amatör

baberti ,

mesaj attım cevaplarsanız sevinrm..

Tarih: 19 Haziran 2012, 23:15 - İp: 88.***.**4.2
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

O çekimde Stediacam kullanılmış, yazmamış olabilirler.

Alttaki linkte steadicam 'in ne işe yaradığını gösteren bir video var.
Elinizde bir kamera varken aradaki farkı görebilirsiniz.
Merdivenden inerken kamerayla video çekin, ne kadar titremiş sarsılmış bakın. Bir de videodakine bakın.

http://www.youtube.com/watch?v=J6HDUDbeEJw

Sizin verdiğiniz videonun başında aynı olay var. Sandalyedeki adamın sahnelerinde de kullanılmış.
Tripod var steadicam var sürekli ışık kaynağı var, slider var(Bir ihtimal steadicam ile sağlanmış olablir.)
Bilgisayarda çokça işlem var.

Kamera bilgisi
perspektif
diyafram bilgisi
diyaframın flaşlar üzerindeki etkisi
enstantanenin flaşlar üzerindeki etkisi
video color edit
.
.
.
diye gider. En önemlisi ise ışık bilgisi. İş düşündüğünüz kadar kolay değil.Düşündüğünüz kadar zor da değil, daha zor.

Bu videoda hareketli LCD ekran lazım olmamış ama video çalışmalarında ihtiyaç duyulabiliniyor.

600D veya 500D ile lenslere ihtiyacınız var.
18-135 lens ile başlayabilirsiniz. 650D ihtiyacınız olur mu bilmem.

He bir de son olarak DSLR makinelerde sizin S2950 deki gibi kolay değil video çekimi. Net alanı ayarlamalısınız, makineler anlık fokus yapıyor, sürekli fokus yapan birkaç tanesi.

Sanırım bazı şeyleri tecrübe etmeden farkına varamayacaksınız, siz bilirsiniz

#g.emre' tarafından 20.06.2012 00:16:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Haziran 2012, 00:14 - İp: 88.***.**1.28
macro3d
macro3d (üye)
İçel / Amatör

Güzel ve açıklayıcı yorumunuz için tekrar tekrar teşekkür ederim.. Dediğiniz softboxları vs. alabileceğim bir internet sitesi biliyorsanız söylermsnz acaba..

Tarih: 20 Haziran 2012, 10:21 - İp: 88.***.**0.221
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Bunları almak kolay, önemli olan ne işe yaradıklarını, nasıl kullanıldıklarını az da olsa öğrenmek

Youtube'dan bakabilirsiniz kullanıldığını söylediğim ekipmanlara

Sirkeci'de kadri şenruh'u tavsiye ediyor herkes, hiç gitmedim tanımam ama bayağı methediliyor

Tarih: 20 Haziran 2012, 14:43 - İp: 88.***.**1.28
erencakir
erencakir (üye)
İstanbul / Meraklı

Herkesin kendine göre bir fikri vardır genellikle bunlar farklı olur çevresindekilere bunu kabullendirmeye çalışır , bana sorarsan bu işe daha tarafsız bakan birine ihtiyaçlarını anlatarak makine tavsiyesi almalısın

Tarih: 20 Haziran 2012, 15:44 - İp: 78.***.**8.111
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Haklısınız.
Ben Canon türkiye CEO'suyum :D

Tarih: 20 Haziran 2012, 16:46 - İp: 88.***.**1.28
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

aslında zor diye birşey yok hangisini alsanız ona alışacaksınız zaten

Tarih: 21 Haziran 2012, 00:04 - İp: 78.***.**1.229