macro3d
macro3d (üye)
İçel / Amatör

Neden Bir Makine Almak Bu Kadar Zor..

Arkadaşlar ortalama 1 aydır araştırıyorum ve hala kesin bir sonuca ulaşamadım. Tam ulaştım derken başka birisi aklıma daha değişik şeyler sokuyor. Canon 600D ile Nikon D5100 arasında sürekli gidip gidip geldim. Hala seçimin Nikondan yana.. Efektleri, çekim ayarları vs süper. ISO yönünden Canon daha iyi tabiki.. Ama benim ISO'luk bir gereksinimim yok. Şuanda fujifilm s2950 kullanıyorum.. Çekimlerim beğeniliyor ve beğeniyorum.. Artık o lensi MF olarak kullanmak istiyorum.. İstediğim yeri flu yapmak istiyorum. Güzel çekimler yapmak istiyorum. Ama bu konuda nedense kimse yardımcı olmuyor.. Benm fiyat aralığım 0-2800 tl. Canon 600D ve Nikon D5100 ' den daha iyi bir makine var ise lütfen paylaşsın.. ( Not . kısa filmler de çekeceğim. Video kalitesinin FULL HD 1080p.. )

Tarih: 17 Haziran 2012, 21:21 - İp: 85.***.**8.133
liteon
liteon (üye)
İstanbul / Amatör

D90 çok güzel makine. Videoda Full HD şartı aranmıyorsa ve bütçe uygunsa tercih edilebilecek bir cihaz. Kaç megapiksel olduğuna takılmamak lazım.

Tarih: 18 Haziran 2012, 15:17 - İp: 78.***.**9.137
macro3d
macro3d (üye)
İçel / Amatör

Ben full hd istiyorum, kısa film çekimleri de yapacağım için Full hd lazım olacak. Hem film motanjlama hakkında da bilgim var. Bu yüzden sağlam bir makine istiyorum.

Tarih: 18 Haziran 2012, 16:48 - İp: 88.***.**9.176
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Önceden fuji kullanıyormuşsun. Bence fuji'ye devam...
fuji x-s1 re bir bak. Aradığın bütün özellikler orda var...

Tarih: 18 Haziran 2012, 17:19 - İp: 176.***.**6.88
macro3d
macro3d (üye)
İçel / Amatör

Şuanda çok yakın bir arkadaşım x-s1 kullanıyor zaten.. makineyi incelemiştim.. Lenssi çok aşırı derecede güzel.. Çok hoşuma gitmişti kamera.. Ama 12 megapixel olduğu için çekimlerde güzel bir kalite göremedim.. xs-1 konusunda o düşünceye sahibim.. canon 600d ve nikon d5100 arasında kararsızım.. canonun LCD'sinde öekimler gözüme çok iyi geldi.. Ama nikon daha iyi diyorlar. Sonuçta 2500 tl kolay kazanılcak bir para değil. paramı boş yere harcamak istemiyorum.. 2 Aylığı bile 2.500 tl yi tutturamayan aileler var. Güzel çekimler yapmak istiyorum bu işi sevdiğim için.

Tarih: 18 Haziran 2012, 20:48 - İp: 88.***.**9.176
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Mesajınızın MP karşılaştırma kısmından sonrasını okumadım açıkcası.

Video işlerinde makineden çok ışık sistemlerine para yatırmanız gerekebilir. Işık çok ama çok daha önemli makineden lensten.

D5100 ün sensör kalitesi, haliyle ISO performansı 600D modelinden daha iyidir, yanlış bilgilenmişsiniz.

Ancak D5100 ile farklı bir lens kullanmak istediğinizde AF motoru mevzusu olaya giriyor malesef.
Gövdesinde AF motoru olmadığı için AF motorlu lensleri tercih etmeniz gerekiyor. Bütçeniz için en başta alınacak lenslerden birisi olan 50mm F1.8D ise bu olayda sıkıntı.

Arka planı flu yapmak sizin fotoğraflarınızın değil, lensin diyafram becerisinin iyi olduğunu gösterir.

Gerçekten video işi üzerine yoğunlaşacak mısınız?
DSLR ile video çekmek çok da basit değildir, arka planı flu yapma becerisi, size net alanı seçme becerisine sahip olmanızı gerektirir.
Arka plan ne kadar Flu olursa Net alan o kadar azalır vs vs.

Çok iş var. Eğer siz sadece makine kısmına takıldıysanız işiniz zor.
Işık ekipmanıydı, aksesuarıydı, bilgisayarda işlemesiydi, class 10 hafıza kartıydı vs. vs.

Yani gerçekten video işine yoğunlaşacaksanız ona göre tavsiye verelim.
Ama eğer yok "Fotoğraf makinesi alcam ama almışken en videolusundan olsun !" mantığıyla yaklaşıyorsanız ilk yorumumu tekrar okuyun derim

Tarih: 18 Haziran 2012, 21:11 - İp: 88.***.**5.228
macro3d
macro3d (üye)
İçel / Amatör

"Ama eğer yok "Fotoğraf makinesi alcam ama almışken en videolusundan olsun !" "

benim isteğim budur. Zaten benim çekeceğim videolar, klip üzerine.. Rap müzik yapan arkadaşlara destek amacından..

http://www.youtube.com/watch?v=5h7QU3fVICc

Böyle bir video klip.. Bunun gibi kısa bir film.. Işık kullanıldığını sanmıyorum.. Video'nun backstage'inde yoktu çünkü ışık vs... Ve bir de böyle bir fotoğraf işte.. Fazla şey mi istiyorum sanki

Tarih: 19 Haziran 2012, 02:36 - İp: 88.***.**9.176
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Bu istediklerinizi yapmak için makine çok küçük bir kısım.

Verdiğiniz videoda slider ve stediacam kullanılmış.
Stüdyo ortamında ve dış mekanda (bir ihtimal olmayabilir tam incelemedim) ışıklandırmalar kullanılmış.(Karanlık sağ üst taraftan gelen yumuşak ışığı ne sandıydınız )
Sonrasında bilgisayarda işlenmiş.
Bu türden bir video için bile uzun uğraşalar verip, farklı ekipmanlara ve bilgiye sahip olmalısınız, düşündüğünüz gibi kolay değil malesef.

Fotoğrafta ise bebeğin üzerinde çevrenin aksine yumuşak bir ışık var.
Softbox ile flaşla bu yumuşaklığı sağlayabilirsiniz ancak çimlerin o bölgesinde aydınlanma olmadığına göre yere yakın tutulmuş bir reflektör ile bu yumuşak ışık sağlanmış.

Size tavsiyem Canon 500D 18-135 IS alın.
Full HD videoları bilgisayarda düzenlemek için ayrıca iyi bir donanıma da ihtiyacınız var tabii. 500D ile 720p video çekebilirsiniz, yeterli olur kalitesi fazlasıyla.

500D ile 18-135 IS diyorum tekrar.
Fazlası paranızı alır, karşılığını vermez.

Tarih: 19 Haziran 2012, 05:57 - İp: 88.***.**5.228
macro3d
macro3d (üye)
İçel / Amatör

Sizin dediğiniz ekipmanların hiçbiri kullanılmamaktadır. Fotoğraftan hangi kamera olduğunu anlayabilirseniz bundan alayım...

Eğerki bildiğiniz bir kameraysa bundan daha kaliteli bir şey varsa ( benim alabileceğim ) yani 1-2 kat daha fazla kalite istiyorum.

Tarih: 19 Haziran 2012, 18:03 - İp: 88.***.**4.2
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Küfürlerimi bile haketmeyen insanlar var. "bile"

Neye göre 1-2 kat ?
Bunların hiçbiri kullanılmamış diyorsunuz ya hani, orada yazdığını söyleyin sadece bari.
Kullanılmış olduğunu video açıklamasında okumadım heralde !
Bir şey biliyoruz da söylüyoruz.

Kapkaranlık ortamda sağ üstten gelen soft ışık ne peki ?
Siz hiç soft ışık veren güneş gördünüz mü ?
Hadi gördünüz, güneşe bakarak şarkı söylediniz mi ?

Tamam madem orada kullanılmadığı yazıyor, gidin onların kullandığından daha pahalı makine alın daha iyisini çekin.
İddia ediyorum, ki bu kesin birşey olduğu için iddia bile sayılmaz, size değil 2800 liralık makine, 80bin dolarlık red epic verilse siz o klibin yakınından geçemezsiniz, basit bir klip olmasına rağmen.

Sinirlerim zıpladı yine.
Zaman ayırıp yardımcı olmaya çalışıyoruz, işi bilmeyen oluyoruz.

#g.emre' tarafından 19.06.2012 18:39:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2012, 18:33 - İp: 88.***.**5.228
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

...

#baberti' tarafından 19.06.2012 22:03:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2012, 18:49 - İp: 94.***.**6.20