djavu
djavu (üye)
İzmir / Amatör

Nasıl Bir Makina? Fz 30 - Rebel Xt

merhaba...
uzun bir zamandir (yaklasik 4-5 yil) dan beri emektar canon powershot s30 um ile fotoraflar cekiyorum ancak ozellikle son zamanlarda bana yeterli gelmiyor ve dslr / dslr-like kameralari ciddi ciddi dusunmeye basladim.bunlarin en basinda fz 30 ve rebel xt geliyor.
oncelikle fotograf cekmeyi zevk icin yapiyorum para kazanma kaygim yok. cektigim resimler hem dis mekanlarda hem de ic mekanlarda ozellikle salon konserlerinde ve oldukca az isik ortaminda...
fz 30 u dusunmemin tek nedeni image stabilizer inin olmasi rebel xt nin boyle bir ozelligi yok ayrica fz 30 un video kayidi yapabilmeside hos..lakin rebel xt nin resim kalitesine ulasamiyor kesinlikle.
acaba rebel xt ile ozellikle los isikta blur olmadan hem uzak hem yakin mesafeli cekimler yapabilmek mumkun mu "tripod olmadan" ?

#djavu' tarafından 26.05.2006 17:23:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mayıs 2006, 17:21 - İp: 85.***.**6.31
mertzngn
mertzngn (üye)
İzmir / Amatör

merhabalar, fz30 slr-like, 350d ise slr.. yani daha profesyonel bir makine. fz30 un görüntü kalitesinin de 350d nin çok aşağısında olacağını düşünmüyorum, leica lensi var ne de olsa.. ayrıca 420mm zoom yeteneği de artısı, 350d de fazladan para vermen gerekio bunun için.. ama slr herzaman daha iyidir. image stabilization güzel bir özellik ben fz5 kullanıyorum, işe yarıyor ama loş ışıkta bunun bir faydası olmuyor titremeye.
bu da karşılaştırması

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=panasonic_dmcfz30%2Ccanon_eos350d&show=all

Tarih: 26 Mayıs 2006, 18:22 - İp: 85.***.**2.190
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

selam .fz 30 kullanıyorum.artıları senin için image stabilization lens masrafının olmaması kolay kullanım.eksileri ise az ışıklı ortamda iso değerini yükseltince noizin artması.triport kullanarak iso değerini düşük tutarak güzel fotolar cekebilirsin.350D kullanmak yanında ek lens maliyetine sebeb olacaktır.ayrıca onda iso değerini yükseltsende az ışıklı mekanlarda triport kullanmak zorundasın.kaliteli lensler alsan bile slr makinalara alışmak ve iyi fotoğraflar çekmek uzun zaman ve kullanım gerektirir.inanki triportsuz cekim yapmak 350D ile bahsettiğin konularda çok zor.resim kalitesi sensörle doğru orantılı olduğu için fz 30 bukonuda aşağıda kalır.bunların dışında triport kullanmadan 3200 iso değerlerinde bile az noiz ve belki 350D den bile kaliteli sonuçlar verebilecek SONY R1 altarnatiflerine ekleyebilirsin.sonuçta bunlar benim düşüncelerim.seçimde yardımcı olmaya çalıştım saygılar.

Tarih: 26 Mayıs 2006, 18:54 - İp: 85.***.**4.178
djavu
djavu (üye)
İzmir / Amatör

fikirleriniz icin tesekkurler. los isikta cekecegim fotograflarin cok buyuk bir kismi salon konserlerinde olacak ve cogunluklada uzaktan cekim olacak cunku sahnenin yakinina gidip ikide birde flas patlatip cevreyide rahatsiz etmek istemiyorum o yuzden bu image stabilazation ile flassiz cekim aklima yatiyor arti dedigim gibi az da (sanirim 1 gb lik kart ile 12 dakika) olsa video cekme fonksiyonunun olmasida iyi bir getiri.
dpreview ve benzeri sitelerdeki resimleri inceledim fz30 ile cekilmis yuksek iso larda noise oldugu belli hatta bazi durumlarda 80 de bile noise var..
dpreview'da sony r1 ile cekilen resimleride ve diger yorumlarida inceledim..resim kalitesi gercekten heyecan verici..
her seye ragmen karar vermek yinede guc ...
tesekkurler..

#djavu' tarafyndan 26.05.2006 19:51:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mayıs 2006, 19:46 - İp: 85.***.**6.31
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

hocam konserde falan çekim yaparken bence en iyisi bir dslr ve ucuzundan bir sigma 70-300 mm lens olur.

ben kendi makinamla çok zorlanmıştım aynı koşullarda fotoğraf çekerken, mutlaka isoyu yükseltmen gerekecek o zamanda bir dlsr şart.

Tarih: 26 Mayıs 2006, 19:54 - İp: 81.***.**7.125
apotaylan
apotaylan (üye)
İstanbul / Amatör

ben fz 30 kullanıyorum gayet memnunum hocam tabi ki rebel xt daha iyidir ancak bütce meselesi biryerde xt ye kit toplamak da var daha

Tarih: 26 Mayıs 2006, 20:25 - İp: 85.***.**2.42
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Daha önce Fz30 testi yapmıştım, Fz30 kendi sınıfında çok başarılı bir makine. Ama eğri oturup doğu konuşmak lazım. Fz30 iç mekandaki konserlerde seni kurtarmaz. O.İ.S ye o kadarda güvenme. Biraz pahalı olucak ama 350D böyle durumlarda Fz30 a göre daha çok iş görür.

Tarih: 26 Mayıs 2006, 21:15 - İp: 85.***.**8.170
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Az ışıklı ortamlarda FZ30'un tripod kullanmadan iyi sonuçlar vereceğini zannetmiyorum.

Profesyonel Canon DSLR kullanıcıları genellikle 16-35mmL
(hatta bulensi bile kullanmayıp prime lens tercih edenler var) gibi 1000$+ lensleri tercih ediyor. Kaliteli iç mekan çekimleri için bugüne kadar araştırdığım kadarıyla diyafram değeri F2.8'den küçük olan lens kullanımı zorunlu. Böylece daha yüksek obtüratör hızıyla ya da daha düşük ISO ile aynı pozlamayı elde etmek mümkün oluyor. Eğer IS istiyorsanız zaten lensin fiyatı ikiye katlanıyor.

Yani 350D alıp 18-55'le istediğiniz sonuçları almanız da birhayli zor.

Lenslere yatırım yapmayı düşünmüyorsanız DSLR-Like bir makine almanız çok mantıklı. Ben olsam FZ30 yerine R1'i tercih ederdim.

Seçiminiz DSLR'dan yana olursa da aldığınız lenslerin gelecekte alacağınız Gövdelerle uyumlu olmasına dikkat etmenizi öneririm.

Ben 350D yanında paraya kıyıp 70-200mm F.4L siparişi verdim. Fakat bu lensi gelecekte 5D gibi makinelerle de kullanabileceğim için ölü yatırım olmayacak.

Son olarak 350D almaya karar verirseniz Canon'un fiyat performan oranı en yüksek lensi olan EF50mm F/1.8'i de alın derim. ABD fiyatı sadece 75$

#gorkemkgo' tarafyndan 27.05.2006 21:16:29 tarihinde düzenlendi.

#gorkemkgo' tarafyndan 27.05.2006 21:17:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mayıs 2006, 13:13 - İp: 85.***.**0.248
apotaylan
apotaylan (üye)
İstanbul / Amatör

evet haklısınız gercekten ic mekanlarda tripotsuz kullanım cok zor ve ısık az ise oıs ise yaramıyor (devre dısı kalıyor zaten) fz 30 kullanıcısı olarak özellikle konser cekimi yapıcam diyrsan tavsiye etmem

Tarih: 27 Mayıs 2006, 14:00 - İp: 85.***.**2.42
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

gorkemkgo, söylemeyi unutmuştum sen söylemişin, Eğer 350D tercih edilecekse iç mekanlar için kulalnılabilecek en iyi objektiflerden biri 50mm/1,8 olan. Diyafram açıklığı nedeniyle iç mekanlarda çok başarılı bir objektif. Zaten fiyat olarak da bütçenizi zorlamıyacak bir durumda.

Tarih: 27 Mayıs 2006, 15:57 - İp: 88.***.**4.172
kelle
kelle (üye)
İstanbul / Amatör

ben konuya sonra dan dahil oldum ama bi sorum var dediğiniz 50mm lens ile düğün fotoğrafları nasıl çıkar acaba

Tarih: 28 Mayıs 2006, 23:21 - İp: 81.***.**3.187