musty_rmc
musty_rmc (üye)
İstanbul / Amatör

Nasil Baslanir?

herkese iyi gunler. ben yaklasik 1 yildir panasonic fz50 kullanan bir kardesinizim. okuldan ve hayattan zaman buldukca fotograf cekmeye calisiyorum. ama cok da basarili bulmuyorum kendimi.(30fotograf cekiyosam icinden 1-2 tanesini ancak begeniyorum. bilmiyorum normal olan bu mu?) manuel modda fotograf cekme kabiliyetim ise yok gibi. teorik bilgimde cok iyi deil..

ama bu isi yapmayi cok istiyorum. bu gune kadarki eksikliklerimi de en kisa zamanda gidermeyi dusunuyorum... (yardimlarinizla)

siz abilerime(21- olanlar kardesimdir ve ablalarim da yardim edebilir) 3 soru sormak istiyorum...

1-bu yaz yeni makine alabilmek icin yeterli butceye sahibim(diye dusunuyorum). tabi cok ucuk bisey alamam ama 1500-2000$ arasi hazirladim. amerikadan almayi dusunuyorum makineyi de... sorum su: sizce bu bilgisizlikle ve tecrubesizlikle yeni daha profesyonel makine almam dogru mu?

2-makine olarak neyi tawsiye edersiniz? (4-5sene makinemi yenileyem ona gore bisey soyleyin. malum ogrenci hali... ) ve bu makinenin yaninda almam gereken lensler aksesuarlar vs. nelerdir? ne kadara cikar hepsi bana? (amerika fiyatlarina gore. burda arastirdim elimdeki paraya ancak body alabiliyorum )

3-yaza kadar bu isi ogrenmek adina neler yapmaliyim? nasil siz abilerim gibi olabilirim? sizler nasil gelistirdiniz kendinizi... kurs, seminer etkili olur mu? tawsiye edeceginiz biyer war mi? (ucuz yollu olanlardan)

bana yardimci olacaginizdan eminim we simdiden herkese cok tesekkur ederim...

Tarih: 17 Şubat 2008, 15:01 - İp: 85.***.**1.241
musty_rmc
musty_rmc (üye)
İstanbul / Amatör

saolun cok tesekkur ederım... 2. soruya da cewap werın ama...

Tarih: 17 Şubat 2008, 20:26 - İp: 85.***.**0.68
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

kimse 40d den bahsetmemiş bendede fz30 var inşallah kafaya koyduğum makine 40d lens olarakta forumdaki arkadaşların tavsiyesi ile tamron 17-50 alıcam allah izin verirse
fz50 deki zuum olayını unut yada pazarbey gibi 500 mm ye oluşan bir lens al soba borusu gibi gerçi daha almadı
bahsi geçen a700 de ise hani ekrana bakıp resim çekiyorsunya o yok bir çok slr makinede yok illa vizörden bakıcaksın ekranıda çektiğin resimlere bakmak için kullanıcaksın ben 40d yi canlı ön izlemesi var diye tercih ettim aslında gönlümde e-3 almak var hareketli çift kart yuvası su geçirmiyor ama sensörü ufak diye yerden yere vurdular

Tarih: 17 Şubat 2008, 23:20 - İp: 78.***.**2.92
musty_rmc
musty_rmc (üye)
İstanbul / Amatör

aaa ewet cok onemlı bır noktaya deginmissiniz. su gecirmemezlik... hangi makinelerde war bu ozellik. diger makinelerde de su gecirmemezligi saglayabiliyor muyuz?

Tarih: 17 Şubat 2008, 23:37 - İp: 85.***.**1.241
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

d300 de var....

lakin 40D yi çok beğenmeme rağmen gövde titreşim engelleme sisteminin olmaması

fz50 den sonra sıkıntı yapabilir....

Tarih: 18 Şubat 2008, 00:01 - İp: 85.***.**4.198
musty_rmc
musty_rmc (üye)
İstanbul / Amatör

simdi A700 mu aliyim ben? en cok bu onerilmis...

Tarih: 18 Şubat 2008, 00:23 - İp: 85.***.**1.241
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

SSS,IS,VR her zaman tripot taşınamıyacağına göre,net fotoğraf çekmek için,makinada veya lenste bence aranması gereken özellik.

Makinada bu özellik yoksa ,alacağınız her IS lı lens IS sız olanlara göre daha pahallı. Yani para,para,para

Ama makinada titreşim önleme varsa, alacağınız başka lensleri IS aramadan daha ucuza alabiliyorsunuz.

Haa paranız bolsa, o başka.

Bence de A700 daha mantıklı. Ama pahallı şu an. Biraz beklemek lazım diye düşünüyorum.

Daha ucuz olan A200,A300,A350 serisinden ,A350 yi elemek lazım.
Çünki aynı sensöre bir tek A350 14 MP. Foto ve ISO kalitesi ne olur ,tartışılır ve A350 2fps

#erdenbay' tarafından 18.02.2008 03:37:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Şubat 2008, 02:55 - İp: 88.***.**2.242
oldman
oldman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Elindeki makinayı kullanamıyorsun yada kullanmıyorsun. iyi de bir paran var ve abd den makina alacaksın.
diğer dslr lerle mutlu olmaya kalkma.işi öğrendikten sonra alacağın diğer dslr lerde seni kısa bir süre sonra üzecektir. böyle bir paran varken üzerine az bir miktar daha koy..fz50 yi sat. 2750 dolara stabilizer lensi ile beraber d5 al. kafadan gir olaya. hayatı erteleme.

http://www.adorama.com/ICA5DK.html

Tarih: 18 Şubat 2008, 09:44 - İp: 78.***.**3.4
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yalnız fz50 yi kullanamıyorum diyene 5d önerileri filan gelmeye başladı

neden sony dedim , kullanımı diğer kameralardan daha kolaydır, menü sistemi sezgiye dayalıdır, kullanıcı dostudur, üstündeki SSS motoru bulanık foto sorununu en düşük noktaya indirir.

ama dediğim gibi, şimdiden makine almanıza gerek yok , önce öğrenin , temel kavramları kavrayn sonra alırsınız dslr yi.

Tarih: 18 Şubat 2008, 12:28 - İp: 81.***.**7.49
summarit
summarit (üye)
İstanbul / Amatör

çok acele etme bencede heleki elinceki makina r1 ve fujiden sonra slr-like kategorisinde favori olarak gösteriliyor.. heleki d-slr piyasası cep telefonu piyasasından bile daha hızlı sirkülasyon içinde.. mesela 2006 da 30d çıktı, 2007 de 40d, yani 1 sene sonra 50d geliyo ama bir fz50 nin bir sony r1 in modası 2 yıl daha geçmez bunu bilesin.. bak fz18 şimdiden fenomen oldu bile.

birde d-slr kullanırken fotoğrafın başarısının yarısı makinaya diğer yarısı kullanıcı performansına bağlıdır.. mesela fz50 gibi kompakt dijital makinelerde genellikle görüntü işlemcisi otomatik olarak yüksek seviyede keskinleştirme uygulayarak daha göze hoş gelen ve çekim sonrası müdahale gerektirmeyen fotoğraflar sunarken, dslr tip makineler ise çoğunlukla çok düşük miktarda keskinleştirme uygulayarak kontrolü fotoğrafçıya bırakmayı amaçlar.

FZ50 den sonra hiçbir giriş seviyesi dslr alınmaz alıcaksan uzman seviye dslr alıcaksın.. hem ilerki bir zamanda alırsan bu yıl içinde tanıtılacak eos 7d ve sony a900 ü almadan önce görme şansın olur (Hasselblad dışında hiçbirşey imkansız değildir..)

Tarih: 18 Şubat 2008, 15:33 - İp: 88.***.**6.30
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

a350 2fps ise cok dusukmus Bende eliyorum. Ama şirin bir makinaydı..

Dün d300 e bakam sansım oldu. Gercekten hos bir makina. Makina gibi makina. Tasımak cekmek cok keyifli.

Nikondan sasmicam sanırım.

Tarih: 18 Şubat 2008, 19:16 - İp: 88.***.**5.162