musty_rmc
musty_rmc (üye)
İstanbul / Amatör

Nasil Baslanir?

herkese iyi gunler. ben yaklasik 1 yildir panasonic fz50 kullanan bir kardesinizim. okuldan ve hayattan zaman buldukca fotograf cekmeye calisiyorum. ama cok da basarili bulmuyorum kendimi.(30fotograf cekiyosam icinden 1-2 tanesini ancak begeniyorum. bilmiyorum normal olan bu mu?) manuel modda fotograf cekme kabiliyetim ise yok gibi. teorik bilgimde cok iyi deil..

ama bu isi yapmayi cok istiyorum. bu gune kadarki eksikliklerimi de en kisa zamanda gidermeyi dusunuyorum... (yardimlarinizla)

siz abilerime(21- olanlar kardesimdir ve ablalarim da yardim edebilir) 3 soru sormak istiyorum...

1-bu yaz yeni makine alabilmek icin yeterli butceye sahibim(diye dusunuyorum). tabi cok ucuk bisey alamam ama 1500-2000$ arasi hazirladim. amerikadan almayi dusunuyorum makineyi de... sorum su: sizce bu bilgisizlikle ve tecrubesizlikle yeni daha profesyonel makine almam dogru mu?

2-makine olarak neyi tawsiye edersiniz? (4-5sene makinemi yenileyem ona gore bisey soyleyin. malum ogrenci hali... ) ve bu makinenin yaninda almam gereken lensler aksesuarlar vs. nelerdir? ne kadara cikar hepsi bana? (amerika fiyatlarina gore. burda arastirdim elimdeki paraya ancak body alabiliyorum )

3-yaza kadar bu isi ogrenmek adina neler yapmaliyim? nasil siz abilerim gibi olabilirim? sizler nasil gelistirdiniz kendinizi... kurs, seminer etkili olur mu? tawsiye edeceginiz biyer war mi? (ucuz yollu olanlardan)

bana yardimci olacaginizdan eminim we simdiden herkese cok tesekkur ederim...

Tarih: 17 Şubat 2008, 15:01 - İp: 85.***.**1.241
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

sony A700 ü ben bile ciddi ciddi düşünüyorum

eğer amerikadan getiriyorsan çok avantajlı....

şimdi sen FZ50 kullandığın için built-in titreşim engelleme sistemine alıştında iyicene

A700 yada küçük vede ucuz kardeşi A200 sana çok uygun

#dunesea' tarafından 17.02.2008 16:46:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Şubat 2008, 16:45 - İp: 85.***.**4.198
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

3 ten başlayayım ben :D
-bu iş sandığın kadar zor değil , makinenin mauel ayarları var zaten . çekim tekniklerini filan araştır.
klasik olacak biraz ama national geographic dergisi fotoğraf CD lerini edinmeni ve onları kurcalamanı öneririm.
auto modda çekmeke devam edeceksen hiç bulaşma dslr işine .
kursa da gidersen tabi ki faydası olur.

2000 dolar iyi para. amerika için daha da iyi para

kullanıcı dostu menüleri ,kolay kullanımı, SSS tireşim motoruyla ben a700 ü öneririm. o bana çok diyorsan a200 , a300 gibi giriş düzeyi bir makine de olur. aksesuarın sonu gelmez ama objektif alman tabi ki gerekli.

ama sen şimdilik öğren , alacağın zaman bir daha sorarsın

Tarih: 17 Şubat 2008, 16:56 - İp: 88.***.**1.159
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Temel fotoğrafçılık eğitimi çok zor değildir

bir kitap ile çok rahat öğrenirsin...sıkışırsan mail at

Tarih: 17 Şubat 2008, 16:58 - İp: 85.***.**4.198
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

a350 bende merak uyandırdı.
Ama ciddi olarak takip edemedigime bagıslayın..

A350 a700 den daha iyi değil mi?

Farkları nelerki acaba?

Sadece fps hızları filan mı?

Bildigimkadarıyla a350 daha ucuz olacak.

A350 mi a700 mü desem?

Tarih: 17 Şubat 2008, 16:58 - İp: 88.***.**9.116
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yok hüseyin daha iyi değil.
sony nin canon un 400d kulvarına salacağı makine a350.

lv koymuşlar ve laf olsun diye koymamışlar, çok hızlı AF yapıyormuş , yeni bir CCD geliştirmişler.

yeni başlayanları cezbetmek için , işte LV var,SSS var, şeker bir kullanımı var zaten reklamında önce hatun LV yi kullanarak çocuğunu çekiyor , sonra kocası vizörden bakarak köpeğini çekiyor :D

a700 d300 ün sensörünü kullanıyor muhtemelen.

Tarih: 17 Şubat 2008, 17:23 - İp: 88.***.**1.159
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

sensor farkı olacak diyorsun yani.

Aslında cıkan fotograflara bakmak lazım. Valla hoc bir makina gibi geldi bana a350

Tarih: 17 Şubat 2008, 17:25 - İp: 88.***.**9.116
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

evet fotolara bakmak lazım. boş makine olmayacağını düşünüyorum, en azından a100 den iyi olmak zorunda.

d200 gibi foto verse yine kimsenin sıkıntı yapacağını sanmam . sonuçta SSS var makine de .

ama vizörü filan küçültmüşler, çünkü LV için ek bir ayna kullanmışlar .

Tarih: 17 Şubat 2008, 17:32 - İp: 88.***.**1.159
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

a350 nin 400 d ayarında olduğunu söylemek zor. 40 d ile arasında bir çeşit gibi.
çift kart slotuda yokmuş. Eledim onu. cmos sensörlü değilmi bu.

Tarih: 17 Şubat 2008, 17:40 - İp: 78.***.**4.137
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

adam halen çift kart slotu diyor ya :D

Tarih: 17 Şubat 2008, 17:46 - İp: 88.***.**1.159
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

en önemli kriter

Tarih: 17 Şubat 2008, 17:59 - İp: 78.***.**4.137