portallll
portallll (üye)
İstanbul / Amatör

Multi Exposure İçin Hangi Nikon?

merhaba multi exposure için forumda aradım D90 için 3 kare çekim yapılabildiği yazılmış.
bana az geldi, analog makinemle 9 kare yapabiliyorum.
3ten daha fazla multi exposure çekim yapabilen hangi Nikonlar var?
birde HDR ile Multi Exposure arasındaki fark nedir?

Tarih: 18 Mart 2012, 11:25 - İp: 88.***.**7.42
velicetinkaya
velicetinkaya (üye)
Sivas / Amatör

Yanlış hatırlamıyorsam (makineye şimdi bakmadım) en fazla 3 kare var. 2-3 olmak üzere 2 seçenek.

kaç tane Nikon var 3 ten fazla çekim yapan bilmiyorum şahsen ama,

Multiexposure özelliğini fotoğrafçı ağabeylerimiz ne amaçla kullanırdı zamanında bir araştırmam yok açıkcası ama 3 fotoğrafın birleşimidir. Slr de multi modunu kullanabiliyorsanız HDR ile arasında ki farkı da bilmeniz gerek diye düşünüyorum. Multi de makine tonlama ile oynamıyor kendisi sadece çektiğiniz 3 kareyi üst üste birleştiriyor bununla ilginç şeyler çıkartacağınız gibi kendinizi 3 farklı bölge de yapabilirsiniz misal.

Hdr de amaç daha farklıdır Normal eksi artı 3 pozlama ile yapılır. Amaç tüm detayları gösterebilmektir. Bazen ışığı kısman gerekir bu sefer detaylar kaybolur bazen açman gerekir bu sefer arka plan patlar hdr de amaç bunların hepsini gösterebilmektir. arka plan patlamadan önü de gösterirsin...

Bildiklerim bu kadar yanlış bir şey dediysem affola kolay gelsin

Tarih: 19 Mart 2012, 00:11 - İp: 78.***.**8.76
evolife
evolife (üye)
İstanbul / Amatör

D300 ve üstü bütün gövdelerde 9 kareye kadar çıkıyor diye biliyorum.

HDR 3 ya da daha fazla farklı pozlamalarda çekilmiş fotoğrafların birleştirilmesiyle dinamik aralığın artılması amaçlanan tekniktir.

HDR' da sürekli aynı kareyi farklı poz değerlerinde çekmek zorundasınız. Yoksa HDR tekniğini uygulamış olamazsınız.

Multiple exposure ise aynı poz değerinde makineyi sabitleyip makinenin izin verdiği kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Ya da sabitlemeden arka arkaya çektiğiniz fotoğrafları birleştirir. Veya hem multiple exposure' da hem de seri çekimde ard arda kareler çekip hareketli nesnenin tek karede seri halindeki fotoğrafını çekebilirsiniz.

Birisi demişti ki mesela sağda ve solda birer koltuk var. İlk önce sağ koltuğa geçip fotoğraf çekiyorsunuz. Sonra sol koltuğa geçip fotoğrafı tekrar çekiyorsunuz. Şimdi makineden beklentiniz aynı fotoğrafta iki sizden olmasını sağlması. Ama öyle olmuyormuş işte. 2. pozda 1. pozun üzerine çekilen fotoğrafta olmayan yerleri mesela ilk fotoğraftaki sizin arkanızdaki her şeyide ekliyormuş yani siz hayalet gibi gözüküyormuşsunuz. Böyle bir şey işte. Multiple exposure ile çok farklı sonuçlar alınabilir.

Tarih: 19 Mart 2012, 04:04 - İp: 88.***.**7.143
portallll
portallll (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim yorumlarınız için, en kısa zamanda sirkecinin yolunu tutayım..

Tarih: 23 Mart 2012, 08:14 - İp: 88.***.**7.42
  • 1