gabro
gabro (üye)
İstanbul / Meraklı

Motor Objektifte mi Yoksa Kitte Mi?

Arkadaşlar. amatör olmaya çalışıyorum. bu sitede de yeniyim. şimdilik sony dsc s730 dijital bir makinam var. dslr almayı planlıyorum ve başlangıç olarakta sony a200-300 gibi bişiy düşünüyodum ki, motor objektifte yada kitte olma durumu varmış. bana bu konuda bir bilgi verebilecek üstat var mı acaba. ayrıca sony a200 nasıl bir seçim acaba. fiyatta tabi benim için önemli olduğundan bu makinayı tercih etmeyi düşünüyorum. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Tarih: 18 Ocak 2009, 14:52 - İp: 85.***.**5.143
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Kit = Makine + makineyle birlikte verilen objektif (lens)

Kit lens = makineyle verilen objektif

A200'de AF motoru, makinenin gövdesindedir.

Tarih: 18 Ocak 2009, 15:22 - İp: 212.***.**7.84
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Cüneyt hocam hazır onu açılmışken sormak istiyorum; mesela D60'ta gövdede AF motoru yok ve makinenin AF yapabilmesi için lenste AF motoru olması gerekiyor.Peki hem makinede hem de lenste AF motoru olduğu durumlarda öncelik hangisine tanınıyor?

Tarih: 18 Ocak 2009, 17:06 - İp: 88.***.**9.107
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Lensteki motor kullanılır.

Çünkü AF motorlu gövdenin lens mekanizmasını hareket ettirebilmesi için mekanik bir kontakt gerekir. AF motorlu lenslerde böylebir kontakt yoktur.

Canon'un bütün EOS lensleri, Olympus'un bütün 4:3 sistem lensleri, Nikon'un AF-S ve AF-I lensleri, Sony/Minolta'nın SSM lensleri motorludur.

Tarih: 18 Ocak 2009, 17:18 - İp: 85.***.**7.48
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

objektif ile kit zaten aynı şey.. makineyle satılan objektife kit lens deniyor.

ama sony a200 ün gövdesinde motor vardır merak etme

içok yi bir seçim a200..

ama azcık daha maddi fedakarlık yapabilirsen, sony a300 öneririm.
hem LCD den hızlı çekim artısı var. (LCD ekran hareketli)
hem de yüksek isoda biraz daha iyi..

ama olmazsa a200 de gayet güzeldir.

#panctom' tarafından 18.01.2009 17:50:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ocak 2009, 17:48 - İp: 78.***.**1.148
gabro
gabro (üye)
İstanbul / Meraklı

yorumlar için çok teşekkür ederim. baya bir bilgi verdi. şimdi nette gezerken canon eos 1000d modelini inceledim. acaba canon mu yoksa sony a200 mü dersiniz. bana sony (af motorunun gövdede olmasından dolayı) gibi geliyor ama benden çok daha bilgili sizlerin fikirlerini bekliyorum

Tarih: 18 Ocak 2009, 19:42 - İp: 78.***.**1.36
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

A200 sizi üzmeyecek bir başlangıç olur.Yalnız tek sorun yeni bir modeli çıkması halinde ilerideki satış fiyatınız çok düşük olur.

Sony alpha SLR sistemde fokus ile ilgili dert edebileceğiniz bir durum yok.Zaten A200 ün fokus hızı gayet makul.

Bu arada liveview sizin için önem arz edecekse A300 almalısınız

Tarih: 18 Ocak 2009, 23:05 - İp: 88.***.**7.194
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

AF motorunun nerede olduğu makina seçerken dikkat edilecek belkide en son ayrıntı, bence hiç kafaya takmayın. ( Bundan daha önemsiz birşey varsa o da "CMOS mu CCD mi" tartışmasıdır ki zerrece önemi yoktur )

İlla pratikle alakası olmayan akademik üç beş detay istiyorsanız hikaye şöyle :

Her lensin mekanizması dolayısı ile oynar parçaların kütlesi, sürtünmesi ve oynama aralığı farklıdır. AF motoru lenste olursa, o lensin tasarımına en uygun AF moturu lense üretim aşaasında yerleştirilmiş olur. AF motoru gövdede olursa, aynı motor bütün lenslere aynı şekilde uyugun olamayacağı için hiçbir lensten maksimum verim alınamaz.

Teoride avantajlı gözüken AF motorlu lensler pratikte diğerlerine farkedilir bir üstünlük kuramamışlardır. Arada öyle bariz bir üstünlük olsaydı Pentax, Sony ve Nikon bugün hala motorsuz lens üretemezlerdi.

Bu durumun aklıma gelen sebepleri:

1. Motorsuz lens tasarımcısı da mekanizma tasarımını gövdedeki motora göre yapıyor, yani o da lensten maksimum fayda alınmasını sağlıyor.

2. Lens, gövdeden çok daha uzun vadeli bir yatırım. 1985'te satılan pekçok AF lens bugüne kadar 3 tane gövde değiştirmiştir herhalde, en azından filmli gövdeden dijital gövdeye geçtiler, en az 2 gövde eder, hele günümüzde dijital modelleri 3-4 senede demode olduğunu düşünürsek durum daha da vahim. Her gövde değişiminde lens daha iyi bir motorla sürüldü. Mesela Sony A200 ve sonraki modellerde motorun torkunu ciddi şekilde arttırdı ve bundan 25 senelik lensler de faydalandı.

AF motorlu lensin kullanım açısından en büyük faydası bazı lüks modellerin fokus halkasını tutar tutmaz manual fokusa geçebilmeleridir bence. Ama teorik olarak bu özelliği de gövdeden AF motorlu sistemlere de kazandırmak mümkün.

Bir de sonic AF motorlu lensler var ki bunlar genellikle çok pahalı modeller. Canon, Nikon ve Sony'nin böyle modelleri var.

Son söz olarak şu söylemeliyim:

AF kalitesini ve hızını lensin motorunun torku ve hızından çok o lensin diaframı belirler. Diafram değeri ne kadar küçükse ( F2.8 ve altı ) o kadar iyi.

Uzun lafın kısası : Takmayın bu meseleyi kafanıza

Tarih: 19 Ocak 2009, 00:16 - İp: 85.***.**7.48
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Pentax ın kensi forum sitesindeki kullanıcılardan bir bu konuda bir test yapmıştı. Bilindiği üzere pentax ın Da*16-50mm f2.8 lensi hem kendinden motorludur hem de vidalı odaklamayı destekler. K100D (SDM yi desteklemiyor) ve K10D (SDM yi destekliyor) de aynı lensi test ettiklerinde, fokuslama hızlarında neredeyse hiç fark yoktu, hatta milisaniye bazında biri iki durumda visalı daha iyi sonuç bile vermişti. Ancak SDM ile asıl kazancın sessiz fokuslama olduğu konusunda fikir birliği vardı.

Tarih: 19 Ocak 2009, 12:34 - İp: 78.***.**5.148
gabro
gabro (üye)
İstanbul / Meraklı

Valla çok güzel aydınlattınız. hepinize çok çok teşekkür ediyorum. Ekmek teknesi die bir dizi vardı orada şöle diyodu babaaaa büyüksün. sizede ben şöle diyeyim üstaaaaat büyüksünüz.

Tarih: 19 Ocak 2009, 17:03 - İp: 88.***.**9.153
  • 1