rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

Minolta 35-105 Vs Minolta Beerca

hayırlı akşamlar.

başlıkta belirttiğim minolta 35-105 3,5-4,5 minolta 70-210 f:4 (beercan) lensleri kullanan arkadaşlarda yorum ve örnek resim alabilrmiyim.
ekleyeğiniz resimler oynanmamış olsun lütfen. sonuçta netten bu lenslerle ilgili resim mevcut ama genede o resimler yanıltıcı olabildiği için böyle bi başlık açtım.

saygılarımla.

Tarih: 16 Eylül 2010, 18:01 - İp: 88.***.**4.237
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Satın mı alacaksın

35-105 in iki versiyonu var yalnız. biri eski model macro switch vardır. diğeri daha kompakt ama daha az keskin bir model ve macro switch yok ama aslında minumum netleme mesafesi daha yakın olduğundan belki de eski versiyona göre daha kullanışlı.

70-210 f4 için ise aslında fotoğrafa gerek bile yok tam bir şehir fotoğrafçılığı lensi. Yani ışık koşulları iyi , otomatik fokusta acele ihtiyacı yoksa çok güzel bir lens. Ancak mesela kuş çekilmez çünkü verdiği kroplar f4 de kötü. f8 de en ideal ve cidden çok keskin oluyor.

Örnekteki beercan den : Iso200 f5.6 A200 ile çekildi

http://img97.imageshack.us/img97/9813/dsc07674m.jpg

Tarih: 16 Eylül 2010, 19:10 - İp: 78.***.**9.233
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

anladım, kuş fotosuyla ilgilenmiyorum. derdim zoom yaptığımda keskinliğinden pek bişey kaybetmesin. hatta m42 300mm bile düşünüyorum.

35-105 ise merak ettiğim bir lens. özellikle makro modunu merak ediyorum acaba nasıl die. minumum netleme mesafesi, makro büyütme oranı vs..

Tarih: 17 Eylül 2010, 00:55 - İp: 88.***.**4.237
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Emrah Beercan yerine Sony 70-300 neden istemiyorsun. Hatta o lens için mustafa abi ayrı bir topik açmıştı. ben de epey fotoğraf yükledim oraya.

Tarih: 17 Eylül 2010, 01:09 - İp: 85.***.**0.177
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Makro modu manuel yani o switch geçtikten sonra ancak elle netleme ile 1:4 lük bir büyüme elde edilebiliyor. Benzer olarak beercan de 210mm de 1:4 lük bir büyüme elde ediyor.

35-105 eski versiyon çok iyi bir lens ama otofokus mümkün olan minumum netleme mesafesi çok uzun (1500mm) yani detay çalışacak biri için istenmeyen bir olay diyebilirim.

Kuş da bir örnekti, yani doğada çekilmez demek istedim. Beercan bir şehir lensi, purple fringing yapar f4 de f4.5 da ondan sonra netlemesi gürültülü ve yavaştır.

Minolta 35-105 N ise çok ufak ve diğer 35-105 in 3 te 2 si ağırlıkta. Keskinlik ve kontrast az daha kötüce olabilir ama minumum netleme mesafesi 850mm.

Bu arada 75-300 , 70-300 lensler de düşünülebilir ama bence yanlış aralıklar. 70-200 aralığı daha ideal ve kullanışlı gibi. 200mm den 300mm ye uzanması çok fazla yakınlaştırıyor diyemem.

Beercan in 210mm de f5.6 sı o lensin 300mm f5.6 sından iyidir. ve en uç değerde de beercan soft değil, en azından ben farketmedim öyle birşey.

35-105 fotoğrafı yok ama birakutusu için istediğin türde fotoğraf söyle bulayım arşivden.

Tarih: 17 Eylül 2010, 01:55 - İp: 78.***.**9.233
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

bende exakta 75-300 wardı, 200 küsür mmden sonra netlik kaybı oluyordu. yani 70-300 aralığı biraz geniş bi aralık sanki.

beercan hem çok methedildiği hemde istediğim aralıkta olduğu için soruyorum.
elimde 135mm 2.8 soligor var genelde onla dolaşıyorum. güzel portreler çıkıyor. ama zoom gerektiğinde hiç bi işe yaramıyor.

mavi_izci 35-105 te bi hackleme durumu var. netten araştırırken gördüm. o makro mandalının altındaki bi bakır yol war. onu uzatıyolar bişey yapıyolar makro modundaykende focus yapabiliyor. netten bi araştır istersen nerde gördüğümü hatırlamıyorum:S

resim olarakta beercan ile ilgili istediğin bi kaç resim ekleyebilrmisn. oynanmadan ama

Tarih: 17 Eylül 2010, 11:59 - İp: 88.***.**1.227
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Hepsi birakutusu, oynama yok ve sanırım hiçbirinde crop da yok

Tarih: 17 Eylül 2010, 13:45 - İp: 78.***.**8.242
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

atika kareler için teşekkürler. lakin beercanın meşhur bokehlerini öne çıkaran bi resim warmıydı elindE?

Tarih: 17 Eylül 2010, 15:35 - İp: 88.***.**1.227
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ben eklemek istiyorum:

Lensin bokehi de güzel ama asıl ünlü olduğu konu kontrast ve renkleri olarak geçer.

Tarih: 18 Eylül 2010, 00:33 - İp: 78.***.**3.134
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

tşkler mavi izci.

35-105 ten vazgeçtim. güzel lensmiş fakat makro için uygun değil, genel kullanım açısından da pek iyi aralığa sahip değil bence.

minolta ve sony 75-300 ile beercan bu 3ü arasındayım. ama aklım daha çok beercandan yana.
75-300 kullandın mı hiç?
yada 100-300 minolta-- bunun yapısı beercan a benzediğini okumuştum bi yerlerde ama hatırlamyıorum.

Tarih: 19 Eylül 2010, 12:01 - İp: 88.***.**1.56
muharrem26
muharrem26 (üye)
Diyarbakır / Amatör

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 19 Eylül 2010, 13:35 - İp: 78.***.**2.145