koraycenan
koraycenan (üye)
İstanbul / Amatör

Mark Iı mi 7 D Mi

Merhaba arkadaşlar,
amatör olarak fotoğrafcılıkla ilgilenmekteyim. Elimdeki makinam 550d ve macro çekimle ilgileniyorum. Olay macro olunca tabi maliyetler oldukça artmakta ilk lensim Canon EF 100mm f/2.8 L IS USM Macro Lens bu lensle yeterince büyütme sağlayamayınca canon 65 mm süper macro lensin siparişinide verdim. Tabi yanına birde macro flash gerekli oldu özellikle X5 büyütmeler için Canon Macro Twin Lite MT-24EX Flash siparişinide verdim haftaya elimde olacak bu ekipmanlar. Sorum şu bu tür bir ekipmanı 550 d den daha iyi bir makina ile kullanmak özellikle full frame mark II yada eos 7d almak bana gözle görünür bir avantaj sağlarmı? Yoksa elimdeki makinada yeterli olurmu? Cevap veren herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Tarih: 5 Temmuz 2010, 18:51 - İp: 88.***.**2.40
beyzade_34
beyzade_34 (üye)
Diyarbakır / Amatör

burada sana en iyi öneriyi elinde canon 7d kullanan çok bilen lazut arkadaşımız cvb verebilir.onun önerileri ve tecrübesi vede bu makinayla deneyimli olması iidir.

Tarih: 5 Temmuz 2010, 20:47 - İp: 85.***.**7.225
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sefer hoca bildigim kadarıyla makro cekmiyor, makinesinide yeni aldı.

------------
full frame bir makinedense crop faktorlu bir makine crop faktoru nedenıyle daha fazla yakınlasma saglayacaktır.

Tarih: 6 Temmuz 2010, 02:20 - İp: 95.***.**1.14
koraycenan
koraycenan (üye)
İstanbul / Amatör

Yani full frame mark II almak daha mı avantajlı crop haricinde bir artısı varmı? Aynı zamanda Hd videoda çekiyorum 7d daha başarılı anladığım kadarıyla.

Tarih: 6 Temmuz 2010, 10:38 - İp: 88.***.**5.69
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

mark 2 almak avantajlı demiyorum tam tersine makro (veya misal kus fotografcılıgı) için crop faktorlu makineler daha avantajlı.
ayrıca video cekme gibi bir istediginz varsa 7d tabiki dogru secim.

Tarih: 6 Temmuz 2010, 15:55 - İp: 95.***.**0.56
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sanirim yanlis anlamissin.Arkadasin demek istedigi madem macroya meraklisin ve madem 7D gibi DX formatindaki 1.6 crop carpanina sahip makinalar crop katsayilari kadar yakinlastirma yapiyorlar,sana uyanda 7D dir.Ama manzara ve yuksek cozunurluklu daha iyi detay iceren fotograflar istiyorsan tabiki amacin 5DMII olmali.Bence sen elindeki makinayi tut.Gozle gorulur cok fazla birsey elde edebilir veya meyebilirsin.Ama performans acisindan ve daha iyi fokuslama olsun,isiklandirma olsun bazi zor sartlarda 7D tabiki farkini gosterecektir diye dusunuyorum.Zaten cok kaliteli lensler ve techizat ile gidip en baslangic seviyesi makina kullanman biraz antika bir durum olmus acikcasi!!!

Tarih: 6 Temmuz 2010, 15:59 - İp: 221.***.**6.23
koraycenan
koraycenan (üye)
İstanbul / Amatör

Peki çarpan burda avantaj sağlıyor makro çekimlerde, peki full frame ile çekilen macro çekimlerde detaylar daha mı net çıkar yoksa pek bir fark olmazmı? Evet bu durum biraz antika oldu katılıyorum bu yüzden makina değiştirmek istiyorum.

Tarih: 6 Temmuz 2010, 17:14 - İp: 88.***.**5.69
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Koray Bey,
Sn. Gaijin'in makro fotoğrafçılık konusundaki yazılarını okumanızı öneririm. Özellikle sensör boyutu, yani crop faktörü ile ilgili ayrıntılı konusunu okursanız, bu konuda daha detaylı bilginiz olacak ve doğru seçimi yapabileceksiniz..
Saygılar..

Tarih: 8 Temmuz 2010, 17:44 - İp: 58.***.**8.132
  • 1