ziper
ziper (üye)
Sivas / Stüdyo Fotoğrafçısı

Mamiya Rb67 Dijital Back ?

internette 1 kaç döküman buldum ama ne kullanan nede satan bulamadım türkiyede rb67 dijitale çevirici kullanan varmı acaba ?

Tarih: 3 Eylül 2011, 23:23 - İp: 78.***.**3.205
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

10 bin USD değerinde çok pahalı ekipmandan bahsediyorsunuz. Amatörlerin yoğun olduğu bir sitede bu tür ekipmanı bizzat kullanmış birine rastlamanız zor, yine de okuduğum kadarıyla yaardımcı olayım.

"RB67" ve "Digital Back" diye aratırsanız internette daha fazla bilgi bulursunuz. Burada "digital back", bu tür modüler makinalarda film kartuşu yerine takılan görüntü sensörü ve işlemcisi.

Mamiya 645 serisi makinalar için Mamiya 48x36mm boyutunda sensöre sahip M18, M22, M31 ve DM22 model isimleriyle digital backler üretmiş. Bunları yine Mamiya tarafından üretilen bir adaptör vasıtasıyla RB/RZ 67 makinalara bağlamak mümkünmüş.

Bu işin benim aklıma gelen sıkıntılarını şöyle sıralayabilirim :

1. Sensörün boyutu 6x7 formatından küçük, 6x4.5 formatına yakın. Elde edeceğiniz görüntü vizörden gördüğünüzden aynı oranda küçük olacaktır.

2. Eski (mekanik) gövdelerle digital back'i flash sync vasıtasıyla senkronize ediyorlar. Bu düşük perde hızlarında makul çalışır ama yüksek hızlarda ne olur bilemem. ( muhtemelen digital back manuel olarak sizin açıp kapatmanızla bu sorun çözülüyordur, ama çok sıkıntılı ) - RB67 gövdeden vazgeçip 645 gövde edinirseniz çok daha ucuz lens adaptör yardımıyla bütün bu dertlerden kurtulursunuz.

3. Elinizdeki Mamiya lenslerin hakkını verecek boyutta sensör üretilmiyor. Kalite sizin için bu kadar önemliyse filme devam edin.

Sonuç olarak verdiğiniz para alacağınız faydaya değer mi bunu ancak siz değerlendirebilirsiniz. Mesela çok daha makul fiyata alacağınız Canon 5D, Nikon D3 veya Sony A850 gibi FullFrame dslrlar 36x24mm'lik sensöre sahipler, AF yapıyorlar, çok daha seri iş çıkarıyorla, pratikler. Çok istiyorsanız bunların üzerine adaptör vasıtasıyla Mamiya lensleri takmak mümkün.

Tarih: 4 Eylül 2011, 06:07 - İp: 88.***.**0.23
ziper
ziper (üye)

öncelikle ilginiz için teşekkürler, zaten googlede o şekilde aramalar yapmaktaydım 645 için birçok yerde dijital back gördüm türkiyede bile sahibinden.comda satan vardı ama rb67 için bulamadım. babam her zaman mamiyayı çok övmüştür, ebay.com da 645 için satan çok var fakat yine rb67 için bulamadım, açıkcası 10 dolar verip bu makinayı kullanmak isteyen az olur herhalde. tekrar teşekkürler.

Tarih: 4 Eylül 2011, 20:20 - İp: 78.***.**5.116
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Mamiya ve back üreticileri RB67 serisi için değil, RZ67 serisi için back üretmişlerdi..

Antikanın önerilerine aynen katılıyorum..

Tarih: 4 Eylül 2011, 21:38 - İp: 149.***.**4.196
ziper
ziper (üye)

sağolun mete bey

Tarih: 14 Eylül 2011, 03:39 - İp: 78.***.**3.155
  • 1