ahmetloz
ahmetloz (üye)
Sivas / Doğa Fotoğrafçısı

Makro Çekimler İçin Hangi Makina

Ben makro fotoğraf meraklısıyım.
Şimdiye kadar KODAK makinam ile bazı makro lensler kullanrak makrolar çektim ama yeterli detayları elde etmek malumunuz mümkün olmuyor.

Şimdi bir SLR almak istiyorum.
Doğrusu aklımda hep SONY ALFA200 duruyor.
SIGMA 28-200 DG MACRO SIGMA 17-70 DC MACRO Lemsler ile ne kadar başarılı olabilirm acaba?

Birde CANON 30d Yada 40d aklıma geliyor. Canona uyumlu makro lensler hakkında fazla bilgim yok fakat bu sitedeki makroların genelinin Canonla çekilmiş olması beni biraz Canona itiyor.

Yardım ve görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılar

Tarih: 10 Mart 2009, 12:35 - İp: 78.***.**7.114
ahmetloz
ahmetloz (üye)
Sivas / Doğa Fotoğrafçısı

İncelemelerimde NİKON D70 Yada d70S de gözüme çarptı. NİKON D80 daha güzel ama o biraz pahalı geldi.
NİKON D70
SONY A100
CANON 30D
bunlardan hangisi makroda ve genelde daha başarılıdır kullana arkadaşlardan yorumlarını rica ediyorum.

Tarih: 10 Mart 2009, 13:36 - İp: 78.***.**7.114
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

70 ve 70s iyi ,ona da sağlam bir iki lens ayarlayın cam gibi çıkar neticeleriniz.
Şu aralar burada sahil kenarlarında Laleler ekildi,tek tük çıkmış rengarenk..

Tarih: 10 Mart 2009, 14:15 - İp: 88.***.**3.251
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

diğer konunuza da yazdım. buraya da fikir beyan edeyim

bence A100 ü kesinlikle listeden çıkarın.

a200 almaya karar vermişsiniz, evet çok iyi tercih..
ama..
makro çekeceğim bolca diyorsanız, daha iyi bir secenek öneririm: SONY A300

özellikle makro için harika bir DSLR makine..

Çünkü DSLR dünyasında LCD ekrandan full hızlı çekim yapabilen tek makine (a350 ile birlikte)

Ve LCD ekranı oynar başlıklı.. Bu da makro çekiminde ÇOK BÜYÜK avantaj..

Kendim a300 kullanıyorum ve bu sitede abartısız en az 20 kişinin almasını sağlamışımdır bu makineden..

A200 de çok çok iyi.. Ancak makro diyorsanız, LCD çekimli A300 öneririm.

Tarih: 10 Mart 2009, 15:27 - İp: 88.***.**0.34
hpfkl
hpfkl (üye)
İstanbul / Amatör

ahmet bey macro çekim için makina tercihini bu forum sayesinde öğrendim
macro çekebilmeniz için daha fazla detay algılayan makinaya ve gerçek yani en az 1:1 prime lense ihtiyacınız var.benim onerim full frame bir makina ve 1:1 macro lens almanız, lenslerle ilgili incelemeleri slrgear.com da bulabilirisiniz.

Tarih: 11 Mart 2009, 07:26 - İp: 85.***.**8.157
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Makroda ben makineden önce bütün cevaplarım gibi önce lens derim. Çünkü makine sadece kaydeder en ucuz slr bile iyi bir makro objektifle, elinde iyi bir makine olup herhangibir lens takılınca çekilecek makro fotografdan yüzlerce kat iyidir. Makine farkıyla değiştirebileceğiniz tek şey daha zor şartlardaq çekimi kolay şekilde gerçekleştirmek olacaktır.
Onun için önce Nikon alacaksanız: Nikkor 105mm Micro 2.8 vrli olsa hoş olur olmazsa düzü
Canon üçün 100mm makrosu
ve ne alırsanız alın sigma 150mm 2.8 şu an en hoş makro lensi olarak görülmekte ama fiyata takılırsanız tamron 90mm oda olmazsa sigma 105mm makrolar gönlünüzdeki yerini alsın derim.
Tabi bunlar doğada makro için 85mm cpu makr çıkardı nikon bildiğim en iyi makro lens fakat lbratuvar dışında kullanımı manrtıksız ve uçuk fiyattta.
Yine nikon 60mm makrosu ve sigmanın da ufak mm li makroalrıişi nizi görecektir.
Ama illede makine derseniz
D70 ekranın kçük olması nedeniyle göz ile netlemede problem çıkarabilir.
Canon da cmos sensör hızlı nesne çekerken size temiz fotograf şansını tanıyacaktır çünkü yüksek isoda iyi çözümler verir. sony hakkında birşey diyemem lens yapmayı daha öğrenemedikleri kanaatindeyim inceleme gereği bile duymadım(makroda sadece)
Benim aklımdan geçeni sorarsanız şu an d80 kullanıyorum çok memnunum ama d90 şu an benmim gibi makrocunu ideal makinesi içerisinde cmos sensörle hızlı çekime imkan tanıyor ve live view olduğu için yere yatmak zorunda kalmıyoruz.

Tarih: 11 Mart 2009, 23:47 - İp: 92.***.**8.77
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sony lens yapmıyor keza ürettiriyor, yaptırtıyor yani..70-300 G lensi de inceleyin, diğerlerinide bir..

Tarih: 12 Mart 2009, 05:16 - İp: 85.***.**5.70
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

Benim önerim a300 + tamron 90mm oalcak.
panctom neden a300 olduğunu açıklamış.
tamron 90 mm ise çok başarılı bir lens.
ben bayıldım açıkcası.tabi çekenin de önermi var.
bu konuda tamron nick li kullanıcının fotoğraflarına bakabilirsiniz..

saygılar..

Tarih: 12 Mart 2009, 10:11 - İp: 81.***.**0.205
  • 1