mertcesur
mertcesur (üye)
İstanbul / Amatör

Makineyi Hallettim Aksesuar Kaldı

Merhabalar uzun zamandır karar aşamasındaydım ve sonunda kit lensi ile birlikte D90 sipariş ettim ve makine 16sında elime ulaşacak fakat şimdi ne eksiğim var mesela UV filtreler veya kumandalar gördüm hangilerine ihtiyacım olacak , makine gelmeden onlarıda alayım diyorum , gerçekten gerekli olanları yazarsanız ve niçin onu almalıyım söylerseniz sevinirim ayrıca 18-105 lens geliyor ekstra alacağım bir lens var mıdır yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Tarih: 31 Ocak 2011, 22:46 - İp: 94.***.**5.165
mertcesur
mertcesur (üye)
İstanbul / Amatör

oo ozay hocam bu benim fazlasıyla işime yarayacak çok teşekkürler ayrıca türkçe klavuz gelecek mi bilmiyorum türkçe kullanma klavuzu almalı mıyım sizce ?

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:36 - İp: 94.***.**5.165
mertcesur
mertcesur (üye)
İstanbul / Amatör

G.Emre hocam tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum altın değerinde bilgiler =)

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:40 - İp: 94.***.**5.165
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

hama: alman malı işini görür.

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:43 - İp: 78.***.**4.151
mertcesur
mertcesur (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler , 39 mm 55 mm falan yazıyor hangisi benim makineme uygun olur acaba

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:45 - İp: 94.***.**5.165
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

sakın alma. çünkü dışarıda satılanlar makinenin yanında gelenlerden fotokopi çekilmiş hali.bende var yaklaşık 270 sayfa fakat hiç açıkllayıcı değil açıkcası bir işime yaramadı verdiğim linkte daha net.onu word e kopyala teker teker menülere tıkladın demi uzun çünkü sonra da çıktın al.

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:46 - İp: 78.***.**4.151
mertcesur
mertcesur (üye)
İstanbul / Amatör

evet evet linkini kaydettim yarın çıktısını alacağım ayrıca lensim d90 kit lensi hangi filtreyi almalıyım mm ölçülşeri falan var

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:48 - İp: 94.***.**5.165
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

67mm olan filtreleri alabilirsin ultraviole polarize vs. işini görür.biraz pahalı fakat kaliteli olsun.makro lensin varmı ? ilerde ihtiyaç duyarsan macro filtreler var daha ucuz clouse up makro filtre diye geçiyor +1 +2 +4 +10 diye yakınlaştırması var.daha uygun ve kullanışlı kullananlar memnun ben de aldım ama da kullanamadım.

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:56 - İp: 78.***.**4.151
mertcesur
mertcesur (üye)
İstanbul / Amatör

daha hiçbirşeyim yok , makine bile 16sında gelecek =) ayrıca clouse up makro filtre , UV filtre yerine de geçiyor dimi ??

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:58 - İp: 94.***.**5.165
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arkadaşlar , yardımcı olmaya çalışıyorsunuz biliyorum ama biraz yavaş ne olur .... Ne polarize filtresi , ne 1,2,4,10 makro uzantıları daha şimdiden ??

Lense takılan makro uzantılardan istenilen kalitede görüntü almak mümkün değil - boşa para resmen . Makro demek kalite demek , detay demek . Kalitesiz makro çekeyim olsun diye bir şey yok . Çekin normal lensle , büyütün daha iyi .

150-200 TL verip daha ne işe yaradığını bilmeden polarize filtre almak da gereksiz . Manzara çekmeyen çoğu insan gerek duymuyor bile ... İşe yaradığı durum var ama bir o kadar da yaramadığı durum var . Polarizasyona gelene kadar daha öğrenecek neler var .

-------

" UV filtre güneşten gelen zararlı ışınların sensöre ulaşmasını engeller.
Örneğin denizden yansıyan güneş ışınları.
Sensörün uzun ömürlü olmasını sağlar ewet.
Sensörde silikon madde bulunur.Bu maddenin ısınması geri dönüşümü olmayan zarar verir. "

demişsiniz g.emre ama biraz dikkat lütfen...

UV filtrenin yansıyan ışıkla , zararlı ışınlarla filan alakası yok . Fotoğraflarda hafif mavi tonlara sebep olan UV ışınlarını "sözde" elimine etmeye yarıyor . Çoğu lenslerde zaten kendiliğinden bu özellik bulunduğundan görüntüye yararı var mı var tartışılır . Tek yararı lensi korumak denebilir .

Sensör de bu ışınlardan zaten zarar görmez ; UV filtre ile ömrü uzamaz . Sensör ısınması elektrik akımı ile olur - güneş ışını ile değil ... Arada zaten çekim haricinde önünü tamamen kapayan ayna var - bir şey olmaz ( Sony A33 & A55 hariç )

D90 + 18-105mm ... Bir de lensi koruma amacıyla markası bilindik bir UV filtre . Bitti .... 3-6 ay daha hiç bir şey almanıza gerek yok .

Ivır zıvıra giden $150 ile bir süre sonra ilave lens alırsınız .

Tarih: 1 Şubat 2011, 05:07 - İp: 96.***.**4.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

paperman dogru soylemiş.
suanda HİÇBİR aksesuara ihtiyacınız yok.
ileride de olmayacak zaten.
tripoda bile ihtiyacınız yok diyebilirim cok rahatlıkla.
zaten alsanız bile evde aksesuar olur ancak.

bir canta alın saglam su gecirmez, 18-105 iniz varsa zaten tamam.
baska birseye gercekten gerek yok.
ilk heves gidip boyle seylere para veriyor insanlar sonra, cantada agırlık yapmaktan baska bir işe yaramayan bir dunya cercop olarak yanında tasıyor.

Tarih: 1 Şubat 2011, 05:48 - İp: 92.***.**7.55