mustig
mustig (üye)
Erzurum / Meraklı

Makine Tavsiyesi

Makine Önerisi

Bu arada bu konuyu objektif ve filtreler bölümüne açmışım yanlışlıkla kusura bakmayın.Buraya tekrar açtım.

#mustig' tarafından 26.11.2010 00:12:46 tarihinde düzenlendi.

#mustig' tarafından 26.11.2010 00:16:43 tarihinde düzenlendi.

#mustig' tarafından 08.08.2012 05:03:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Kasım 2010, 17:29 - İp: 176.***.**0.107
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

nereden başlasakki
diyafram, iso, perde hızı, poz telafileri vs gibi fotoğrafçılık terimleri hakkında bilginiz varmıdır, yoksa bu bilgileri edinmeniz DSLR alma arefesinde size çok faydalı olur.

18-55mm olayına gelelim
size şöyle özetleyim
rakamın küçülmesi geniş açı, büyümesi dar açı yani zoom yani yakınlaştırma demek.
18-55 geniş açı bir lenstir. uzak objeleri yakınlaştırmaz. bunun için 75-300 gibi daha büyük değerler gerekir. basitçe böyle diyebiliriz.

lens tak çıkar ile uğraşmamak için 18-105 18-135 veya 18-200mm aralığında her işinizi görebilecek lensler seçmeniz faydanıza olur.

bahsettiğiniz bütçe içerisinde birçok modele sahip olabilirsiniz
canon 500D 550D modellerini inceleyin.
nikonda da birkaç model var fakat gövde üzerinde otomatik netleme motoru olmadığı için lenslerde bu özelliğin aranması gelecekte lens seçimi konusunda sıkıntıya sokabilir.

bence 500d ile başlayın.

şunu da unutmayın, bu sitede üstadların güzel bir lafı vardır
"iyi makine almak sizi iyi fotoğrafçı yapmaz, iyi makine sahibi yapar."

o yüzden hangi modeli alırsanız alın alışana öğrenene kadar çekeceğiniz kareler çok farklı olmayacaktır.

Tarih: 25 Kasım 2010, 12:51 - İp: 88.***.**1.68
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

diğer ISO pozlama falan müdahale edincede istediğim fotoları vermiyor

müdahale edince istediginiz fotografları vermiyorsa bir makine, sorun sizdedir makinede degil.
bu fotografların cok ozel bir yanı yok, iyi bir dslr like ile cekilebilecek kareler.
ozellikle 2. kare cok basit bir kompaktla bile cekilebilir, ilki de yuzde 90 flaşlı bir cekim, kolcaki lazerin hareketini yakalayacak kadar yuksek enstantane hızına ulasamaz makine boyle bir ısıklandırma altında diye dusunuyorum. hatalıda olabilirim.

2000 lira harcamaya degmez.
fotografcılıgın temelini ogrenmeniz daha yerınde bir hareket olur yoksa zaten isterseniz 5000 lira harcayın istediginiz ayarda fotograflar cekemezsiniz.
aldıgınız makineyi kit lensle alın ve enaz 5-6 ay baska bir lens almayın.
elinizdeki makineyi tanıyın, kit lensin sınırlarını gorun (genellikle kit lens dendigi için kotu sanılır, ne buyuk hata) ne cekmek istediginizi, nelerden hoslandıgınızı gorup sonrasında buna gore bir lens alısverişi yaparsınız, 500d+kit lens 1350-1400 lira falan eder (belki daha ucuz) zararınız falanda olmaz.

dslr lerde video cekmek oyle kompakt makinelerdeki gibi kolay yada kullanıslı degil.
oncelikle netligi surekli siz ayarlıyorsunuz, kabul edilebilir bir kalitede olabilmesi için tripod uzerınde cekim yapmanız gerek, plan plan cekip bu planları birleştirmeniz gerek auto focus olmadıgından..

hd videoyu bırakın işlemeyi oynatabilmek için bile iyi bir bilgisayara ihtiyacınız var.
işlemesi saatler alabilir aksi halde.
full hd ile hd arasındaki farkı tam anlamıyla anlamak için 42 inclik bir monitor gerekliliginden,bunun asagısındaki monitorlerde bu farkın kolay kolay farkedilemeyeceginden bahsetmeye gerek yok aslında, yazdık defalarca ama yazalım yeniden.

Tarih: 25 Kasım 2010, 13:47 - İp: 92.***.**0.234
mustig
mustig (üye)
Erzurum / Meraklı

Teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için.. rockhound bazı terimleri biliyorum bazılarını bilmiyorum.Bu arada mesela 18-55 için yakınlaştırmaz falan demişsin.Eğer bana daha çok yardım edebilirsen senden ricam nasıl olur bilmiyorum.. gaijin den ricam kit lens ne oluyor birde onu öğrensem iyi olur.Bu arada dslr makineler video çeker mi? teşekkürler.

Tarih: 26 Kasım 2010, 00:20 - İp: 94.***.**5.77
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yukarıdaki yazıdan cıkıyor video cekermi cekmezmi sorusunun cevabı, ceker ama kompaktlardaki gibi pratik degil.

kit lens makine ile verilen lenstir ki genellikle = 18-55 mm lens

Tarih: 26 Kasım 2010, 00:38 - İp: 92.***.**0.234
mustig
mustig (üye)
Erzurum / Meraklı

Teorik olarak öğrenmeye başladım Makineyi alınca tam olacak inşallah.. Alttaki sitede çok güzel ve detaylı anlatıyor.Birde şu 18-55 75-300 ne anlama geliyor örneklerini bulunca tam anlayacağım.Birde belki bu sorum bir tartışmanın başlangıcı olabilir ama yanlış anlaşılmasın Marka olarak hangi marka daha iyidir?

site: http://www.pclabs.com.tr/2003/09/22/temel-fotografik-terimler/

Tarih: 26 Kasım 2010, 01:18 - İp: 94.***.**5.77
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

18-55-75-300 gibi rakamlar odak uzunluklarını belirtir. yukarıdaki mesajımda yazdığım gibi küçük rakam(kısa odak uzunluğu) geniş açı yüksek rakam (uzun odak uzunluğu) dar açı demektir. rakam arttıkça daha fazla yakınlaştırma yapar.

siz önce hangi marka/model kamera alacağınıza karar vermelisiniz.
her markanın iyi veya kötü, ucuz veya pahalı lensleri vardır

Tarih: 26 Kasım 2010, 16:17 - İp: 85.***.**7.69
mustig
mustig (üye)
Erzurum / Meraklı

Çok teşekkür ederin.Makinede sanırım kayak gibi Yani kayaklardan anladığım için oradan örnek veriyorum.Mesela Head ve Völkl tanınmış markalar ama iyi kötü demek doğru olmaz çünkü amaca göre her iki markanında 500 liralık kayağıda var 2500 liralık kayağıda var.Bütün markalarda böyle diyebilirim.Foto makineside böyle herhalde.Birde garanti ve servis ağıda güçlü olmalı tahminimce ve donanımları kolay bulunan marka olmalı.Bunlar benim yorumum tabi ama öte yandan adından mıdır nedir sanki sony bana daha bir sıcak geliyor

http://www.sony.com.tr/hub/dslr/fotograf-makineleri

bu arada diğerlerinde var mı bakamadım ama canon 550d full hd video çekiyormuş

#mustig' tarafından 27.11.2010 20:12:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2010, 01:23 - İp: 94.***.**1.185
  • 1