ibo123
ibo123 (üye)
Ankara / Amatör

Makine Seçimi

merhabalar arkadaslar bir suredir forumu takip ediyorum universite ogrencisiyim profesyonel fotografcilikla bugune kadar pek ilgim yoktu ama bu donem ders olarak alacagiz ve degisir mercekli fotograf makinesi istiyorlar dijitalmi filmlimi nasil bir fikrim yok suanda ama filmli dijital ne alabilirim ne onerirsiniz mercek vs nasil oluyor ustundemi geliyor ayrimi aliyoruz forumdanda pek bisey anlamiyorum aleti sadece dersi vermek kurtulmak icin istemiyorum devam ettirmeyi dusunuyorum saticilari gezmeden biraz fikir edinmem iyi olur sanirim uzun soluklu onerilerinize gercekten ihtiyacim var simdiden tesekkurler hepinize. ( bu arada fotolariniz cok guzel demeden edemeyecegim.)

#ibo123' tarafından 27.01.2009 01:55:17 tarihinde düzenlendi.

#ibo123' tarafından 27.01.2009 02:06:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2009, 01:34 - İp: 78.***.**2.199
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

konuyu yanlış bölüme açmışsın kardeşim

biraz sonra DSLR satın alma bölümüne taşıyorum, oradan izleyeblirsin.

#panctom' tarafından 27.01.2009 01:44:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2009, 01:41 - İp: 88.***.**4.142
ibo123
ibo123 (üye)
Ankara / Amatör

peki hocam kusura bakma fikir edinecegim icin dedimki satin alma benim konuya agir kacar serbeste acayim tamam tasi

Tarih: 27 Ocak 2009, 01:52 - İp: 78.***.**2.199
jimbo
jimbo (üye)
İstanbul / Amatör

bir D90 seni fotoğrafçı yapar, kolay gelsin NOKTA

Tarih: 27 Ocak 2009, 20:18 - İp: 88.***.**1.101
ibo123
ibo123 (üye)
Ankara / Amatör

Orası garanti ama onu alıp fotocu olmam için 190 yıl daha yaşamam lazım :D çok pahalı o şimdi başlangıçta... Canon 3000 V nasıl ?

#ibo123' tarafından 27.01.2009 22:45:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2009, 22:42 - İp: 78.***.**2.199
ibo123
ibo123 (üye)
Ankara / Amatör

bikac ozellik ogrendim bu arada slr olmazsa olmazmis slr like kabul edilmiyor yani bide dijital analog farketmezmis hadi arkadaslar biraz fikir verin forumu didiklemeye devam ediyorum bir kac model daha buldugumda omu bumu diye sorarim sizede ... astronomik rakamlar veremem yanliz cevaplarinizi bekliyorum

Tarih: 28 Ocak 2009, 02:14 - İp: 78.***.**2.199
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bütçeniz ne kadar? Her bütçeye uygun birşeyler mutlaka vardır. Mesela 50-60 YTL ye bir analog SLR alabilirsiniz. Ya da 500 YTL civarları (biraz altı ya da üstüne) oldukça güzel ve güncel sayılabilecek DSLR de alırsınız. Tahmini bütçenizi belirtirseniz daha fazla yardımcı olunabilir.

Tarih: 28 Ocak 2009, 13:16 - İp: 78.***.**5.148
ibo123
ibo123 (üye)
Ankara / Amatör

50-60 a analog alirim ama ben elimden dusurmem onu bide zaten ogrenene kadar ne cektik diye surekli tab ettirecegiz muhtemelen sonra astari yuzunden pahaliya gelir birde anlik duzeltme yapabilme avantaji var dslr de... oburunde bekleki baskidan ciksin ohooo... 500 civarina bakiyorum iste bekleme sansim olsa belki biraz daha fazla olabilirdi ama donem baslayacak 2-3 hafta icinde almayi dusunuyorum o fiyata dslr bulunurmu sifir ? arastiriyorum ama 1000 den asagi yok

#ibo123' tarafından 28.01.2009 13:38:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2009, 13:35 - İp: 78.***.**2.199
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bence de DSLR alman daha mantıklı. 500 TL ye DSLR alınır ancak maalesef sıfır bulamazsın. Fakat bence ikinci el DSLR almaktan da çok çekinme derim. Genelde DSLR kullanıcıları makinalarına ve lenslerine dikkat ediyorlar dolayısıyla sorun çıkacağını pek sanmam. En azından acemiliğini atana kadar 2. el bir DSLR iyidir. Nette genelde Canon EOS 300D filan var o paraya, aslında iyi de makina ancak bir de Hayyam da bakmak lazım. Mesela bu sitenin seri ilanlar kısmında Canon 350D var 550 TL hem de pazarlıklı. Orayı dabir araştır belki daha iyileri de karşına çıkabilir hatta "500 TL civarına bir DSLR arıyorum" tarzı bir mesaj bile bırakabilirsin, işe yarayabilir.

Bazı sorular sormuşsunuz onları cevaplamaya çalışayım
1. Analog SLR den ziyade DSLR alma fikriniz bence de doğru olur. Kendinizi geliştirmeniz açısından çok daha pratik ve masrafsız olacaktır. Ayrıca yaptığınız ayarların etkisini hemen görür ve olayı daha iyi çözersiniz.

2. Mercek diye adlandırdığınız lens (ya da objektif) aslında ayrı bir ekipman tabiiki. Makinalar satılırken genelde "body" ya da "kit" diye satılırlar. Body olarak satılan sadece gövde yani lens yok, kit ibaresi olanlarda ise genel maksatlı bir lens olur üstünde. Kit lensler genelde çok çok iyi değildir ve nispeten ucuzdurlar ancak bence her zaman iş görürler, başlangıç için fazlasıyla yeterlidirler. Zaten zamanla ihtiyaçlarınızı belirlersiniz.

3. DSLR lerde genel bir Canon - Nikon hakimiyeti vardır ancak bu demek değildir ki diğer markalar (Pentax, Sony, Olympus vs.) daha kötüdür. Hatta diğer markalar genelde Canon ve Nikona göre daha fazla özelliği daha ucuza verirler ancak dezavantajları da lens ve ekipman seçeneklerinin Canon ve Nikon kadar bol olmamalarıdır. Bence markaya çok fazla takılmayın çünkü ekipman bulma zorluğu konusundaki açık giderek kapanıyor ve genel bir kullanıcı için gerekli olan lens ve ekipman çeşitliliği tüm markalarda var. Ankara bu konuda bir İstanbul olmasa da yine de fena değildir diye tahmin ediyorum. Zaten internetten de ekipman temini artık oldukça yaygın.

Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir. Şimdiden hayırlı olsun diyelim.

Tarih: 28 Ocak 2009, 14:08 - İp: 78.***.**5.148
ibo123
ibo123 (üye)
Ankara / Amatör

evet mercek dediğim objektif :D araştırdıkça öğrendim kit body vs ama iyi oldu bu cevap sağolun ya malesef ankaradayım ve istanbulla hiçbi bağım yok ankaradada hayyam gibi bi yer olduğunu sanmıyorum madem öyle 2. el dslrde bakarım yine yazarım gelişmeleri sağolun.

Tarih: 28 Ocak 2009, 14:46 - İp: 78.***.**2.199
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Rica ederim önemli değil.
Ben bu haftasonu Hayyama giderim muhtemelen. Orada 2. el 500 TL civarı DSLR lere bakarım bir. 500 TL civarı güzel makinalar görürsem size haber veririm. Kargo ile birçok yere makina yolladıklarını biliyorum, zaten telefonlarını veririm kendiniz görüşürsünüz.

Tarih: 28 Ocak 2009, 14:53 - İp: 78.***.**5.148