sinad
sinad (üye)
İstanbul / Meraklı

Makine Önerebilirmisiniz?

Merhabalar...
Eminim böyle topic çok açılıyor.Ama forumu gezmeme zaman olamadı kusura bakmayın biraz kirlettik =)

Neyse sorunum şu.
Arkadaşım Amerika da ve ona oradan fotoğraf makinası aldırtıcam.Sanırım bayağı bi fiyat farkı varmış.
Şimdi istediğim makina beni fotoğrafçılık konusunda eğitebilsin.Amatörüm ilerlemeyi düşünüyorum kurslarla falan artık ne kadar etkili olabilirse.Denemek lazım =)
Bu yüzden nasıl bir makine almalıyım? Tasarımı hoş olan slim makinelerden istiyorum aslında ama onlar sanırım prof. olarak pek yardımcı olmuyorlar.
Ya fiyat olarakta Türkiye fiyatı ile 700-800 arası bişey düşünüyorum.
Tabi Amerika daki fiyatı görebiliyorsanız yada biliyorsanız söylerseniz sevinirim.
Teşekkürler...

Tarih: 3 Aralık 2006, 20:55 - İp: 85.***.**8.27
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bütçenize göre bazı yüksek yakınlaştırma oranına sahip kompakt makinalar var ve bu makinaların manuel çekim ayarları da var.

Canon S3,Sony H2 yada Panasonic Fz7 gibi...
Bütçenizi zorlayabilirseniz ben size Sony R1 öneririm.Türkiyede fiyatı 1700-1800 ytl'dir ancak Amerikada fiyatların 1000-1200 ytl olması muhtemel.

Tarih: 3 Aralık 2006, 21:11 - İp: 85.***.**8.164
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Kıvanç hocam şu linke bakarmısın inanılır gibi değil ve 15ay taksit. Daha önce görsem him düşünmeden alırdım. http://www.teknosa.com.tr/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=135170483&CS_Category=_SBA_156_1662_179_342&CS_Catalog=_FOTOGRAF___VIDEO_KAMERA

Tarih: 3 Aralık 2006, 21:16 - İp: 88.***.**4.247
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

o link inanılmaz ama stok olmadığı için ulaşamıyoruz
R1 Doğubankta 1200 - bazı sitelerde de 1000 YTL civarında temiz 2. elleri satılıyor (pil falanda var extra)

Tarih: 3 Aralık 2006, 21:46 - İp: 85.***.**6.161
sinad
sinad (üye)
İstanbul / Meraklı

ya şu büyüklük konusunda problemler var.Sadece ben kullanmayacağım için diğer taraf slim küçük makine istiyor.En büyük problem burda.
Bende pek bilmeden bu kadar fonksiyonlu makine ile atılmak istemiyorum açıkcası.
Normal herhangi bir dijital kamera hani şu turist makineleri ilede fotoğrafçılığı ilerletme şansım nedir?

Tarih: 3 Aralık 2006, 22:00 - İp: 85.***.**8.27
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

809 ytl olmasinin bir imkani var mi?.. bence hata yapilmis ve hemen bu makineyi dusunenlerin siparis vermesi gerekiyor..
...
sinad merhaba..
700-800 ytl civarinda sanirim fz7'ler var, yanilmiyorsam.. ki boyle bir kamera alman senin yararina olur.. bu makinelerin boyutlari oldukca ufak zaten..
ama sen daha da ufak olanlardan bahsediyorsan, yani kompact olanlardan, sana canon a710 veya a640 modellerine bakmani tavsiye ederim.. manuel ozellikleri var, yani kendini gelistirebilirsin rahatlikla.. ayrica fotograf kaliteleri de super.. ve tam isteyecegin boyutta kameralar..

Tarih: 4 Aralık 2006, 04:12 - İp: 86.***.**0.120
sinad
sinad (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon A640 çok hoşuma gitti tam istediğim makine.
Peki daha iyisini bulabilirmiyim acaba.
Benim dediğim şu slim makineler Sony nin Kodak ın falan çok ince oluyor ya.
Onlarda manuel özellik yok herhalde değil mi ?

Tarih: 4 Aralık 2006, 13:46 - İp: 85.***.**9.245
sinad
sinad (üye)
İstanbul / Meraklı

yA canon a640 çok güzel türkiye fiyatı 900-100ytl arası
Amerika da 400-600 arası

10-megapixel CCD captures enough detail for photo-quality 18 x 24-inch prints
4x optical zoom; 2.5-inch vari-angle LCD display
ISO range up to ISO 800 for less blur in low light while hand-holding
3:2 guide masks LCD to display 4 x 6-inch print size; 16:9 format option for still images
Stores images on SD cards; powered by 4 AA-size batteries

bide şu Sony dsc ler nasıl makineler örneğin DSC T5 falan ?

Tarih: 4 Aralık 2006, 14:16 - İp: 85.***.**9.245
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sinad,

Su iki cumle tamamen aldatmaca, sakin kanma:

1. "10-megapixel CCD captures enough detail for photo-quality 18 x 24-inch prints "

2. "ISO range up to ISO 800 for less blur in low light while hand-holding"

Koskoca sensorlu DSLRlar bile 10MP'de gurultululer. A640'in tastamam 9-10 kati daha buyuk sensor alanina sahipler, yine de 800 ISO'da gurultu yapmaya basliyorlar. O makinada 800 ISOya cikacagina, 100 ISO'da kalip elinin titremesini getirecegi bulanikliga razi olabilirsin.

Bu pazarlamaci milleti bulmus Megapiksel masalini somurdukce somuruyor tuketiciyi. Bir DSLR bile alsan, 10MPlik, adam gibi lens ve tripod(veya stabilizasyon) kullanmadikca 10 megapikselin gercek detayinda goruntu elde etmek cok zor bir is. Sensorun uzerine dusen imaj bulaniksa, sensorun isterse 100MP olsun neye yarar cok buyuk dosyalar uretmekten gayri.

Canon iyidir, iyi markadir, illa Canon olsun diyorsan S3 modelini tercih et derim sana. Baska markalardan Panasonic FZ30 , FZ50,FZ7, Sony H5. (Boyut ve butce onemli oldugu icin Sony R1'i degerlendirme disi birakiyorum). Boyut onemliyse 6MPlik cok daha ucuz makinalar var, git onlari al, hatta 2 tane al.

"Daha cok megapiksel her zaman icin daha iyidir" masalina inananlar su yaziyi bir gozden gecirsinler lutfen:

megapixel myth

Tarih: 4 Aralık 2006, 15:14 - İp: 85.***.**8.22
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

antika, dediklerine tamammen katılıyorum, seçeceğin makinede mp en son kriter olsun. Özllikle kompakt makinelerde Yüksek mp nin getirisinden çok götürüsü vardır. 5 mp lik bir makine fazlasıyla işini görecektir kompakt bir makine için.
Benim tavsiyemde Canon A610 olacaktır. Bu senenin makinesi değildir ama çok iyidir. hem 500 ytl nin de altında bulabilirsin. Hemde Türkiye fiyatıyla. Çok fazla para vermeden kendini geliştirip daha sonra da SLR bir makineye geçiş yaparsın

Tarih: 4 Aralık 2006, 15:24 - İp: 212.***.**0.50
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bak eğer kompakt makina alacaksan,10MP falan bakma.Kesinlikle bunlar müşteri kandırma politikasından başka birşey değil.Evet 10Mp olmasına 10MP.Ama verim almazsın.5MP kompakt bile ne derece verimli,orası tartışılır.
Şu an Canon 400D bile bu kompakt makinalardan kat ve kat büyük ve kaliteli sensöre sahip olmasına rağmen,350D'nin 2MP düşük olmasını avantaj bilenler var.

İyi düşün ve kararını öyle ver.Bu kadar yüksek MP alırsan değil iso 800,iso 100'de bile gözle görürsün noise'ları.

Tarih: 4 Aralık 2006, 23:31 - İp: 85.***.**1.174
  • 1