panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Makine Arayanlara Önemle..

Makine ararken hepimiz aynı hatayı yapıyoruz. Gidip önce hangi makineyi alacağımızı deli gibi araştırıyoruz. Halbuki ters iş yaptığımızı hiç düşündünüz mü?

Alın bir D300.. Üzerine takın sıradan bir lens..
Ve alın bir D40.. Üzerine takın baba bir lens..

Hangisi daha güzel çeker? Tabii ki, üzerinde baba lens takılı, o dandik D40 daha güzel çeker. Koskoca D300'ü "ŞAH MAT" eder!

Ben o konuda yanlışımı farkettim ve LENS olayının en önemli unsur olduğu bilincine vardım. Tabii ki BODY'de önemlidir ama, öncelik LENSTEDİR!

YANİ, MUTLAKA ÖNCE LENSİNİZ ÇOK İYİ OLSUN. BODY SÜPER OLMASA BİLE, ÇOK İYİ FOTOĞRAFLAR ÇEKERSİNİZ.

Geçen ay, hayran olduğum nikon 16-85 VR lensini sipariş ettim. Ancak aksilik çıktı, gelmedi, alamadım.

Ve sonra araştırmalara devam.. Daha önceden tanıdığım ama bir türlü net olarak inceleyemediğim, CARL ZEİSS 16-80 lensi bolca inceleme fırsatı buldum.
Ve onu öylesine sevdim ki, son anda NİKON'a transfer olmaktan, sadece bu lens uğruna vazgeçtim. Başka sebepler de vardı tabii..

BU TOPİC, MAKİNELER DEĞİL, LENSLERİ KONUŞMAK İÇİN AÇILMIŞTIR.
Öncelikle bunu ileteyim

Mesela;
Her NİKON kullanan, mutlaka bir 16-85 almalı..
Ve her SONY kullanan mutlaka bir CZ 16 80 almalı..

Ben bu 2 lens arasında CZ 16 80 i daha çok sevdim.
Her 2 lens te çok keskin fotolar veriyor. Bu yönden eşitler bence..

Ama CZ 16 80 in verdiği renklere, kontrasta, renk dokusuna, duygusuna aşık oldum.

Ve tabii elimde bir de HARİKA BİR LENS daha var.
MİNOLTA 50mm F 1.7

Bu lense, birçok talip çıktığı halde, SONY de kaldığım için satmadım. Ve tekrar bu güzel lensi kullanmak mululuk verecek..

Haydi şimdi LENSLERİ konuşalım..
Hem teknik veriler ve test sitelerinin incelemeleri;
Hem de bol bol örnek fotolar ekleyerek..

İlk olarak başlığa çok önemli 2 foto ekleyeceğim.

18mm ile başlayan bir lens ile 16mm den başlayan bir lens, geniş açı olarak ne kadar fark eder?
Arada crop faktör dahil sadece 2 mm fark var.
Ve krop faktörle sayarsak 3 mm'cik..

Ama o kadar çok fark ediyor kiii..

Bu testi sevgili FİPAR yaptı. Makine tripoda sabitlenerek, 16mm ve 18 mm de çekildi ardarda..
siz bence 18'i boşverin
16 mm değerinde, daha fazla alanı kadraja sığdırırsınız.
Dar sokaklarda, manzara çekerken, mekan içinde çok işinize yarar 16mm..

18mm örnek (crop faktörle 27mm) alttaki dolap kapaklarına bakın..

16mm örnek (crop faktörle 24mm) yine alttaki dolap kapaklarına bakın.. Geniş açı farkı ortada..

Her iki kare de cz 16-80 ile çekildi.

Artı, 16-80'in, kendi sınıfındaki birçok lense karşı ta baştan bir artı özelliği var.
Bu önemli bir özellik..
Bu lenste full zoomladığınız zaman, diyafram F:4.5 değerinde sabit kalabiliyor.
Bu da size pozlama türüne göre birçok avantaj sağlıyor.

Birçok lenste ise full zoomlayınca diyafram F:5.6 olur genelde..

CZ 16-80'i gözüm kapalı öneriyorum.

#panctom' tarafından 12.06.2008 06:01:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2008, 04:48 - İp: 88.***.**9.146
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Nereden buldun bu lensleri.?

Tarih: 13 Haziran 2008, 00:37 - İp: 78.***.**1.141
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Şu an her ikisi de yok.Gelecek.,,Adam haftaya burada..Sabır..

Tarih: 13 Haziran 2008, 01:14 - İp: 78.***.**1.141
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

adonistr..

18-135 ile çekilmiş yüzlerce fotoğraf için BURAYA TIKLA

Ve işte NİKKOR 16-85 VR ile çekilmiş birkaç örnek fotoğraf..

Tarih: 13 Haziran 2008, 01:51 - İp: 88.***.**9.118
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

sony ile birlikte gündemimde olan 2. lens de tamron 70-200 f2.8

aslında canon da alsam bu lensi kesin alırım.. .hem uygun hem de optik kalitesi yüksek... benim en çok kullandığım aralık bu ve portre fotoğrafı çeken biri olarak aslında önceliğim bu lens...

düşünüyorum acaba önce bu lensi alıp, geniş açıda kit lensle mi idare etsem diyorum...

sonra da aklıma 1.5 fokal çarpanla, 85mm f2 ve 300mm f4 manuel lenslerim aklıma geliyor, onlarla 1 sene idare et diyor şeytan, ilk etapta da cz 16-80 i al diyor...

14 gün kaldı sınavıma, sınav biter bitmez dslr alma işine yoğunlaşıyorum... gönlüm sony den yana, ama canon 450d de iso başarımı ile cezbediyor.. bakalım hayırlısı...

Tarih: 14 Haziran 2008, 18:01 - İp: 78.***.**2.251
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Benim gibi DSLR-like makineden DSLR ye geçecekler için çok faydalı bir topic olacağına inanıyorum.

DSLR de genellikle bir marka ile yüründüğü ve esasında lense yatırım yapıldığı için makineyide seçmek esasında çok zor oluyor. Bu yüzden de karar verebilmiş değilim.

Kafama takılan bir iki konu var. Lensleri sınıflandırma yapabilirmisiniz. Yani portre için, geniş açı için vs.

Ayrıca CZ 16-80 den bahsetmişsiniz. Bu lensin methini birçok konuda da okuduk. O zaman bu lensi kullanıp herhengi bir SONY işimizi görürmü?

Tamron ve Sigma lenslerden iyi lensler seçim buna uygun makineler seçmek daha doğru mu olur diye düşünmüyor değilim bazende.

Sonuçta makine teknolojisi son 2 senede çok ciddi ve hızlı gelişiyor. Bazen modelleri incelemeye bile yetişemiyoruz.

Lens çeşitliliği yüzünden genellikle Canon ve Nikon öneriliyor. Ama çoğumuz amatör veya ileri amatör fotografçılarız. Ve belli düzeyde fotograflar çekiyoruz. Gezi, iç mekan ve portre. Bu makineler yerine iyi lens ama Pentax, Sony gibi tercihlere ne dersiniz?

Örneğin geçen sene fırtınalar kopartan Pentax K10d modeli ve iyi bir lens kiti bizim tarzımızdaki amatörlere yetermi?

Sonuçta bu işler bütçe ile alakalı. Dolayısıyla fiyatı düşmeye başlayan bir önceki modeller ve iyi lensler bizim için yeterli olacağı düşüncesindeyim.

Biliyorum çok soru sordum ama bazen forumları okudukça ve yeni modeller hızla çıktıkça kafamızda karışıyor.

Garip sorularda sormuş olabilirim. Siz veya başka dostlar fikirlerini açıklarsa memnun olurum.

Saygılarımla

Tarih: 14 Haziran 2008, 22:39 - İp: 88.***.**0.152
eray0755
eray0755 (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

panctom kardesim

16-80 guzel bir les olabilir ama biraz pahalli bir urun nerdeyse body fiyatinda ve diyelimki a300 un yanindaki 18-70 bir amator u tatmin edecek bir lens cok guzel resimleri var bence 50mm 1.4 de yaninda da 100mm macro daha guzel bir set

Tarih: 15 Haziran 2008, 00:17 - İp: 88.***.**7.61
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

tamron 17-50 f2.8 in cz den optik açıdan daha başarılı olduğu yazıyor, üstelik 2,8 li bir lens.. 200 dolar da daha ucuz...
acaba cz yerine tercih edileblinir mi, kalan 200 dolara da tele ihtiyacını bir süre giderecek bir 55-200 ya da sigma 70-300 alınabilinir mi? düşünmeye başladım...

Tarih: 16 Haziran 2008, 00:38 - İp: 78.***.**5.164
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

fujisever,
optik olarak 17-50 nin neresi başarılı?
Bir tek sabit F:2.8 dyeceksin değil mi?
16 dan 80 e uzanan mükemmel fokal,
tüm açılarda müthiç keskinlik ve çözünürlük,
renkler ve kontrast...
16-80 i tercih etmek için yeter de artar
bir kere 17-50 alsanız adım gibi eminim aklınız 16-80 de kalacak.
ama bütçem sınırlı ve iradem de çelik gibi diyorsanız, yapacak bir şey yok; en iyi ikinci tercih tamron olur...

Tarih: 16 Haziran 2008, 01:34 - İp: 88.***.**1.200
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

16-80 ilginç bir lens.
16-80 işte kendini özetliyor, 16 dan başlayıp orta telefotoya uzanıyor.
Ve oldukça keskin bir objektif , güzel renklere sahip bir lens.

Sony DSLR lerin gövdedeki SSS motoruyla da oldukça cazip.

Buraya kadar her şey güzel .

Madalyonun diğer tarafı ise özellikle Minoltacıların çok ağır eleştirilerini içeriyor.

700 dolar veriyorsunuz, vasat bir gövde kalitesine sahip oluyorsunuz. Kötü kopya vak'aları çok yüksek. Ve 700 dolar ABD fiyatı . Canon da sağlam bir L parası kadar neredeyse. Ama L lenslerin gövde kalitesi, USM motorundan eser yok .
Bu noktada çok eleştirildi lens. İç güveyisinden hallice gibi bir gövde kalitesi .

Ama günün sonunda 16-80 mükemmel bir fokal . Diyaframı fena sayılmaz, 17-85 ve 16-85 ten daha iyi, daha doğrusu ideal. Ve en açık diyaframlarda bile oldukça keskin .
Olympus 12-60 var, cz16-80 le aynı fokali veriyor 2x crop faktör nedeniyle ve çok çok iyi bir lens olarak biliniyor. O 2.8-4 diyaframa sahip .

cz 16-80 2.8 olsaydı , fiyatına ve zeiss markasına yakışan bir gövdeyle piyasaya verilseydi, kopyalar arasındaki istikrarsızlık olmasaydı efsanevi bir lens olabilirdi. Ama şu an yalnızca çok iyi , çok ideal bir lens denebilir onun için .

Bir zeiss alıyorsanız onu ömür boyu kullanırsınız. Zeiss jenalar halen ciddi bir haran kitlesine sahip ve bir kısmı 30 seneden eski. cz 16-80 ise 3-5 sene ömre sahip bir lens izlenimi veriyor.

Ama dediğim gibi oldukça ideal bir lens . Amatörler kadar profosyonellerin de ihtiyaçlarını karşılayacak kapasiteye sahip .

Tamron 17-50 ise hem L serisi Canonların, hem L nin dengi Nikkorlar'ın hem de Sony lenslerin korkulu rüyası olmaya devam edecek. Rakiplerinin yarısı fiyatına onlar kadar keskin bir lens. Ve 2.8 sabit diyafram .

Tarih: 16 Haziran 2008, 01:54 - İp: 88.***.**9.11
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

yok,
sadece akıl yürütüyorum, hem topik canlanır hem de alternatifleri de düşünerek cz 16-80 kararını pekiştirmeye çalışıyorum...

bir kaç yerde okudum, tamron, fiyatına göre daha iyi performans veriyormuş, cz ye göre, yani para benim için çok önemli, bütçem sınırlı...

ama tamronun ff makinalarda kulanılamıyor oluşu zaten onu direk eleme sebebim olur...

acaba cz 16-80 ileride belki alabileceğim bir sony ff makinada kullanabileceğim bir lens mi? çünkü ben a300 düşünüyorum ucuz olduğu için, uzun bir sire kullanıp, eğer sony ff bir makina yaparsa hayalimde o var...ama ileride tabi, şimdilik lense yatırım...

Tarih: 16 Haziran 2008, 01:56 - İp: 78.***.**5.164