extreme27
extreme27 (üye)
İstanbul / Amatör

Makina Tercihi Konusunda Yardım Rica ...

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Forumu 1 haftaya yakındır takip ediyorum. Fakat yeni bir makina alma öncesi hala kararsızım. Bütçem 1000 TL ile sınırlı. 6 senedir digital fotoğraf makinası kullanıyorum fakat artık daha gerçekçi fotoğraflar elde etmek istiyorum. Kriterlerimden bahsetmem gerekirse.

Öncelikle en iyi görüntü kalitesi. Bu anlamda dslr makina almayıda düşünebilirim.
Yüksek optik zoom olması tercihlerim arasında.
dslr-like bir makina alacaksam tabikide yüksek çözünürlükte ve yüksek frame kalitesinde video çekebilsin.
Dslr makina alacaksam muhakkak amatör bir kullanıcı olarak öğrenene kadar otomatik çekim modları olmalı.
10 mpixel çözünürlük kesinlikle yeterli.
Titreşim engelleme, makro çekimi , zamanlı çekim ( makinayı kurup otomatik çekmesi gibi ) özelliklerin olması yüksek tercihim.

Sonuç olarak günlük çekimlerimde rahat kullanabildiğim gibi profesyonel çekimlerimde yeterince tatmin etmeli.

Bu anlamda bir kaç makina arasında gidip geliyorum. Lakin yinede siz ustalarımın yol göstermesi yada alternatif makinaları düşünmemi sağlamanıza açığım.

Kafamdaki makinalar
Cannon D1000 ( Kampanyalı fiyat 999 TL Fiyat avantajı var ama eski teknoloji)
Panasonic DMC-FZ38 ( Kullandığı lens bana cazip geliyor )
Nikon P100 ( Marka kalitesi düşünmemde tercih sebebi )

Yorum yada alternatif makina tavsiyelerinizi rica ediyorum. Okadar çok düşündümki yanlış karar vermek istemiyorum. Aldığım makinayı uzun yıllar kullanmak istiyorum.

Saygılarımla
Hasan Mirzaloğlu / İstanbul

Tarih: 6 Haziran 2010, 13:16 - İp: 88.***.**0.160
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

DSLR-like kullanan arkadaslari zor duruma dusurmuyoruz hicte yani.Sadece diyoruz ki memnunsaniz sorun yok,tatmin oluyo iseniz gene sorun yok.Hani vardirya Afrika ulkesinde zengin olmak ve halinden sikayet etmemek,birde Japonyada zengin olmak ve halinden sikayet etmemek.Iste tum puf nokta burda yatiyor.Biz diyoruzki gelin Japonyada zengin olun,teknolojik imkanlardan ve yeni dunyadan biraz daha nimetlenin.Mutlu olanlara hicbir sekilde lafimiz yok,kesinlikle,asla....

Tarih: 9 Haziran 2010, 12:57 - İp: 221.***.**6.23