ygumus
ygumus (üye)
Eskişehir / Amatör

Makina Seçimi İçin Yardım Lütfen...

merhaba arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum? forumdaki arkadaşların görüşlerine ihtiyacım var..

bu konuda daha yeniyim. çok araştırdım ama kafam iyice karıştı.

niçin alacağım?

a)makro fotoğraflara merakım var.
b)manzara, geniş açı çekmek istiyorum
c)slr-like olursa videosu iyi olsun(önemli değil aslında)
bütçem 500-700 lira civarında...

slr-like olarak
1.pana FZ28
2.fuji S2000HD
s100fs
3.canon Sx1, Sx10
4. Sony H50 arasında kaldım.

ancak butçeme göre bunlardan birini mi tercih edeyim yoksa ikinci el 18-55 li

1. canon 400d
2. nikon D40
3. olympus e400
e500

mi alayım?

birde özellikle FZ28'e adaptörle farklı lesn takıldığını okudum. 18-55 vs. bu doğrumudur? efektifmidir? yani o zaman bir SLR ile farkı kalmaz gibime geliyor.

gerçekten yardımlarınıza ihtiyacım var.

#ygumus' tarafından 11.02.2009 14:54:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Şubat 2009, 14:50 - İp: 193.***.**7.48
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

birde özellikle FZ28'e adaptörle farklı lesn takıldığını okudum. 18-55 vs. bu doğrumudur?
Olabilir, tam bilemiyorum.

efektifmidir? yani o zaman bir SLR ile farkı kalmaz gibime geliyor.

Yanlış, çünkü like ile SLR arasındaki tek fark lenslerin takılıp çıkarılabilmesi değil, AF mekanizmaları, sensör ebatları, aynanın dolayısıyla optik vizörün olması gibi farkların da olmasıdır.

Like yerine DSLR alın diyeceğim ama o zaman da makro çekim için lens yatırımı yapmanız gerekecek. Kit lensle manzara çekersiniz fakat kit lensin kalitesi de çok tartışma konusu. Verdiğiniz seçeneklerde Olympus un kit lensleri en iyisi diye biliyorum. Listedekilerden ben olsam Canon 400D yi seçerdim. Olympus e500 de güzel.

Tarih: 11 Şubat 2009, 15:42 - İp: 78.***.**5.148
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Kit lensle manzara çekersiniz fakat kit lensin kalitesi de çok tartışma konusu.
ne görürse onu çeker. Profesyonel düzeyde takılmak istemiyorsanız...

Tarih: 11 Şubat 2009, 15:55 - İp: 88.***.**6.22
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

ne görürse onu çeker. Profesyonel düzeyde takılmak istemiyorsanız...

Remi bunu biraz açarmısın ben anlamadım. Ne görürse çeker demek ne demek?
Mesela keskinlik? Distorsiyon? ya da mesela Sigmalar bazen sarı renk verir derler. Sen farketmez mi diyorsun?

Tarih: 11 Şubat 2009, 16:36 - İp: 78.***.**5.148
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

evet ne görürse onu çeker diyorum. Bir 50 mm yada geniş açı değildir demek istemiştim. yani efektifmidir? cümlesine hitaben..
aslında yeni makine alacak arkadaşlar genelde çok emin depğiller ne çekmek istediklerinden. şöyle bir makina ve bir lens le herşeyi her efekti (geniç açı -50mm efekti-bokehli efektler) vermek istiyorlar. Bunu uzun uzun anlatmaktansa kısa yazayım istedim.
Sigmalar bazen sarı renk verir derler. Sen farketmez mi diyorsun?
yoo okunuda nerden çıktı?

Tarih: 11 Şubat 2009, 16:50 - İp: 88.***.**6.22
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Sigmalar bazen sarı renk verir derler. Sen farketmez mi diyorsun?
yoo okunuda nerden çıktı?

Dedim ya anlamamıştım, açıklama için teşekkürler. Ben kit lens kalitesi ile alakalı bir konudan bahsettiğini sanmıştım yanılmışım, kusura bakma.

Tarih: 11 Şubat 2009, 16:57 - İp: 78.***.**5.148
gursel_
gursel_ (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

gercektten fotografla ilgilenmeyi dusunyorsan kesinlikle compact kameralardan uzak dur SLR den sasma ,SLR kamerayla yapacaklarin basit compactlarla karsilastirlamaz.

Tarih: 11 Şubat 2009, 17:02 - İp: 88.***.**4.169
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

şimdi yaman hocam, benim bir arkadaşım var. Bilgisayar üzerine çok düşkün. Çevreden bilgisayarı çöken arkadşlar bi bakıver diye rica ediyorlar bu arkadaşa. O da bazen gördüğü anakart - işletim sistemlerindeki sorunlar-elde byrakları- bios falan bir anlatmaya başlıyor ben bile ağzım açık kalıyor. Tabi yardım iteyenlerde derin mevzuları biklmedikleri için onlarında ağzı açık kalıyor. Aslında doğrusunu yapı-yor ne var neyoksa söylüyor ama karşısındakiler anlamayabiliyor. (haklı olarak) zaten adamlar anlasa seni çağırmazdı değilmi. aslında bir formt at yada işlemcini değiştir dese olacak. Bunun gibi fotoğraf işindede arkadaşlar çokda anlamayanlar yanılgıya düşüyorlar 500-600E hem geniş açılı hem manzara (ki manzaranın içine herşey girebilr) makro hatta video çeken makina bile istiyorlar. Bu gibi konularda ben açıklama yapacaksam genel terimler kullanıyorum. Bu fiyata bu tip özellikleri alamazsın alırsanda özelliklerinin hepsinden tam verim alamazsın diyorum. yani pro takılmıyorsan (ki bu fiyata bu özellikteki makinayla takılamazsın) işini görür diyorum hatta dijital kompact makinaları tavsiye ediyorum. hem ucuz hemde bayağı bir özellik var içinde.
---
Aynı durum cep telefonları içinde geçerli. içinde nokian73ün neredeyse her özelliği var ama çalışmaya gelince;
-tv var çalışıyor.
-radyo var her yerden çekmiyorweb var oda çalışmıyor
-3mb lık şarkıyı pcden telefoan atmak 4 dakika sürüyor (usb1.0)
-bir hadise videosunu atınca şarkının sözü önden geliyor görüntüsü arkadan geliyor.
----
bir dijital compact makinada video özelliği var zum yapınca görüntü çok bulanıyor ses çıkarıyor makinayı sağa sola hareket ettirirseniz se kısılıyor.
---
gibi.
profesyonel takılmayan arkadaşlar için çoğu özellikler çok kötü değil. idare ediyor.

Tarih: 11 Şubat 2009, 17:44 - İp: 88.***.**6.22
jimbo
jimbo (üye)
İstanbul / Amatör

photographyreview.com daki şu liste ilgini çekebilir:

Top Digital SLRs

1. Nikon D90
2. Canon EOS Rebel XSi / 450D
3. Leica Digilux 3
4. Nikon D700
5. Canon EOS 5D
6. Canon EOS 40D