maddonmez
maddonmez (üye)
Aydın / Amatör

Makina Seçimi

Arkadşalr her gün bu kadar çok konu açılması sizleride sıkmıştır özürdileyerek açıyorum başlığımı kusura bamayın ama samimi ve çıkar amaçlı olmayan kişilerin fikirleri benim için önemli oldugundan dolayı buraya yazma ihtiyacı duydum.

daha önce 800 liraya canon g11 almayı düşünuyordum ama herkezin bana bir yıla kalmadan değiştirmek isteyeceksin yetmeyecek demesi üst sınıf bir makinaya seçmem gerektiğini söyledi tam bunlardan kesin biri dedim
canon eos 1000d 920 ytl
nikon d3000 920 ytl

bu kez aklıma forumda bu iki makinanın karşılaştırmaları yapılırken birilerinin canon 450 d den bahsetmesi bende araştırmak istedim 1350 ytl civarlarında ancak sahibinden sitelerinde 1200 ve 1100 liraya ilanlarını gördum kimisi 5000 çekim yapılmış kimisi sıfır kutusunda diyor.
sizce bu sitelre güvenilip 450d alınırmı.birde bi yazıda doğru yalnış bilmiyorum makinalrın çekim ömrü 100 bin gibi bir şey duydm bu doğrumudur.
ve yazıları okudukça daha çok masraf çıkacağı kanısı yerleşmeye başladı bana objektif vs gibi malzemeler gerekmiş daha iyi çekimler için galiba.
ben sadece bir body ve 18-55 ile açık havada ve kapalı alanda güzel karaler yakalamamız mumkun değilmidir.illa objektif vs gereklimidir.

Tarih: 7 Nisan 2011, 02:20 - İp: 88.***.**1.193
maddonmez
maddonmez (üye)
Aydın / Amatör

arkadaşlar amacımıda yazayım yardımcı olanlara bi fikir verir belki.

daha önce hiç fotograf makinası almadım bu yüzdende lise ortaokul ve eski çalıma arkadaşlarımın hiç bir anı hatıra resmi bulunmamakda bende ancak kendilerinden olanları aldıklarım haricinde kendi albümümü kendim yapmak ve ilerde bakmak istiyorum. bu ilk amacım
ikinci si ise kendimin ve arkadaşlarımın resimlerini çekip photoshopla değişik kareler elde etmek.

gezdiğim yerlerin fotografarını çekmek vs

para kazanmak yarışmalara girmek vs gibi bir amacım yok.belki kendimi çok iyibir şekilde geliştirdikdensonra.kendimi denemek amaçlı

Tarih: 7 Nisan 2011, 03:10 - İp: 88.***.**1.193
dnowitzki44
dnowitzki44 (üye)
İzmir / Amatör

internet sitelerinden ikinci el makina almak epey riskli bir iş. şu kadar çekim yapılmış, bunun ömrü bu kadar dan daha önemli sorunlar ile karşılaşabilirsin. bütçen 800 civarı ise biraz daha zorla ve dslr makina al derim. onun tadı çok farklı ve bu konuda gelişmek istiyorsan da çok eğitici olur senin için.sıfır canon eos 1000d veya nikon d3000 tercihlerin olsun. sony nin alpha serisi de güzeldir.

ayrıca, dediğin gibi gövde ve kit lens almak ile de bitmiyor iş. sonrasında standart bir masraf oluyor. çantadır, lcd ekran koruyucudur, filtredir vs. belli bir süre sonra makinanın standart lensi seni tatmin etmiyor ve lens almaya yöneliyorsun o da masraflı bir iş oluyor. gerçi fotoğraf sevgisi içine işlemiş ise o standart lens seni epey idare eder o da ayrı bir konu.

18-55 lens ile açık ve kapalı havalarda güzel kareler yakalarsın tabi ki. önemli olan senin yorumun.

hayırlısı olsun şimdiden

Tarih: 7 Nisan 2011, 08:00 - İp: 78.***.**8.153
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

1000-1100TL'lere çıkabiliyosan, işi bilen anlayan biriyle 2.el bir 500D alabilirsin.
dslr alacaksan alt limitin bu kamera olmalı.

Tarih: 7 Nisan 2011, 09:20 - İp: 88.***.**2.88
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

soyledikleriniz için dslr almanıza gerek yok. okadar vermişken uzerine sukadar daha koy bunu al diye diye 2000 liraya dayanır o limit.
lüzum yok.
arkadaslarımla anı olsun, gittigim yerleri cekeyim falan diyorsanız alın guzel bir kompakt makine, ne tasıma derdiniz olsun, ne perde sayısı ne baska birsey..

yok ben dslr alacagım derseniz; 18-55 size bir omur boyu yetebilir de, hiç hitap etmeyebilir de.
bu ne cekeceginize gore degişir sadece.
kuş cekecegim ya da mesela makro cekecegim ben derseniz 18-55 i atın gitsin zaten, ama bahsettiginiz gibi seyler cekmek için yeterli.
kimi nasıl tatmin etmiyor bu lensler anlamıyorum, illa daha büyüğünü arıyor insanlar..

nikon d3000-d3100 tavsiye etmiyorum.
alacaksanız canon ya da sony alın.
ileride lens alırken 200 lira verecegine 600 lira ver sunu al tarzı bir muhabbete girme birde boş yere.

Tarih: 7 Nisan 2011, 12:28 - İp: 88.***.**8.140
emre94
emre94 (üye)
İzmir / Amatör

ben 450d önermiyom çünkü video çekimi yok yani özel bi gün oldu diyelim video çekmek isticen çekemicen ilk yıl için 18-55 lens gerçekten yeter gece çekimi istiyosan makinanın f değerine bakcan mesela bnmki 3.5 ama 1.0 olanlarda var hangisi gece daha iyi çeker diyosan 1.0 lar çeker ama onlarda 2 bin 500 gibi rakamlı makinalarda var bide gerçekten fotoğrafı fotoğrafçı çeker makina çok aşırı etkili değil , alcaksanda en düşük canon 450d yada nikon d3100 al vede makinayı alırsan mutlaka kursuna gitmeye çalış bende nikon d5000 var bende yeni aldım memnunum

Tarih: 7 Nisan 2011, 13:25 - İp: 88.***.**4.37
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Madem G11 almayı düşünmüşsünüz bence oradan devam edin. İleri seviye bir fotoğraf hobiniz yoksa DSLR almak kadar saçma birşey olamaz. Makine gövdesi, lensi, yok filtresi, kocaman çantası, yarın bir gün bir ton lüzumsuz aksesuarı....

Madem anı fotoğrafı çekeceksiniz; gezip gördüğüm yerleri çekeyim, sağı solu çekeyim diyorsunuz... G11 fazla fazla yeterli olur. Üstüne video da çeker.

Öyle yana yakıla fotoğraf merakınız yoksa en doğrusu compact makinedir ve G11 en iyilerinden biridir.

Kolay gelsin.

Tarih: 7 Nisan 2011, 13:36 - İp: 195.***.**4.6
emre94
emre94 (üye)
İzmir / Amatör

@glorfinden haklı ben o aksesuarlarla uğraşıyorum çanta sipariş ettim 1 hafta içinde glecek filtre sipariş edicem daha felan filan işte uzun iş ama sevene gerçekten zevkli geliyor

Tarih: 7 Nisan 2011, 13:47 - İp: 88.***.**4.37
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

zaten bir dslr ile ozel gun videoya cekilmez. kusura bakmayında bukadar sacma bir hareket daha olamaz heralde.
surekli elle netleme yapacagın 1 kiloya yakın bir makineden bahsediyoruz burada.
her makinenin bir kullanım amacı ve yeri vardır, dslr lerin kullanım amacı ozel gun nişan, kına,asker ugurlaması cekmek degil.
bunu anlayabildigimiz zaman cok daha guzel gunler goreceiz insallah.

f: degeri 1.0 olan lens derken?
yahu arkadaslar allah askına, kendi eksik bilginizle; eksik gedik, yalan yanlıs bilgiler vermeyin soyle.
2.8i gectik
1.8 i gectik
1.4u gectik
1.2 yi gectik
1.0 lenslerden bahsediyoruz?

var mı o lenslerden gören çevrenizde bir sorun sorusturun bakalım? kullanan demiyorum bak goren diyorum.
iyi niyetlisinizdir tamam kabul ancak bilmeden etmeden, oradan buradan okunmuş ve yanlıs anlasılmış verileri burada acemilere satmayın.
once bir kendinizi geliştirin,kendiniz ogrenin sonra verirsiniz tavsiyeyi oneriyi...

Tarih: 7 Nisan 2011, 15:34 - İp: 88.***.**8.140
emre94
emre94 (üye)
İzmir / Amatör

bnm arkadasın 1.0 o nasıl oluyo bilader? saçma saçma konuşma

Tarih: 7 Nisan 2011, 16:46 - İp: 88.***.**4.37
emre94
emre94 (üye)
İzmir / Amatör

ve sanırsam lensi bir buçuk milyara yada iki milyara aldı iki fiyattan birisi adam gece koşanı bile çekiyo sen neyden bahsediyon ya nikon f/0.95 lens bile var

#emre94' tarafından 07.04.2011 16:53:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Nisan 2011, 16:48 - İp: 88.***.**4.37