manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Makina Gövdesi Ne Derece Önemlidir?

Arkadaşlar, fotoğraf kursuna gitmek istiyorum Ankaradayım. Bir, iki kurs buldum onlara bakıyorum. Bildiğiniz önerebileceğiniz kurs var mı Ankara'da...

Neyse asıl konu, kursa başlamadan bir makina alayım diyorum, yani sazı alıp gideyim.
Şöyle forumları falan inceledim,

Nikon D90, Canon 40D, Canon 500D vs. gibi modeller alınabilir güncel kaliteli makinalar gibi gözüküyor. Yanlız, bu makinalara lens te alınca fiyat çok yükseliyor.

Bu makinalarla, sony A200, pentax, olympos gibi markalar arasında büyük bir fark varmıdır?
Yani, aynı ayarlarla aynı kare çekilse fark edilir bir kalite farkı olurmu?

Bana fiyat performans olarak, yeni başlayacak birine ne önerirsiniz, hangi makinayı yani?

Safranbolu benim memleket, eski evleri, oradaki doğayı falan fotoğraflamak istiyorum.
Birde makro resimler ilgimi çekti...

Not: Şuan elimde fujifilm S5700 makina var...

#manipula' tarafından 15.07.2009 14:12:05 tarihinde düzenlendi.

#manipula' tarafından 15.07.2009 15:36:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2009, 14:10 - İp: 85.***.**7.223
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

makinaların gövdeleri incelenirken kılıkırk yaran testlerdenn geçerler.
bir fotoğrafın bilmemkaçta bir kesmini keserler ve kıyaslarlar.
farkı söylerler.
ama aslında biz kullanıcılar şunu bilmeyiz;
bu testler kılıkırk yaran testlerdir ve alalade fark yaratmaz imaj kalitesinde..
mesela 450D 500D aynı kaliteyi verir. Taki işin içine baskı boyutu gibi etkenler girdiği zaman anlarsınız farkı ve bu farkta birbirine yakın makinalar arasındaki fark öyle ahım şahım bir fark değildir.

öyleyse internette neden bu bilgiler çok tartışılıyor?
sanırım kafamızı takmak için bişeyler arıyoruz. Ve yanlış yeri kafaya takıyoruz.
fotoğraflar üzerine konuşacağımıza bilmem kaç isoda kırmızı rengin aldığı maddenin bilmem kaçıncı haliyle renk sıkalasındaki konumunu tartışıyoruz.

Tarih: 17 Temmuz 2009, 01:17 - İp: 88.***.**3.31
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Bütün fotograf makineleri önünde mercek olan bir kara kutudur. Hatta önünde mercek olmayan topluiğne deliği diye tabir edilen makineler de aynı işi görürler. Onun için bu çok fazla kafaya takılacak bir konu değildir. Hele hele her gün yeni bir makinenin piyasaya sürüldüğü şu günlerde kafa karışıklığından başka bir işe yaramaz. Kardeşim sen fotograf çekmek istiyorsan al bütçene göre bir makine ve çekmeye başla. Meraklıysan zaman içinde kendine en uygun olanını bulursun. Eski makineni de ya ikinci elde satarsın. Ya yedek makine olarak tutarsın veya hevesli birine hediye edersin olur biter.

Tarih: 17 Temmuz 2009, 10:49 - İp: 88.***.**1.44
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Bu yazılanlardan sonra, öyle çok pahalı bir makine almamaya karar verdim. Ortalama bir gövde alıp iyi bir lens alıp başlangıcı yapıcam arkadaşlar...

Tarih: 17 Temmuz 2009, 15:08 - İp: 85.***.**7.223