manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Makina Gövdesi Ne Derece Önemlidir?

Arkadaşlar, fotoğraf kursuna gitmek istiyorum Ankaradayım. Bir, iki kurs buldum onlara bakıyorum. Bildiğiniz önerebileceğiniz kurs var mı Ankara'da...

Neyse asıl konu, kursa başlamadan bir makina alayım diyorum, yani sazı alıp gideyim.
Şöyle forumları falan inceledim,

Nikon D90, Canon 40D, Canon 500D vs. gibi modeller alınabilir güncel kaliteli makinalar gibi gözüküyor. Yanlız, bu makinalara lens te alınca fiyat çok yükseliyor.

Bu makinalarla, sony A200, pentax, olympos gibi markalar arasında büyük bir fark varmıdır?
Yani, aynı ayarlarla aynı kare çekilse fark edilir bir kalite farkı olurmu?

Bana fiyat performans olarak, yeni başlayacak birine ne önerirsiniz, hangi makinayı yani?

Safranbolu benim memleket, eski evleri, oradaki doğayı falan fotoğraflamak istiyorum.
Birde makro resimler ilgimi çekti...

Not: Şuan elimde fujifilm S5700 makina var...

#manipula' tarafından 15.07.2009 14:12:05 tarihinde düzenlendi.

#manipula' tarafından 15.07.2009 15:36:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2009, 14:10 - İp: 85.***.**7.223
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Bir kere girdik bu derin mevzulara bakalım nasıl çıkıcaz... Şimdi FSA' dan cep telefonuma mesaj geldi, kurs 19 Temmuzda başlıyormuş...

Tarih: 15 Temmuz 2009, 16:40 - İp: 85.***.**7.223
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aynı nesil makinelerde govde cok buyuk bir degişken degildir bana gore..
ustundeki markanın verdigi his dısında

Tarih: 15 Temmuz 2009, 19:52 - İp: 78.***.**7.245
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Makina Gövdesi Ne Derece Önemlidir?

ayrı bir konu olarak açılmasını talep ediyorum.

canoncular nikoncular sonyciler pentaxçılar panasonicciler kapışsın.

arz ederim

Tarih: 16 Temmuz 2009, 05:48 - İp: 88.***.**4.52
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Katılıyorum, bu konuyu daha ayrıntılı tartışalım, doğrusu ben yeniyim teknik bilgim şuan için çok az fotoğraf konusunda, ama öğrenmek istiyorum...

Tarih: 16 Temmuz 2009, 11:32 - İp: 85.***.**7.223
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

bir enstrüman alırken ( telli olanını ele alıcam,üflemeli kullanmadım daha ),
asıl önemli olan ,kaliteli tel kullanmaktır ,tel iyiyse, ses de iyidir...
ama gövde de önemlidir... kullanılan ağaç,işçilik önemlidir. zira öyle olmasaydı, telleri iki sandalye arasına gerer, öyle çalardık
tamam abarttım

Tarih: 16 Temmuz 2009, 13:10 - İp: 88.***.**3.68
dıgıdık
dıgıdık (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdi enstrüman örneği güzel bir örnek bence. Enstrümanda kasa (yani makinenin gövdesi) çıkacak sesin ne kadar temiz ve yüksek olacağını belirler, ama telsiz işe yaramaz. Yani potansiyel enerjidir. Aletin üzerindeki tel (yani objektif) de kasanın potansiyelini ne kadar iyi kullanacağınızı belirler. Yani kinetik enerjidir.

Şimdi Nikon D40'ın üzerine Nikkor 14-24'ü takarsanız (zaten olmaz komik durur, ama hadi diyelim taktık) o objektifin performansı gövdenin performansıyla sınırlanır. Çünkü o objektifin çözünürlüğü D40'ın sensör çözünürlüğünden çok daha yüksektir. Yani inceleyip, uygun ikiliyi yakalarsanız, hem boşa para vermemiş olursunuz. Hem de optimum kaliteyi yakalarsınız.

Gaijin'i 3-4 senedir tanırım okurum severim. O da kabul edecektir ki D40'la D300'ün performansı aynı olmaz. Ama bu sizin D300'e ihtiyacınız olup olmadığıyla da ilgili bir konudur tabii...misal D80 ile D200 aynı sensörü, aynı görüntü kalitesini paylaşır. Ama D200 suya toza darbeye ota mota dayanıklıdır. D80 değildir...yani siz aslında o kadar parayı dayanıklılığa, biraz da pozlama, netleme gibi yan sistemlere verirsiniz. Aslında hepsi elle yapılabilecek şeylerdir. Görüntü kalitesi değişmez.

Elinizde tuttuğunuz S5700 manuel modu olan bir makine ve bildiğim kadarıyla 4 saniyeye kadar pozlama ve 1 cm'den de netleme yapabiliyor. Bence kursa o makineyle başlayın. Kursta anlatacakları şeylerin %80'ini o makineyle de rahatlıkla yapabilirsiniz. Kursta birçok makineyi "elleme" ve deneme imkanınız olacak. Sonra da zevkiniz, bilginiz ve merakınız doğrultusunda kendiniz bir makineye yöneleceksiniz. İşte o makine en doğru makine olacaktır...

İlle fikir isterseniz Nikon D90 derim...ISO performansı Canon'lara yetişti, hatta Nikon D5000 Canon 500D'den daha iyi (noise performansı açısından). Ben şahsen Nikon'un ergonomisini daha çok seviyorum. Makinenin ele oturması inanılmaz önemli (ellerim çocuk eli gibidir, D200'üm 15-20 dakikada elimi ağrıtıyor.)

Bu zorlu yolculukta size iyi şanslar dilerim ben makine seçerken hafif çaplı bir bunalıma girmiştim...

Tarih: 16 Temmuz 2009, 15:38 - İp: 78.***.**4.29
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

hafif çapta mı ?? iyi atlatmışsınız benim bunalım çapım, kendi çapıımı da geçti

Tarih: 16 Temmuz 2009, 15:51 - İp: 88.***.**3.68
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bence gövde yatırım demektir.
daha doğrusu ben öyle sanıyordum.
taki 6 aydabir gövdeler birbiri ardına patlamaya başlayana dek.
ama şimdi öyle düşünmüyorum.
peki ne yapalım derseniz?
bence gövde olayı farklı bişey.
birkere bir markayı seiyorsunuz ve lensleride ona göre alıyorsunuz.
bir kez canon kullanıpta nikonu geçeni görmedim.
yada pentax kullanıpta canoncu yada sonyci olanı da görmedim.
canon 40 Dci olup canon 5 Dci olanı gördüm.
yani hep aynı gövdede devam ediliyor. Enazından çoğunluk böyle.
Şimdiki teknolojiye göre gövdeler tatmin edici düzeyde.
Geriye lens olayları kalıyor. Görüntü kalitesi=lens kalitesi olduğuna göre..
Gövdeyi kafaya takmak için marka olaylarına takmak gerekir.
O zaman, siz hangi markayla yaşamak istersiniz?
Canon mu? Nikon mu? Pentax mı? Sony mi? Panasonic mi?

ben canon dedim

Tarih: 16 Temmuz 2009, 15:52 - İp: 81.***.**5.11
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Valla arakadaşlar karar vermek zor, dediğiniz gini kursa S5700 le başlıycam sonra bir markaya karar verip alıcam.
Aslında benim demek istediğim, makina gövdesine çok fazla para vermek mantıklı mı, bir birine yakın modellerde, kalite açısından 1000-1500 lira gövdeye fazla para vermekden bahsediyorum.
Bunu zamanla anlıycam sanırım, şimdi havadan konuşuyoruz canon, nikon, pentax elime alıp incelediğimde ancak anlıycam sanırım...

Tarih: 16 Temmuz 2009, 17:31 - İp: 85.***.**7.223
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

evet d40la d300 kalitesi aynı denemez, nede olsa biri cmos kullanıyor..
ama d40a 12-24 takarsanız makineyı kısıtlamazsınız boyle bişey yok..
makinedende lenstende maksimum performans alırsınız..
o makine ustunde o lens komık falan durmaz..
bu algı baslı basına komıktır.
--------

govdeye yapılacak harcama bence gereksiz harcamadır..
amac fotograf cekmekse eger, bu makinelerin hepsi zaten bu işe yarıyor..ve o makinelerin fotograf kaliteleri arasındaki farkı bilgisayar ekranına bakarak falan anlayamazsınız..
amator bu işe yenı baslayan bu işten para kazanmayan sadece hobi amaclı cekim yapan birinin 9 yerıne 11 netlik noktası var diye, beyaz ayarını kelvinle yapabiliyorsun diye vizoru yuzde yuz degilde yuzde 95 diye govdesi magnezyum degilde aluminyum diye bir makineye fazladan 1000-1500 lira vermesinı yanlıs buluyorum..
bu masturbasyondur,
sorarlar adama onunla yapıp bununla yapamadıgın sey ne diye..
zaten bunların hiçbirinin ne işe yaradıgı konusunda hiçbir fikrim yok diyecegi için cevap vermesine gerekte kalmaz.

dslr kullanıp BU MAKİNE BANA YETERSİZ GELİYOR diyen kişi, makineye yetersiz geliyordur.

Tarih: 16 Temmuz 2009, 20:13 - İp: 78.***.**2.8