manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Makina Gövdesi Ne Derece Önemlidir?

Arkadaşlar, fotoğraf kursuna gitmek istiyorum Ankaradayım. Bir, iki kurs buldum onlara bakıyorum. Bildiğiniz önerebileceğiniz kurs var mı Ankara'da...

Neyse asıl konu, kursa başlamadan bir makina alayım diyorum, yani sazı alıp gideyim.
Şöyle forumları falan inceledim,

Nikon D90, Canon 40D, Canon 500D vs. gibi modeller alınabilir güncel kaliteli makinalar gibi gözüküyor. Yanlız, bu makinalara lens te alınca fiyat çok yükseliyor.

Bu makinalarla, sony A200, pentax, olympos gibi markalar arasında büyük bir fark varmıdır?
Yani, aynı ayarlarla aynı kare çekilse fark edilir bir kalite farkı olurmu?

Bana fiyat performans olarak, yeni başlayacak birine ne önerirsiniz, hangi makinayı yani?

Safranbolu benim memleket, eski evleri, oradaki doğayı falan fotoğraflamak istiyorum.
Birde makro resimler ilgimi çekti...

Not: Şuan elimde fujifilm S5700 makina var...

#manipula' tarafından 15.07.2009 14:12:05 tarihinde düzenlendi.

#manipula' tarafından 15.07.2009 15:36:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2009, 14:10 - İp: 85.***.**7.223
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

başlığınızı konuyu özetleyen net bir başlıkla değiştirmeniz şiddetle tavsiye edilir.

makina konusuna yardım edilecektir.

Tarih: 15 Temmuz 2009, 14:19 - İp: 88.***.**3.68
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

a200 oneririm
k200d oneririm

ustlerindeki lensler yeterli olacaktır.

fotografı fotografcı ceker makine degil..
aynı ayarlarda aynı kosulda cekersen bu test fotografı olur,aralarında gozle farkedilecek bir fark yoktur..
aynı ayarlarda aynı kosulda baskasınında cekebilecegi fotografda cok degerli bişey olmaz zaten..
makro cekim için makro objektif alman gerekecek..
800-900 lira falanda onu say..
a200 le beraber 1900 liraya falan denk gelir.

yada bir dslr like alırsın istedigin aralıkta fotograf cekersin..
dslrnin sagladıgı havayı saglamaz ama amac fotograf cekmekse kutuya delik acıp bile cekilioyr.

Tarih: 15 Temmuz 2009, 14:24 - İp: 78.***.**3.23
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

bütçen ne kadar ve makro lens ve geniş açılı bir lense ihtiyacın var bütçen azsa elindeki işini fazlasıyla görür

Tarih: 15 Temmuz 2009, 14:24 - İp: 81.***.**7.150
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Bütçe, 2000 lira civarı. Aslında deyeceğini bilsem biraz daha çıkabilirim... Benim merak ettiğim mesela sony A200 le Nikon D90 arasında büyük bir fark varmı aradaki fiyat farkına değer mi?

Tarih: 15 Temmuz 2009, 14:39 - İp: 85.***.**7.223
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

başlığın değişmesini beklemeden, yanıt verilince, uyarmanın da bi anlamı olmuyor tabi
kursa başladığında ilk 1 ay kadar sürede kompakt makina bile yeterli oluyor,önbilgiler veriliyor çünkü.
bu arada siz,lens ne demek, alan derinliği,ISO vs. ne demek öğreniyorsunuz ve almanız gereken makinayı daha sağlıklı seçiyorsunuz.
elinizde 5700 gibi bir makinayla bunu çok daha rahat yaparsınız.bence , sazı alıp gitmek yerine, iyi saz nerden belli olur öğrenip, alın. yani beklemenizi öneririm. kursa başlayıp ilerledikten sonra, "tüh" dememek için.
bu benim önerim tabi, ben de kursa başlayacağım zaman, bunu önermişti hocalar...

Tarih: 15 Temmuz 2009, 14:44 - İp: 88.***.**3.68
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkürler, başlık ne olabilir sizce özetlemek gerekirse?

Tarih: 15 Temmuz 2009, 14:50 - İp: 85.***.**7.223
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kursta buyuk ıhtımal canon al nıkon al derler neden dersiniz cevap veremezler.
aralarında bir fark yok..
amac fotograf cekmekse eger butun saydıgın bu makineler aynı fotografları cekiyor.. birinde yapılıpta digerinde yapılamayacak hiçbirsey yok varsa bir bilen soylesin ogrenelim.
designwishin uyarısı haklı baslıgı forum kurallarına gore degiştirmezsen konu kilitlenecek,gozumden kacmıs cevap yazmıs olduk

olabildigince ucuz bir govde al..
sony uzerındeki kit 18-70 mm aralıgında oldugu için en iyi alternatif o bana gore..
en genel kullanım aralıgı o..
makro cekeceksen makro lens mecburi
2000liraya setini tamamlayabilirsin..

nikon alırsan makinende nıkon yazar,canon alırsan canon yazar,cebinden cıkan fazladan para dısında baska hiçbir farkı olmaz..olur diyenlede gorusmek isterim,kurstaki hocalarını cagırırsın buraya artık..

designwishin dedigi gibi ilk etapta elindeki makine zaten yeterli gelecektir.
ayrıca bir makine almana gerek yok..
ilk ayın sonlarına dogru eger ihtiyac duyarsan tekrar ediyorum en ucuz govdeyı al..
s5700 sadece uzun pozlama konusunda sıkıntı yaratır onun dısında bır sure idare edebilecegini dusunuyorum.

Tarih: 15 Temmuz 2009, 15:01 - İp: 78.***.**5.130
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

ben hocalara sorsun demedim ki, teknik bilgi alacak neticede, bilinçli müşteri olacak
neyse,burda da yeterli ve sağlıklı bilgiyi alabilecek değerli insanlar var, kurstaki hocalara sorarsa, gaijin'in dediği gibi olacağına ben de katılıyorum
orta noktayı gaijin bulmuş

Tarih: 15 Temmuz 2009, 15:18 - İp: 88.***.**3.68
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Eninde sonunda makina alıcam, anladığım kadarıyla en önemli nokta lens. Fiyat performans olarak, bir gövde alıp lense yatırım yapmak daha mı mantıklı?

Kesin emin olamadığım, aynı lens kullanılsa sony le, nikon arasında fotoğrafta fark olup olmayacağı.
Bazı yerlerde okuyorum, şu marka daha doğal renkler, şu marka daha soluk çekmiş vs.vs gibi.

Şuna ikna oldum, kursa S5700 ile başlıycam 1-2 hafta kursa devam edip ondan sonra makinaya karar vericem...

Tarih: 15 Temmuz 2009, 15:41 - İp: 85.***.**7.223
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Makina Gövdesi Ne Derece Önemlidir?

bu konu derin mevudur hocam

Tarih: 15 Temmuz 2009, 16:14 - İp: 78.***.**2.187