tekin43
tekin43 (üye)
Kütahya / Meraklı

Lütfen Görüş Belirtirmisiniz

sony r1 ile k100d modellerini uzun zamandan beri araştırıyorum. sony r1 lens ve fotoğraf kalitesi (dslr alıp keskin sonuçlar veren lens aramaktansa ), dslr tadında çekim, dslr görünümlü kasası artılarıyken, eksileri memory stick ve batarya kullanması, zoomun az olması eksileri. pentax k100d ise dslr olması ( lensinin değişebilmesi, ilerleyen zamanlar için ) daha fazla zoom imkanı verebilme ihtimali, sd kart ve AA pil kullanması, dslr modelleri içinde en oturaklı görünüşü ile ön plana çıkmakta. Sizce hangisi yardımcı olurmusunuz?

Tarih: 12 Ekim 2006, 23:49 - İp: 85.***.**5.93
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Öncelikle Sony R1 de Lityum pil kullanmakta.Batarya kullanması derken pil'i şarj eden bataryadan bahsediyorsan,bu tüm Lityum pilleri şarj etmekte.

Memory stick kullanan R1,ayrıca Compakt Flash hafıza kartı da kullanmakta.Yani 2 farklı kart kullanıyor.Bu açıdan bakarsan sadece CF kullanan DSLR makinalara göre çok fazla olmasa da bir avantaj.

Pentax K100D yerine ben olsam K10D'yi tercih ederdim.Fiyatının çok yüksek olacağını sanmam.Bunun dışında Sony A100,Canon 400D gibi modellerde mevcut bu sınıfta.

R1 ise zoom aralığını saymazsan gayet başarılı fotoğraf kalitesi sunmakta.İleride R1'in bu yakınlaştırma miktarı bana yetmez diyorsan,makinayı manzara ve portre çekimlerin dışında da kullanacağım diyorsan,kendine DSLR almanda fayda var.Tabi bu DSLR sınıfı makinalardan verim alabilmek için,kendini bu alanda geliştirmen lazım.

Tarih: 12 Ekim 2006, 23:56 - İp: 85.***.**8.224
tekin43
tekin43 (üye)
Kütahya / Meraklı

teşekkür ederim Osmanlı. k10d'nin avantajı ne olur benim için

Tarih: 13 Ekim 2006, 00:02 - İp: 85.***.**5.93
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Valla saymakla bitmez avantajı.Bir kere sana burada anlatmak yerine site adresi vereyim.Çünkü orada örnek fotoğraflar ve tüm özellikler var.

http://www.dpreview.com/

İşte bu adresten pentax markasına tıkla.Orada çıkan modellerden K100D ile K10D modellerini bir incele.Aradaki farkı anlayacaksın.

Sana kolay gelsin.İyi geceler.

Tarih: 13 Ekim 2006, 00:07 - İp: 85.***.**8.224
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Forumumuzda arkadaşların R1 ile ilgili çok güzel paylaşımları vardı. Sanırım orda yazılanlarda size faydalı olabilir.

Tarih: 13 Ekim 2006, 03:39 - İp: 88.***.**1.194
dtcan
dtcan (üye)
Tekirdağ / Amatör

Sayın tekin43,
Tele benim için önemli değil diyorsanız R1 alın. Tele önemli lenslerede yatırım yaparım derseniz dslr bir makine alın. Batarya ve memorystick kullanımı bana göre eksi özellikler değil. Kayıt hızı ve pil kullanım süresi gayet iyi. Kıvançında dediği gibi ayrıca cf kart ve microdrive kullanabiliyor.

Tarih: 13 Ekim 2006, 09:53 - İp: 81.***.**2.162
  • 1