fotokolic
fotokolic (üye)
Ankara / Amatör

Lensleri Değişen Makineler Hakkında

foruma daha yeni üyeyim fotoğrafçılığa acaip hevesim var yalnız makina almayı düşünüyorum ve bunun lensi sonraki ihtiyaçlarım içim degişir olmasını istiyorum lütfen bana yardımcı olun

Tarih: 6 Ocak 2011, 17:37 - İp: 85.***.**4.75
bahattinakkaya
bahattinakkaya (üye)
Ankara / Meraklı

forumda istemediğin kadar bilgi var

Tarih: 6 Ocak 2011, 17:48 - İp: 88.***.**0.246
fotokolic
fotokolic (üye)
Ankara / Amatör

forum çok karışık ve ifadeller genelde bilmediğim şeyler lensleri deişenler acaba hangileri oluyor bana tavsiye edilecek bir makine varmı acaba 800tl param var şuan

Tarih: 6 Ocak 2011, 17:52 - İp: 85.***.**4.75
fakoo
fakoo (üye)
İstanbul / Amatör

lensleri değişir dediğiniz dslr oluyor; konu başlıklarından dslr tekniği incelerseniz çekim hakkında ipuçlarını bulursunuz, eğer dslr almakla ilgili konu arıyorsanız o da aynı şekilde dslr alış- veriş gibi sanırım bi başlık altında var. Ama madem çok yenisniz bence iyi bir kursa gidin öncelikle. İstanbuldaysanız eğer İStanbul Hatırası Fotoğraf merkezi'ni öneririm. Şimdiden başarılar..

Tarih: 7 Ocak 2011, 16:41 - İp: 78.***.**3.46
fakoo
fakoo (üye)
İstanbul / Amatör

800 tl'den çok az fazla bir paraya canon 1000d alabilirsiniz. şu an makinlerde kampanya var. 1000d işinizi fazşasıyla görür.. o parayada sony'nin birkaç dslr modeli var. ancak ben 1000d'yi tavsiye ederim.

Tarih: 7 Ocak 2011, 16:43 - İp: 78.***.**3.46
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

daha adlarını bile bilmiyorken dslr (lensleri degişen) almanızı tavsiye etmem, acaip hevesiniz bir anda sonebilir.
manuel ayar yapılabilen bir makine almanız, sonrasında karısık forumu karısık gelmeyecegi zamana kadar takip etmeniz, yada fotografcılık kursuna gitmeniz yerinde olur.
madem bu kadar buyuk bir heves, zaman harcamalı ve ilgi gostermelisiniz.

fuji s2500 gibi bir model işinizi fazlasıyla gorecektir.

Tarih: 7 Ocak 2011, 17:14 - İp: 92.***.**2.1
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba,
Eğer İngilizce'niz varsa aşağıdaki linki okumanızı tavsiye ederim;
link

Yukarıda bahsettiğiniz türdeki fotoğraf makinelerinin, yani DSLR'ların, genel çalışma prensibini anlatıyor.

Sonra National Geographic'in Türkiye İnternet sitesine girip;
link
12TL'ye Dijital Fotoğraf kitabını edinin.. Bir kaç gün içinde adresinize gönderiyorlar.. İşlerini de çok ciddiye alıyorlar, buradan teşekkür ediyoum..

Sonrasında kafanızda genel bir bilgi olacaktır, ve sitede, ve internette, ve kitapçılarda neler arayacağınızı bilirsiniz.. Sonrasında halen makine almak istiyorsanız, aşağıdaki linkleri sırasıyla okuyun;

link

link

Sonra hangi markayı seçeceğinize karar verin, ve burada tekrar bir araştırma yapın.. Sonrasında yeni bir konu açın, biz size yardımcı olalım..

Saygılar..

Tarih: 8 Ocak 2011, 05:21 - İp: 124.***.**4.139
fotokolic
fotokolic (üye)
Ankara / Amatör

elimden geldigince dediklerinize uydum ve araştırmalar yaptım herkese tavsiyesi için çok çok teşekkürlerimi iletiyorum... şu an iyi bir araştırma yaparak önümüzdeki ay piyasaya çıkacak olan fujifilm hs20exr ı düşündüm ama sizlerin tavsiyelri benim için daha önemli.araştırmalarıma göre lens degişen makineler bayağı bir bütçe gerektiriyor ve benim bir öğrenci olarak bütcem çok kısıtlı bu makinelerde bile yeterince sıkışıcagım şuan elimde fujinin s2500hd modeli mevcut ama makinayı ileride deiştericegimi düşünerek kafamdaki en iyiyi alıp işimdede çok iyi olmayı düşünüyorum sdü de okuyorum ve kursa kayıt olucam inş. sizlerinde yardımıyla fotogrflarıma yorum yaptıgınız günlere gelmek istiyorum tekrar teşekkür ederim...

Tarih: 17 Ocak 2011, 21:26 - İp: 85.***.**0.179
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Benim tavsiyem Fuji'nin bu modeline o kadar verene kadar Canon S95 alın.. Size daha detaylı fotoğraflar verir..
Nedenine gelince, sensörlerin arasındaki fark.. Fuji'nin baktığınız modelinin sensör boyutu 1/2 inch, yani 1/7'lik Canon S95'in sensörüne göre daha küçük. Bu da fotoğrafta daha az detay demek. Ne kadar büyük sensör, o kadar kalite diyebiliriz..
Diğer bir farklılık ta, lensin diyafram açıklığı.. Canon S95'te bu değer f/2.0 iken, Fujifilm'in HS20EXR'ında f/2.8.. bu diyafram açıklığı ne kadar büyürse, o kadar hızlı bir lens demektir, ve az ışıklı ortamlarda size daha iyi fotoğraf verir.

1/1.7>1/2.0
f/2.0>f/2.8

Saygılarımlar..

Tarih: 18 Ocak 2011, 05:02 - İp: 116.***.**9.55
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Bence lenleri değişmeyen, ama yakınlaşıp, uzaklaşabilen makinaları tercih edin.
Her ihtiyaca cevap verir.

ihtiyacınız olan lensi kullanmadan konuyu çekmeye çalışın.Yaratıcılığınız artar.

Tarih: 18 Ocak 2011, 12:00 - İp: 88.***.**5.163
  • 1