kolomb
kolomb (üye)
Kayseri / Amatör

Kuş Ve Doğa Resimleri Çekebilceğim

Arkadaşlar kuş(daha çok) ve doğa resimleri çekebileceğim bir DSLR_like makina almak istiyorum. Aklımda fuji 6500fd var fakat bazı arkadaşlar onunla kuş resimlerinin çekilemeyceğini söylüyorlar.Yardım edebilir misiniz?

Tarih: 23 Ağustos 2007, 21:27 - İp: 85.***.**8.157
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

kolomb

1- dslr_like makinaları en sona dayadığında yaşayacağın görüntü kaybını iyi düşün...

2- dslr_like makinalardaki yavaş focuslama sorunu(netleme) ve shutter lag dediğimiz deklanşöre bastıktan görüntünün alınması arasındaki geçen süreyi dahada iyi bir düşün...

3-murgurun açıkladığı gibi. yüksek f değerli objektiflerde ters orantı ile yavaş enstantane kullanman gerekir ki...benim diyen vr is sr felam oluşacak sarsıntıyı engelleyemez...yapman gereken ise iso yu arttırmaktır ki dslr_like makinaların en büyük dezavantajı yüksek isolardaki görüntü kirliliğidir...küçük sensçr boyutu yüzünden....

esası özünde sen fotografçılığın en pahalı alanlarından birine merak salmışsın...doğa fotografçılığı harbi sağlam ekipman ister....

600 mm prime lenslerle çalışan abilerin yanında senin çözümlerin ne yazıkki çok amatörce kalır...

sadete gelirsek...alman gereken ucuzda olsa bir adet dslr dir...pentax K100D ise bu iş için çok uygun...dediğin lens ise orta halli bir çözüm...(sabit 2.8 zoom lenslerin ateş pahası olduğu düşünülürse. örneğin nikon 70-200 vr 2.8 1600 dolar gibi bişi us de.) kısa vadede seni idare eder....

ha ilerde paran olursa lenslere yatırım yaparsın...

off amma konuştum ha

Tarih: 28 Ağustos 2007, 15:38 - İp: 212.***.**5.114
kolomb
kolomb (üye)
Kayseri / Amatör

dunessa çok teşekkür ederim çok konuştun çünkü biliyorsun usta. yine çok çok teşekkür ederim.

Bende senin gibi düşünüyorum zaten fotoğraf makinamı alıp alışayım desem herhalde bi altı ay geçer ondan sonra lens falan işi ufaktan ufaktan halletmeye çalışırım tabi öğretmen maaşımla çok zor

Birde şimdi kuş işini biraz askıya alırım (çekerim ama bende güme falan yapar çekerim,gerekirse görünmezlik iksiri içer yaklaşırım kuşlara ,ağaçlara yuva yaparım,yaparım da yaparım [>:D

Tarih: 29 Ağustos 2007, 00:13 - İp: 81.***.**8.108
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

kolomb, kuş dunesea nın söylediği gibi pahalı hobi.
ama sigma 70-300 le bile çok güzel kuş fotoğrafları gördüm.

ucuz yollu bir dslr +kit lens+ 70-300 sigma alıp çekmeye başlayabilirsin.

Tarih: 29 Ağustos 2007, 08:46 - İp: 81.***.**7.49
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

buffalo sen sus bakiiim dvd okuyucu seniiii

Tarih: 29 Ağustos 2007, 08:52 - İp: 212.***.**5.114
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

blueray okuyucu de bari, dvd neymiş,
like.no.other
nikon un ps3 ü var mı?
d300 ün yarı parasından bile ucuz, üstünde blueray bile var

hem bir el at da bir kişiyi daha dslr-like makinelerden kurtaralım

Tarih: 29 Ağustos 2007, 08:56 - İp: 81.***.**7.49
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

buffalo harbi bana ps3 dedin cigerimi yedin yaaa

o ne biçim bir makinadır...kadıköyde elemanın teki bağlamış Full HD bir tv ye ps3'ü, Need for speed carbon oynuyordu...höööyyynnk diye kaldım...koskoca dev ekran ve inanılmaz bir çözünürlülük...ama çok para çok...ayrıcada uyuşturucu gibi bir şey..alırsak eğer öle bir alet...başından kalkılmaz be....

ama bu senin kullandığın sony fotograf makinasının iyi olduğu anlamına gelmiyor muhahahahaha

kolomb bu arada konuyu kaynatma...dslr al...bufalo ile bu şekilde karar verdik...itiraz istemeyiz

Tarih: 29 Ağustos 2007, 09:15 - İp: 212.***.**5.114
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

valla paraya kıyıp alacağım bir tane ama kendimi biliyorum ben başından kalkmam onun
ps3 , hani derler ya '' yarının teknolojisi'' diye, kesinlikle 2007 ye ait bir cihaz değil, 2009-2010 ancak o zamanki teknoloji. xbox u tokat manyağı yaptılar

a100 için şunu söyleyeyim, sony minolta evliliğinin ilk ürünü, bence sony den çok minolta kokuyordu.
pek severim kendisini, pek haysiyetli makinedir.
pek naz yapmaz, bu gün aldığın makiineyle 2 gün sonra güzel güzel foto çekebilirsin, menüleri komapaktlardan bile kolay.

sony çok güzel bir şey yaptı, bu makineyi 18-70 ve 75-300 kit objektiflerle sattı. Dar bütçeli bir sürü insan kendilerine yeterli olacak bir set kurdu bu sayede.

ama tabi, tek makineyle ve 15 obejktifle olmaz bu işler, sony den yeni dslr ler, yeni objektifler bekliyoruz

sony iyi ki girdi piyasaya diyorum ve pentax iyi ki güzel makineler yaptı.

yoksa bu gün d300 ü 1800 değil 3800 dolara alırdık, hatta d300 değil belki d200slx i görürdük

-********-
kolomb evet , dslr al, bak ben dahil bir sürü kişi kullandı bu kompaktları, mesela pazarbey 20 tane kullanmıştır belki

AF yavaş, iso kötü, deklanşör gecikmesi kötü,en önemlisi alan derinliği diye bir şey yok. Hasbelkader bir martıyı kadraja oturtuyorsun, sonra deklanşöre bastığında bir de bakıyorsun martı kadrajdan çıkıp gitmiş Ama en hödük dslr bile o martıyı şaak diye odaklar ve takurt diye çeker.

1000 lira bütçem var demişsin. onu azıcık aşıp kendine -mesela k100d+18-55 kit+sigma 70-300 -alırsan hem makro, hem kuş, hem manzara çekersin
makine değil de ikinci elden bulabilirsin belki sigma 70-300 ü...

Tarih: 29 Ağustos 2007, 09:53 - İp: 81.***.**7.49
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

buffalo ağebeyyy banada makina tavsiye etsenizeee bayıldım martı örneğinize...martı değilde mesela albatros olursa ne olur kadraj

Allahım ne geyik bir günümdeyim ben böle ya

Tarih: 29 Ağustos 2007, 12:58 - İp: 212.***.**5.114
kolomb
kolomb (üye)
Kayseri / Amatör

teşekkürler arkadaşlar dediklerinizi yapacağım ama son bir soru eylül 13 te amerikdan akraba gelecek onunla getirsem bu üç aparatı ne olur sizce garanti ve güven durum sıkıntı olmasın.

Tarih: 29 Ağustos 2007, 16:29 - İp: 81.***.**5.38
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

kolomb, pentax bildiğim kadarıyla uluslararası garanti belgesi konusunda sıkıntı yaratmıyor, yani makinede sorun varsa ücretsiz onarım yapıyor, ama emin de değilim.
sitedeki pentaxçılara sorsan iyi olur.

k100d almaya karar verdiysen yeni çıkacak k100d süperi getirmeni öneririm. o konuda da pentax forumlarından bilgi alabilirsin.

bunun dışında a100, d80 gibi makineler de amerika da oldukça uygun, onları da düşünebilirsin, ama lütfen a100 mü d80 mi k100d mi diye konu açma

Tarih: 29 Ağustos 2007, 16:38 - İp: 81.***.**7.49