histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

Konser Fotoğrafçılığı İçin ...

arkadaşlar konser fotoğrafları için yeni makina istiorum ... şu an bende pentax k100d var makineden gayet memnunum sadece iso performansı dışında .. aslında iso performansı amatör makinelere göre gayet güzel ama ben iyi bişi istiorum artık ... tabi makinayı şu anda alamicam ama sizin fikirlerinizi almak istiorum sadece gönlünüzden ne geçerdi acaba ... benim gönlümden geçenler söölim nedenlerini söölim .. fiyatlar biraz pahalı olabilir ama aralarındaki fiyat farkındaki yaklaşık oran bu kadar olsa gerek .. yanlışım olduysa kusura bakmayın arkadaşlar

1.pentax k20d - 2.100 ytl - (ilk önceliğim bence fiyat /performans oranına göre çok iyi... lens olanaklarıda artmaya başladı bu sene içinde 8 tane objektif çıkarıcak bi tanesi istediğim cinsten (60-250 f4) ... iso 6400ün performansı güzel .. olumsuz tarafı ise saniyede 3 foto çekmesi oda beni çok ilgilendirmio yani düşük mpde (10 mp gibi) ztn hızı artıo bu artı sağlıor ) 14mp

2.canon 40d - 2.700 ytl - (arkadaşımda var güzel ve kullanışlı bir makina iso performansıda güzel gerçekten ... lens zenginliği çok fazla ama benim istediğim objektifler bütün markadalarda var nerdeyse ama olsun objektif zenglinleştikçe seçimleri farklı olabilir =D iso 3200 fotoğraflarıda başarılı .. olumsuz yani ise istediğin focus noktasını elle ayarlarken sadece tek çarkla yapabilio olman yanlış bilmiosam tabi çünkü konserdeyken noktayı kendin ayarlamak daha iyi oluor onun haricinde gayet iyi) 10mp

3.nikon d300 - 3.115 ytl - (diicek laf yok makinaya harika bir alet ama fiyat açısından çok düşündürüo insanı aynı parayla canonda body+ kaliteli objektif alınamasada pentaxta body + kaliteli objektif alınabilir... )12mp

4.Sony a350 -fiyat yok- (çok inceleyemdim ama iyi makinadır tahminimce ayrıca zeiss lens kullanmaları adamı kendisine çekio )

5. siz ne isterseniz artık =)

Tarih: 29 Mayıs 2008, 20:38 - İp: 88.***.**3.206
buffoon
buffoon (üye)
İstanbul / Amatör

yüksek iso'da başarı istiyorsanız bence direk 4. şıkkı eleyin

Tarih: 29 Mayıs 2008, 21:04 - İp: 85.***.**2.42
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

iso performansı D3

Tarih: 29 Mayıs 2008, 21:37 - İp: 85.***.**5.228
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

buffoon bilgi için saol onuda bi araştırim bakalm !!!
kartal53 herkesin gönlünden geçen makina odur ztn de burda benim için d300 bile pahalı olurken d3 yalan ztn benim için ... nasıl bi iso performansı olduğunu biliorum inşallah her makina ööle olur

Tarih: 29 Mayıs 2008, 23:16 - İp: 88.***.**3.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Konser derken klasik müzik konseri mi oluyor acaba ? Yani esas olarak mikrofon-amfi-kolon kullanmadan, doğrudan akustik enstrumanın sesinin dinlendiği konserlerden mi bahsediyoruz ?

Klasik Müzik Konseri denince birinci kanun kural sessizliktir. Bu durumda yüksek zoomlu, stabilizasyonlu, mümkünse sensörü büyük, mutlaka EVFsi olan (LCD kullanılamaz) bir DSLR-like olacaktır cevap.

Konu Rock, Jazz vs. tarzı ortamda azıcık gürültünün olmazsa olmaz olduğu ortamlarda DSLR kullanabilirsiniz kuşkusuz.

Ben olsam K100D'yi değiştirmezdim, sensör boyutu aynı kalıp MP yükseldikçe, yüksek ISO'da işler zorlaşıyor fizik kanunları gereği. Bilmem ne markanın bilmem ne sensörüyle, bilmem ne algoritmasıyla yaptığı iyileştirmeler fizik kanunlarını pek altedecekmiş gibi görünmüyor bana.

Ben olsam mümkün olduğunca geniş diaframlı ( F2.8 ve altı ) lense para ayırırdım.

Tarih: 30 Mayıs 2008, 01:19 - İp: 78.***.**4.52
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Antika'nın da dediği gibi önceliğiniz açık diyaframlı lenslerde olsun.Lens olayını hallettikten sonra hala makine sıkıntınız olursa k20D düşünürsünüz..

Tarih: 30 Mayıs 2008, 01:40 - İp: 81.***.**9.228
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

@antika
hocam %95'i rock konserleri ve festivaller diyebiliriz ... hocam dün gece düşündüm haklısın aslında sensörlerin biraz büyümesini ve gelişmesini beklemeliyiz ... bende şu an tamron 17-50 2.8 var yazın sonlarına da 2.8 tele alabilirim ...

@mgirgin
tavisyelerin için teşekkürler hocam bende alıcak olursam k20dyi düşünüorum

peki DA* serisi benim makinada sorun çıkarmaz dimi yani hsm oldukları için ??

Tarih: 30 Mayıs 2008, 12:12 - İp: 78.***.**1.44
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

2. seçenekte bir şeyi düzelteyim
istediğin fokus noktasını çark , joystik ve de Canon un gövdedeki halkasıyla çok rahat bir şekilde seçebilirsin . Yani 1 değil 3 seçeneğin var .

Tarih: 30 Mayıs 2008, 13:55 - İp: 81.***.**7.49
iizzeett_t
iizzeett_t (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

O seçeneklerde saydığın hiçbir makina şuan elindeki makineden çok iyi değil. Gren olark yada genel anlamda.

Loş (az ışık) ortamda fotoğraf çekmek için bize gerekli olan:

1.Yüksek iso=az gren olmalı
2.Açık diyafram ör. f/1.4
3.Görece geniş açı bir lens

Geniş açı ne alaka dersen hemen açıklayayım. Biz perde hızımızı odak uzaklığının mm karşılığı kadar olan sayının altına düşürmemeye çalışırız. Yoksa titreme ihtimali artar.
O yüzden geniş açı lazım.

Örneklersek: 84mm f/1.4 = Tv 1/80 den aşağı inemezsin
50mm f/1.4 = Tv 1/50 den aşağı inemezsin
35mm f/1.4 = Tv 1/30 dan aşağı inemezsin
*24mm f/1.4 = Tv 1/25 den aşağı inemezsin*

Şimdi burada da görüldüğü gibi hem açık diyaframı hem de düşük enstantaneyi bize 24mm f/1.4 olan lens veriyor.

Birde bunun yanına tam çerçeve 5d gibi yüksek isolarda başarılı bir makina da alırsan tahmin ediyorum ki her ortamda fotoğraf çekebilirsin.

Kesinlikle tam çerçeve bir makina tercih etmelisin. D3 5d gibi.
Çünkü sensör üzerindeki ışığa duyarlı noktalar yüzey alanına ve toplam megapiksele bağlı olarak büyür ve ya küçülürler.

12mp lik d300 ve d3 ü ele alalım. Aynı mp deler ama yüzey alanları arasında iki kat fark var. Yani foto diotlar ve bunların üzerindeki mikro lensler de iki kat büyük oluyor.

2.8 zoom da tercih edebilirsin lens olarak.

Ama ben az ışıkta canon ef 24mm f/1.4 ün üzerine bişey tanımam.

Umarım yardımcı olmuştur.

Tarih: 30 Mayıs 2008, 14:22 - İp: 88.***.**1.19
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Kesinlikle tam çerçeve bir makina tercih etmelisin.
Katılmıyorum bu fikre. Hele hele ----kesinlikle ---diyemem asla.
Biri bana 5d ya da d300(ya da 40D yahut a700) birinden seçmemi önerse 5d yi seçmezdim . Klasik olmuş bir kameradır, mükemmel resim verir lakin sorunu da çok ve artık eskidi . Yeni nesil APCS lerin hemen hemen aynı IQ yu verdiğini çok saygın siteler bile söylüyor .

5d değil d3 al o zaman derseniz 40d nin 1200 dolar, d3 ün 6500 dolar olduğunu anımsatayım . 1D MArkIII filan demeyin sakın 10000 dolarım yok ve ben FF başka DSLR bilmiyorum.

Ama ben az ışıkta canon ef 24mm f/1.4 ün üzerine bişey tanımam.
24mm ile konserde ne çekeceksiniz ?

Stüdyoda vesikalık çekeceksem tamam 5d evet, ya da ağır çalışıyorsam 5d harika resim kalitesine sahip.
Ama yavaş bir kamera, eski bir kamera,

53RK4N ; canon alacaksan 70-200 f4 L IS öneririm , eğer ki bütçen müsaitse 2.8 IS da alabilirsin .

Pentaxla devam edeceksen önerim tamron 70-200 ya da sigma 70-200 den birini alman olur. 2.8 diyafram ve gövdedeki 2-2.5 stop etkili titreşim motoru.

Nikon alacaksan d300 ve 70-200 vr.

70-200 diyorum hep, çünkü sahneye yaklaşman çok mümkün değildir eminim . Ve konserlerin öğle ışığında verilmediği de bir gerçek , bu nedenle IS bir şekilde olmalı, ister gövdede ,ister makinede.

Tarih: 30 Mayıs 2008, 15:54 - İp: 81.***.**7.49
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

http://www.betterphoto.com/exploring/concerts.asp

Tarih: 30 Mayıs 2008, 17:06 - İp: 88.***.**5.196