technoturk
technoturk (üye)
Antalya / Amatör

Konica Minolta A200 Uzaktan Kumanda

Selam arkadaslar,

YAklasik 5 aydir Japonyadayim. Yeni bir A200 aldim. Ne alacagimi arastirken Yodobashe magazasinda bu makinanin, fiyatindaki kucuk indirime karsilik, asiri sekilde talep gormesi ilgimi cekti. Bu insanlar birsey biliyorlardir deyip aldim bende. Makina su an kalmadi magazalarda... Yeni modelleri oldukca pahali fiyatlara sahip. Dynax 5 ve 7 hala pahali.. Bir ornek eski A2 nin etiket fiyati hala 99binyen.. Yaklasik 1150YTL.

Ben yaklasik 510 dolar odedim makinaya...

Soru 1:Japon ya satisli kutulardan RC-D1 uzaktan kumanda cikmiyor. Ekstra alman gerekiyor. Fiyati yaklasik 70 YTL. Kumandayi oneriyormusunuz? Kumandasiz olmaz diyormusunuz?

Soru 2:NP-800 batarya var uzerinde. Ogrendigime gore yaklasik 200 poz cekime yeterliymis... Batarya orjinal burada yaklasik 85 YTL. TR de ikinci batarya isini ucuza halledebiliyormusunuz?

Ayrica bilgi ben almayi dusunmuyorum ama A200 icin Wide angle ACW-100, Telephoto ACT-100 yaklasik 230 YTL herbiri...

Paylasiminiz ve yanitlariniz icin simdiden tesekkurler...

Ahmet

Tarih: 1 Şubat 2006, 07:39 - İp: yok
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

A200 sahibi olarak kumandayı öneriyorum çok kullanışlı vede faydalı.Makinan hayırlı olsun. Foruma hoş geldin.Sitede A200 sahibi birkaç arkadaş var onlarda fiklerini yazarlar tahmin ediyorum.Görüşmek üzere hoşca kal.

Tarih: 1 Şubat 2006, 09:15 - İp: 139.***.**1.102
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

slm technoturk,
bende a200 ü alalı 1 ay kadar oluyor,güzel bir makine yalnız dediğin gibi pili çok uzun ömürlü değil yedek pil hicde fena olmaz.
almanya da 80 euro orjinal pil,baya pahalı bence, senin buldugun fiyat fena degil.Türkiye de bataryayı araştırmadım varmıdır ,kaçadır diye.

uzaktan kumandayı daha cok kullanma fırsatım olmadı ama işe yaracağı kesin.Yinede sen bilirsin.

Tarih: 1 Şubat 2006, 10:53 - İp: 85.***.**5.57
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Makinanız hayırlı olsun, ben yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum, yeni çıkanlarda dahil, sınıfının en iyilerinden biri.

1-Uzaktan kumanda çok fazla kullanılmasa da bazen iyi iş görüyor. ( mesela, A200'ü balkona koyup önüne biraz ekmek kırıntısı atıp kuşları çekmiştim, harika olmuş. kumanda olmasa kuşları ürkütmeden o kadar yakalaşmam imkansızdı)

2-NP-800 türkiyede bulmak çok zor ama Nikon'un EN-EL 1 pili NP-800 ile aynı, gerçi Nikon'un pili 25-30 fotoğraf daha az çekiyor ama fiyatı da daha ucuz.

3-eğer Geniş ve Tele alacaksan yine Minolta olsun yada Olympus a200 alabilirsin (model numarasının makinayla aynı olması tamamen tesadüf)
Asla raynox, kenko gibi markaları tercih etmeyin. sonuçları berbat.

Tarih: 1 Şubat 2006, 12:37 - İp: 85.***.**6.86
technoturk
technoturk (üye)
Antalya / Amatör

N.Baba, Magnat ve Fotoman cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Gercekten benim için faydalı oldu. Nikon bataryanın fiyatına burdada bakayım. Fiyat ve performans karşılaştırması ile yedek bataryamı ve kumandayı alayım... Burada birkaç gündür iyi yağmur var sabırsızlıkla iyi havayı bekliyorum fotograf için...

Bu arada Konica Ninoltanın dijital kamera piyasasından cekılmesi sanırım herkesi rahatsız etmiş...Adamlar kar marjı düşük oldug için daha karlı olan ofis aracları alanına odaklanacak... Burda herkes Konica Minoltasını rahat rahat alıyor... Endişeyi yada makinayı satmaya calışmayı hic anlamıyorum...

Saygılar...

Tarih: 1 Şubat 2006, 15:20 - İp: 219.***.**6.216
technoturk
technoturk (üye)
Antalya / Amatör

Dayanamadım ve bırazda meraktan ACT-100 Telephoto Converter aldım A200 için. Lakin bu nasıl kullanılır, bana sağlıyacagı fayda nedir hangi durumda monte edilirhiç bilgim yok. Ikı gündür ingilizce sitelerden arastırıyorum bir sey bulamadım. Bunu ojektifi hiç açmadan mı bağlıycaz?

Her cevap için simdiden sonsuz tesekkürler.....

Ahmet Metin

Tarih: 14 Şubat 2006, 14:14 - İp: 219.***.**8.77
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Öncelikle hayırlı olsun.

A200'ün objektifi de, telekonverter de 49mm olduğu için ara parca gerekmeden filtre takar gibi doğrudan takılabiliyor. (bazı makinalarda ve telelerde adaptör gerekiyor) sizinkinde sorun yok.

Yalnız takıp çıkarırken makinanın mutlaka kapalı olmasına dikkat edin ki çevirirken zorlama olup dişlileri bozmasın.

Bir diğer husus ta, eğer objektifte filtre varsa filtreyi çıkarıp teleyi öyle takın.

Kullanıma gelince, 100mmden aşağıda kenarlarda kararma yapar, (150mm'nin altında tele ile kullanmanın bir anlamı da yok, zaten kendi objektifi 200mm) )200mmye yakın yerlerde kullanın. 200mmde tele ile 300mm olacaktır, bu da kuş vs. yaban hayatını görüntülemede, uzaktan bir konuya yaklaşmak için kullanabilirsiniz.

aşağıdaki link fikir verebilir. kolay gelsin...

http://imageevent.com/cdbrown/minoltaaddons;jsessionid=8gmskoa0a2.tiger_s

Tarih: 14 Şubat 2006, 17:30 - İp: 85.***.**6.86
technoturk
technoturk (üye)
Antalya / Amatör

Arsen arkadaşım cok tesekkur ederim.

Verdiğin linki inceledim.Yalnız tele ile ve tele olmadan objeye yakınlaşma açısından fazla bir değişiklik farkedemedim.. Zamanla öğrenicem sanırım...

Tarih: 18 Şubat 2006, 04:38 - İp: 219.***.**8.77
  • 1