edebi
edebi (üye)
Konya / Amatör

Konica Minolta A-200

Arkadaşlar,
Usa'dan, sensörü slr-like makineler arasında büyük olan, bir makine getirteceğim. Baktığımızda en büyük sensöre
nikon 8800, canon pro1, sony f828, KM A-200 makinelerinin sahip olduğunu gördüm. A-200 haricindeki makinelerin usa da satışı çok az ve fiyatları da oldukça pahalı. hal böyleyken panosonic fz30 ve fuji 9500 haricinde ve a-200 dışında alınabilecek bir makine var mı? Yoksa A-200 alayım mı?
Not:R1 düşünmüyorum.

Tarih: 1 Nisan 2006, 15:10 - İp: yok
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

hocam benim internetteki review larda gözlemlediğim kadarıyla a200 ün fotoğraf kalitesi fz-30 ve fuji s9500 e göre daha güzel.ama türkiye de a200 satılmıyor 2. elde sorun olabilir.
a200 oldukça kompact bir makine, fz30 olsun fuji olsun daha büyükler.
menüleri oldukça kolay, her şey elinin altında,bütün ayarlara kolay bir şekilde ulaşabiliyorsun.
ben fotoğraf kalitesinden oldukça memnunum,tabiki bir dslr kadar olamaz ama, yetiyor.macro kapasitesi oldukça iyi.

ama yinede içine ısınan makineyi al aralarında o kadar büyük farklılıklar yok,önemli olan makineni sevmek.

#magnat' tarafyndan 01.04.2006 16:39:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Nisan 2006, 16:36 - İp: 81.***.**4.143
edebi
edebi (üye)
Konya / Amatör

Teşekkürler Magnat cevabın için
Peki yedek batarya da alayım mı? tek batarya haftada ortalama 100-200 arası fotograf çeken birisini ne kadar idare eder? batarya Tr de bulunabilir mi?
emsallerine göre oldukça ufak duruyor makine taşıması kolay olacağa benziyor? çanta olarak ne önerirsin?
Bir de makro çekimler için Konica nin 49 mm lik bir filtresi var onun performansi nasildir acaba? bilgin var mı?
Teşekkürler

Tarih: 1 Nisan 2006, 16:46 - İp: 85.***.**5.213
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

macro olarak nikon 8800 ile aynı büyüklükteki nesneleri çekebiliyorsun.minolta nın macro filtresini alırsan 13cm olan macro mesafesi 8cm e iniyor yaklaşık yuzde 35 -40 lık bir performans artışı söz konusu.
pili çok dayanmıyor onu söyleyeyim,ama 100-200 fotoğraf rahat çekersin.2 pilin olursa daha iyi olur tabiki.orjinal alma bence e-bay da 5 euroya dolu pil var,
bu makinanın pili ile nikon 8700-5700 lerin pilleri aynı,nikon en-el 1'di galiba modeli,bulursan bu pilden de alabilirsin.türkiye de vardır kesin
yurt dışında minolta nın servisi sony'e geçmiş durumda.

çanta olarak, almanyadan almıştım bir şey cullman marka fena değil.

Tarih: 1 Nisan 2006, 17:40 - İp: 81.***.**4.143
edebi
edebi (üye)
Konya / Amatör

Merhaba Magnat,
bu makro konusunda kafam biraz karışık. Benim için alacağım makinenin makro çekim modu kaliteli olmalı. Günümüzde 1 cm den makro modu ile fokus yapabilme şansının olduğu makineler var. Gerçi bu makro konusunda ne kadar iyi olduğunu göstermiyor ama yine de önemli bir özellik gibi duruyor. 13 cm makro modu için kötü değil mi? bir de 8800 ile aynı boyuttaki cisimleri çekebiliyor demişsin. bunu biraz daha açar mısın?
Teşekkürler

Tarih: 2 Nisan 2006, 08:48 - İp: 81.***.**7.142
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

edebi, macro da asıl önemli olan ne kadarlık bir alanın macro fotoğrafını çekebildiğindir,ne kadar küçük bir alanın macrosunu çekebiliyorsan o kadar iyi değil mi?

kaç cm den çektiğin çokda önemli değil,şöyle önemli değil şimdi nikon 8800 3cm den macro çekiyor ama lens 36-50mm arasındayken çekebiliyor yani wide konumda.
minolta a200 ise 13 cm den macro çekiyor ama lens 200mm konumunda yani tele de. sonuçta 200mm 36 mm den daha fazla yakınlaştırıyor,hemde çok yakından macro çekersen, çekeceğin objenin üstüne gölge düşürme şansın var yada börtü böcek çekeceksen kaçabilir.

zaten profosyonel dslr makinalardaki macro lensler genelde 1 cm 2cm den macro çekmezler 30cm civarından çekerler.

yani kısaca nikon minolta ya göre daha yakından macro çekiyor ama lensi wide konumda olduğu için aynı alanı kapsıyor. hangi makinenin ne kadar macro çekebildiğini kıyaslamak için www.dpreview.com daki reviewlara bakarsan orada gösteriyor.

profesyonel bir macro çekimi örneği koyuyorum:makine objeye ne kadar uzak dikkat et.

Tarih: 2 Nisan 2006, 10:15 - İp: 81.***.**4.143
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Birşey merak ettim.Galiba A200 de 2/3 inc sensör var.Ve 9500 de ise 1/1.6 inch.Yani 1/1.5-1/1.6 inch arasında kıl payı bir fark var.Resim kalitesini bu denli etkileyebilirmi?
Bana kalırsa makro mesafesi hem yakın olarak hemde uzak olarak önemli.Hareket imkanın yakın çekimlerde hareketsiz nesneleri çekerken çok basit.Dikkat edilirse A200 de titreşim önleyici sistem var.Bu modelde uzaktan macro idare edilebilir fakat başka modellerde uzaktan macro için tripod gerekir diye düşünüyorum.

Tarih: 2 Nisan 2006, 13:03 - İp: 85.***.**9.1
edebi
edebi (üye)
Konya / Amatör

Merhabalar, 9500 ün sensörü ile a-200 ün sernsörü arasında çok az fark var ama sensörün boyutunun yanında galiba üretim teknolojisi de önem kazanıyor. Fakat pratik olarak ne kaadr büyük sensrö o kadar temiz fotograflar ( noise siz ve ayrıntıları daha çok barındıran ) sensör boyutları için
bakınız:
http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/Camera_System/Sensor_Sizes_01.htm

Tarih: 2 Nisan 2006, 13:57 - İp: 81.***.**6.132
edebi
edebi (üye)
Konya / Amatör

Merhabalar,
Peki A-200 ile A2 arasında ne gibi farklar var? Hangisi daha iyidir?

Tarih: 3 Nisan 2006, 08:49 - İp: 81.***.**7.178
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

a200 a2 den daha iyi bir makina bence daha sharp bir fotoğraf karakteri var yeni işlemciden dolayı,ama
a2 daha pahalı bir modeldi,bir üst sınıftı diyebiliriz.
a200 video kalitesi olarak daha başarılı, a2 544*408 çözünürlükte video çekebiliyor,a200 ise 640*480 ve 800*600 çözünürlükte video çekebiliyor.

a200 de cx process 3 işlemcisi var a2 de bir eski nesil işlemci var
a2 nin fotoğrafları daha soft çıkıyor
a2 nin pili daha iyi
a2 nin wiewfinderi mükemmel, a200 ün idare eder.
a2 de flaş pc sync özelliği var.
a2 de üç boyutlu focus izleme sistemi var
a200 a2 ye göre daha küçük.

Tarih: 3 Nisan 2006, 09:27 - İp: 81.***.**4.143
edebi
edebi (üye)
Konya / Amatör

Magnat,
Yardımların için çok teşekkür ederim.
Bu durumda Usa'dan getirteceklerimi şu şekilde belirledim:
a) Konica Minolta A-200
b) 49mm Uv + 49mm circular polarize filtre
c) Yedek batarya

Not: Elimde sandisk 1 gb ultra II Cf kart var onu kullanmayı düşünüyorum. close up konusunda ise kararsızım.

Tarih: 3 Nisan 2006, 12:28 - İp: 85.***.**9.128