ahmetozt
ahmetozt (üye)
İstanbul / Meraklı

Konica-minolta 5d

öncelikle herkese merhaba forumu yaklaşık bir aydır takip ediyorum bu güne kadar okumakla yetindim ve sonunda ben de üye oldum benim ricam kullanan ve bilgisi olan arkadaşların KM 5d hakkındaki yorumlarını ve deneyimlerini bu konu altında bizlerle paylaşmaları zira bu makinenin daha önceki forumlarda (yanlışım yoksa) sadece alternatif olarak adı geçmişti şimdiden düşüncelerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum

Tarih: 21 Aralık 2005, 16:52 - İp: yok
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

eacinci söylediğin siteyi ayrıntılarıyla inceledim özellikle 3200 iso daki kalitesi göz dolduruyor ama normal çekimler beni o kadar tatmin etmedi işin açıkçası, bir de benim dışımda konica min. dan nefret eden yok mu bilmiyorum? Adamlar güzel bir makine yapmış ama insaf biraz azcık da estetik olsun görüntüsü, insan hiç mi adam gibi bi tasarım yapmaz. Bana o kadar itici geliyor ki body si ve objektif tasarımı ne özellik olursa olsun zevk almadan çekim yaparım ancak. İşte zevk meselesi kimine de çok güzel gelebilir tasarımı. Canon ve nikon bence estetik konusunda çok öndeler hatta dslr like olmasına rağmen fz30 bile kat kat üstün görünüyor bana göre.

Tarih: 23 Aralık 2005, 15:09 - İp: 85.***.**0.149
eacinci
eacinci (üye)
İstanbul / Amatör

haklısın magzed...gerçekten zevk meselesi bu makina tercihi... dün ilkerede yazmıştım; önce bi çekim olması lazım seninle makina arasında ..eğer bu çekimi hissedemezsen isterse dünyanın en kaliteli makinası olsun insana keyif vermez... ya bakma zaten böyle haylarla huylarla bi güzel sohbet ediyoruz bu da işin güzel yanı bence..yoksa herkes elindeki makinasından memnun olsa burada konuşacak bişey kalmaz sadece fotograflarımıza yorum yazmakla yetinirdik... sağlıcakla kal.....

engin

Tarih: 23 Aralık 2005, 18:39 - İp: 81.***.**0.227
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

sohbet havası içinde işlevsel konuşmalar yapıyoruz ama...
Sohbetlerimizin içinde fikirlerimiz yüzdüğü için insanlar yararlanabilir diye düşünüyorum fakat haklısınız üslup muhabbet e dönünce insanlar yanlış anlayabilir.

Tarih: 23 Aralık 2005, 20:23 - İp: 85.***.**8.120
eacinci
eacinci (üye)
İstanbul / Amatör

sohbetlerimizin içinde fikirler yüzüyo diye ne güzel ifade etmişsin magzed... ama üslup muhabbette dönüşse bile, seviyeli olduktan sonra buradaki hiç bi arkadaşın kolay kolay yanlış anlayacaklarını sanmıyorum..bu arada kafama takılan bişeyi de yazmadan geçemiycem.. şu senin bahsettiğin Balıkesir Fotograf Müzesi... isterdim ki o foruma daha çok yorum gelsin daha çok arkadaş ilgilensin... ama hala yazdığımız yerde öylece duruyo... bu ilgisizlik üzdü beni... kendine iyi bak...iyi geceler...

engin

Tarih: 24 Aralık 2005, 00:48 - İp: 81.***.**0.227
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

beni de çok üzdü ama ne yaparsınız zaten Türkiye de bir tane fotoğraf müzesi olması zaten bu durumu özetleyen bir şey insanlar fotoğrafla ilgilenmeyi internet sanıyorlar nedense, bir baskıya yakından bakmanın zevkini veremez kesinlikle sanal ortam. İlgisizlik için yapabileceğimiz bir şey yok demek ki ilgilerini çekmiyormuş arkadaşların. En azından bir kişinin ilgilendiğini bilmek güzel. iyi geceler

Tarih: 24 Aralık 2005, 01:26 - İp: 85.***.**5.93
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Konica Minolta Dynax 5D düşünen arkadaşlar, sıfır veya ikinci el Türkiye'de objektif bulabilirmiyim diye endişe etmeyin. Geçenlerde 70-300mm lens ararken, hayyam'ı bayağı bir dolaştım. Çıktığım 3 katta her katta neredeyse 3 farklı yerde 3 lens olmak üzere toplam 9 yerde objektif buldum. Bunlar hem sıfır hemde ikinci eldi. Fiyatlar konusunda bilgi verecek olursam; Sigma DL 70-300mm macro sıfır 300YTL, Minolta 75-300mm macro sıfır lens 260-280YTL. İkinci eller ise en fazla 180-200YTL idi. Bunlar nakit fiyatlardır. Yani objektif bulamama gibi bir sıkıntı ben yaşamadım. İçlerinden seçmek durumunda kaldım desem yeridir. Hatta birkaç dükkanda sipariş üzerine 2-3 haftada çok cazip fiyata yurtdışından getirmeyi önerdiler ama ben yanaşmadım. Elbette Nikon veya Canon kadar çeşit yok. Çok profesyonel değilseniz ve 3-4 objektif size yetecek ise doğru bir tercihtir bence. Ayrıca, objektiflerin fiyatlarını ve kalitesini de alternatif markalar ile karşılaştırısanız, bence tam tersine orda hatta daha iyi gibi. Bunu da yazın kenara... Birçok markanın kit lensi Konica Minolta kadar iyi değil diyordu satıcılar üstelik...

#TeknO' tarafyndan 24.12.2005 21:20:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Aralık 2005, 21:19 - İp: 81.***.**4.144
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Yeterince uzun zamandır(kendimce) dijital kompakt ya da DSLR-like makinelerle uğraştığıma inanıyorum ve 2005 başından beridir bir DSLR edinme fikri gittikçe güçlenerek oluştu. Yaz başında FZ20'yi yurtdışına sipariş verirken kafayı yemek üzereydim "acaba DSLR'mi alsaydım?" diye. KM A2 ve A200' de listemdeydi ancak aşağıda vurguladığım endişelerden dolayı listemden çıkartmıştım. Yaz tatilinde bol bol kullandım Panasonic'imi, ama internete giremediğim için KM 5D'den yaz sonunda haberim oldu. O zamandan beri bu makinenin takipçisiyim. Diğer muadil DSLR içinde beni en çok çekense "anti-shake" özelliği! Bunu FZ20'de kullanan biri olarak, çok önemli bir özellik benim için. Bugün alacak olsam özelliklerinden dolayı hiç düşünmeden bu makineyi alırım. Ancak; ben Ankara'dayım, bu makineyi kim satıyor burada bilmiyorum , lenslerini ve uyumlu kafa ve ring flaşını nerede bulurum, servisi var mı (gerçi muhakkak vardır), nerede vs. vs.? Aklımı kurcalayan bir sürü soru...İstanbul tabii ki bu yönden çok daha avantajlı ama Ankara'da alternetif kıt . Ayrıca ben internet yoluyla hiç alışveriş yapmadım, yapmam da...Niyetim makineyi yine uzakdoğu ya da Amerika'ya giden bir arkadaşıma ısmarlamak. Ondan da sadece body ve üzerindeki lensi isteyebilirim, ilave lensler ve flaşlar biraz ayıp olur. Neyse çok uzattım, Ankara'da KM veya KM uyumlu aksesuar ( Sigma, Tamron vs) nerede bulurum, bilen var mı?
Saygılarımla...

#droral' tarafyndan 24.12.2005 23:48:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Aralık 2005, 23:31 - İp: 85.***.**0.180
eacinci
eacinci (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba droral...ben de km 5D yi uzun zamandır inceliyorum.. hatta bu forumdaki yazılarıma göz atarsanız iyiden iyiye bu makinaya bağlandığımı daha iyi anlarsınız... istanbuldan bu makinayla ilgili, gerek satın alma gerek size ulaştırma gibi herhangi bir isteğiniz olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..aydınlar fotograf'da km 5D satışı var... hatta internet sitesine girerseniz daha detaylı inceleyebilirsiniz...fiyatları da yurtdışından getirmeye değmeyecek kadar makul... tekn0 arkadaşımız sanırım geçen hafta 5D aldı ve yukarıda yazdığa objektif fiyatlarına da baktığımda çok da isabetli bir tercih yaptığını gördüm tabii kendi adıma da sevindim... tekn0 memnun musun 5D den ? izlenimlerini bekliyorum... hepinize iyi geceler...

http://www.aydinlarfoto.com/tm/product_details.asp?p_id=5450&category_id=003001002&brand_id=132
http://www.dynax5d.com/5d_en/guide01.html (burada 5D nin aksesaurlarını inceleyebilirsiniz)

engin

Tarih: 25 Aralık 2005, 01:26 - İp: 81.***.**0.227
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Yakın ilginize ve yardım önerinize çok teşekkür ederim. Sizin gibi, ben de bu makineye kilitlenmiş durumdayım. Yerli, yabancı birçok kaynaktan makineyi inceledim, kullanma klavuzunu indirip okudum vs., fakat makineyi henüz elime almış değilim. Daha önce de söylediğim gibi, kendi adıma internetten alışverişe asla, ama asla sıcak bakmıyorum. Alacağım ürünü görüp, dokunarak almak gibi bir saplantım var. Buna ilave şunu da söylemek istiyorum; Ankara'da bu makineyi satan sadece 1 mağaza var diye tahmin ediyorum(emin değilim). Bu da rekabet olmadığı için biz Ankara'lı (olası) KM tüketicileri için bir dezavantaj. Oysa piyasanın ne kadar oynak olduğu, aynı mal için yan yana dükkanlarda bile nasıl fiyat farkları olduğu bu forumun çeşitli başlıklarında tartışıldı...
Bu sefer de uzattım. Herneyse, çok teşekkürler eacinci, yine de ihtiyacım olduğunda orada birisinin olduğunu bilmek çok güzel ...

Tarih: 25 Aralık 2005, 11:05 - İp: 85.***.**0.180
eacinci
eacinci (üye)
İstanbul / Amatör

günaydın droral... km nin ankara satış noktaları ile ilgili bi adres buldum bunlardan biri veya birkaçında km 5D yi uzun uzadıya inceleme fırsatı bulabileceğinizi tahmin ediyorum... gerçekten de haklısınız.. bir sebzeyi meyvayı ellemeden almadığımıza göre bir fotograf makinasını hiç görmeden almak çok abes olacaktır.. dilerim ankarada bu fırsatı bulursunuz.. yoksa size korkarım istanbul yolları gözüküyor ama fiyat araştırması için hiç dert etmeyin ben bu hafta içinde sirkecinin altını üstüne getireceğim size de edindiğim fiyatları buraya yazarım.. kolay gelsin...

http://www.eftas.com.tr/konica/dealers/index.html

engin

Tarih: 25 Aralık 2005, 11:51 - İp: 81.***.**0.227