xmertx
xmertx (üye)
Ankara / Amatör

Km 5d :)

Arkadaşlar sitenize yeni üye oldum ama bir aydır tüm yazılanları takip ediyorum! dslr-like ile başlayan serüvenim(h1,s2,5600)bu gün son buldu.haftalarca yazılanları okudum, çekilen foroları karşılaştırdım ama bi türlü içime sinmeyen birşeyler oluyordu. Sonunda biriktirdiğim para ve babamıda alarak izmirde dükyanları dolaşmaya başladım. en son yalçınlarda 5600de karar kılmışken benim için bir ilah durumunu almış olan dsl bölümüne yöneldim. d50 300d derken km5d yi inceleyince gerçektende hoşuma gitti sağolsun babamkıyamayıp eksiklerimi tamamladı ve kmd5i alıp çıktık kit halımda sanırım bu gün onu baş ucuma koyarım uyurken.Tabi hewesimi alıp yatağa yatarsam:D zenitten sonra çağ atlamış gibiyim) forumda yazan herkese çok teşekkür ederim bana çok yardımcı oldunuz.şimdilik üzerinde 18-70lik lens war artık 1 ay sonra (para biriktirebilirsem) 70-200 veya işimi görebilcek bir lens almayı düşünüyorum sizce ikinci el lenste dikkat etmem gereken noktalar nelerdir yoksa kesinlikle 0 mı almamı tawsiye edersiniz?

Tarih: 16 Ocak 2006, 21:28 - İp: yok
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

Makinan hayırlı olsun.Güzel makinalar. Biz ANKARA 'lılar KM yi seviyoruz galiba. Sağ olsun İlker beyde (dada)bize destek veriyor. İnşallah bir gün toplanırız.Sevgiler size.

Tarih: 16 Ocak 2006, 21:57 - İp: 85.***.**6.187
eacinci
eacinci (üye)
İstanbul / Amatör

KM 5D ni güle güle kullan xmertx... bildiğim kadarıylasitede en son tekn0 almıştı bunu... forumları onun ismiyle aratırsan yeni makinan ile ilgili bir çok bilgi edinebilirsin...
kolay gelsin....

Tarih: 16 Ocak 2006, 23:55 - İp: 81.***.**0.227
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Hayırlı uğurlu olsun. İyi bir terci. Artık kullanacağın tüm lensler AntiShake özellikli olacak, müthiş birşey doğrusu.

Lens konusuna gelince, yenisini alamak tabiiki hoş olur ama fiyat farkı yüzünden 2.el almak zorunda kalabiliyor insanlar.

Burada bazı hususlara dikkat etmek gerek.

Öncelikle merceklerde çizilme-kırılma varmı diye bakmak lazım

Sonra, düşme, çarpma olasılığını akla getirecek derin darbe izleri bulunuyormu lenste

Lensi ışıga tutup küf ve mantar gibi oluşumlar olup olmadığına bakmalı

Lensi ele alıp değişik yönlerde sallayarak içinden garip şıngırtı ve sürtünme sesi geliyormu diye bakmalı.

Ama en önemlisi lensi makinanıza takıp değişik zoom ve diyafram değerlerinde örnek çekimler yaptıktan sonra karar vermekte fayda var. Kolay gelsin.

Tarih: 17 Ocak 2006, 00:44 - İp: 85.***.**4.230
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

hayırlı olsun. lensleri ikinci el almakta fayda görüyorum.
oralarda bir araştır, ikinci el bir minolta af 70-210 f:4 bul ve al. temiz ise 150 dolar ver. fazla verme.

tekrar hayırlı olsun.

Tarih: 17 Ocak 2006, 12:19 - İp: 85.***.**4.113
xmertx
xmertx (üye)
Ankara / Amatör

bilgileriniz için çok teşekkür ederim banada ikinci el almak daha mantıklı geliyor(bütçem fazla deil) bu gün kendimi daha taşa vuracağım sipilde belki iyi birşeyler kareliyebilirim. :D(mutlaka çok şey vardır ama sonuçta digital konusunda yeniyim alışmam lazım) bu arada lens konusunda bazılarının focuslaması çok uzun zaman alıyor mutlaka minolta alın diyorlar bu konuda ne düşünüyorsununuz bu makine lens uyumsuzluğumu yoksa lensin kalitesinden kaynaklanan bir şeymi?

Tarih: 17 Ocak 2006, 12:28 - İp: 85.***.**1.2
omerbey
omerbey (üye)

lensin kalitesinden kaynaklanan bir şey.

Tarih: 17 Ocak 2006, 19:47 - İp: 85.***.**4.113
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar xmertx..
gule gule kullan yeni 5d'ni..
..ben senin yerinde olsaydim, ikinci el lens almazdim.. lenslerin bazilarinin kalitesi cok dusuk olabiliyor.. o yuzden forumlarda birsuru insan, 3.cu 5.cu kez degistirdiklerinden bahsedip duruyorlar..
minoltanin ve tamronun bazi lensleri tipatip aynilar.. 28-75 f/2.8 gibi..
..benim de takip ettigim kadariyla, minolta lens diyor bazilari ama acikcasi, tamron lens kullananlarinda sikayetci olduklarini gormedim..
ayrica tamron lenslerinin fiyatlari cok daha ucuza oluyor.. acikcasi, markaya veriyorsun minolta alirsan.. en azindan ben oyle dusunuyorum..
..........
zaten yeni makineni almana yardimci olmus baban, soyleyiver, teleobjektif almakta da yardimci olsun.. zaten o da eminim alacaktir istedigini.. babalar kirmaz..

70-300 alacaksan, forumca da en cok tutulan, sigma 70-300 apo'ya bakabilirsin..
alana kadar da ben olsam sabrederdim..
gorusmek uzere.

Tarih: 17 Ocak 2006, 21:05 - İp: 62.***.**2.10
omerbey
omerbey (üye)

minolta ve tamronun aynı olduğu lensler yeni lensler.
ve fiyat farkı da neredeyse hiç yok.

Tarih: 18 Ocak 2006, 00:11 - İp: 85.***.**4.113
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fiyatlar gerilemis omerbey.. haklisin yani..
...

Tarih: 18 Ocak 2006, 14:48 - İp: 62.***.**2.10
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

KM 5D için en çok bulunan zoom lensler Sigma 70-300mm DL lens ile Minolta'nın 70-210mm ve 75-300'ü. Sigmayı kesinlikle tavsiye etmem, fokuslama hızı minolta yanında çok çok düşük. 300mm'de Minolta 75-300 ile Sigma DL 70-300'ü birçok kere test ettim. Lensler sıfırdı ikinci el değil. Sigma 2-3sn'de fokusladı, minolta denklanşöre yarım bastığınız an. Arada çok ciddi fark var. Ayrıca her satıcı bana Minolta lens varken Sigma almayın dedi. Katılıyorum. 300mm'de çekimlerim var, cidden harika. 300mm'de bile beklenen görüntü kalitesi kayıpları yok. İkinci el olarakta en yaygın bulabileceğiniz zaten Minolta 75-300 olanlar. Fiyat olarak maks. 150$. Aslında sıfırını 270-300YTL arasına (herşey dahil) alabiliyorsunuz. (benden sonra iki arkadaşıma daha KM 5D aldık, cemiyeti genişletiyoruz bu arkadaşlardan biri nikondan KM'ye geçti, iyi çalışıyorum di mi )

Güle güle kullanın.

#TeknO' tarafyndan 18.01.2006 19:52:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ocak 2006, 19:53 - İp: 85.***.**9.15