acesur
acesur (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Katalog Bröşür İçin Nasıl Bir Dslr

Arkadaşlar ben e300 kullanıyorum fakat makine işyerine ait olduğu için sadece işyerinde kullanabiliyorum. Bu yüzden kendim için bir dslr olmayı düşünüyorum bu makine ile stüdyo çekimleride yapabilmek istiyorum görüşlerinizi baylaşırsanız sevinirim şimdiden bütün arkadaşlara teşekkür ederim

Tarih: 27 Ağustos 2005, 16:08 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

e300'den memnun musun acesur?

Tarih: 31 Ağustos 2005, 21:41 - İp: yok
acesur
acesur (üye)

memnunum fakat bazı proglemler yaşıyorum fakat benden kaynaklandığını düşünüyorum. mesala ürünlerin bazısı fazla bulanık çıkıyor. (Netlemeyi AF'la yapıp sonra MF alsam sorun biraz çözülüyor)

Tarih: 1 Eylül 2005, 09:13 - İp: yok
smc
smc (üye)
İstanbul / Amatör

Canon EOS-1Ds Mark II
Nikon D2X,Nikon d100,pentax ist ds sırasıyla en iyiler bunlar.imkanların doğrultusunda birini seçebilirsin.

Tarih: 1 Eylül 2005, 12:55 - İp: yok
acesur
acesur (üye)

Sevgili SMC Şünüda belirteyim 1500 $'lık bir makine düşünüyorum

Tarih: 1 Eylül 2005, 18:16 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

benim sana tavsiyem canon 20D.. ama yeni bir habere gore nikon D200 de cikacakmis piyasaya.. ciktiktan sonra karsilastirmalarina bir kere daha bakip karar vermek gerekir bence..
ama bekleyemem dersen 20D, harika bir tercih..
sonraki tercihin konica 7D olabilir.. fiyati cok geriledi, ama cok iyi bir makine..
...
(bu arada bulanik cikmasinin nedeni sarsinti.. "camera shake" diye geciyor ingilizcede..
bulanik cikmamasi icin zaman gerekiyor dslr ile yapilacak fotografcilikta.. zamanla, daha net fotograflar cekebileceksin..
daha once compact kamera mi kullaniyordun?
..
ayrica hangi ayarlarda cekim yapiyor olman da onemli tabii.. daha onceki bir tartismada forumda; suysal'in gosterdigi bir yerdeki arkadas: shutter hizi olarak focal uzunlugun iki kati olacak sekilde kullanilmasi ile ancak sarsinti olusmayacagini belirtmisti.. yani 200mm objektifle 1/400 enstantane kullanmalisin ki sarsinti olusmasin.. veya 50mm objektifle en azindan 1/100..
bazi kaynaklarda 1/60 sn olarak geciyor.. sarsinti olusmamasi icin..
bazilarinda ise kullandigin focal uzunlugundan daha buyuk rakamli olacak sekilde.. mesela 100mm objekltif ile en azindan 1/100 sn enstantane..
.. bir diger gercek de fotografcinin cekim kabiliyeti.. bazi fotografcilar 1/60'dan cok daha uzun sureli shutterlarda bile elle cekimlerinde net sonuclar alabiliyorlar..
..eger yeteri kadar hizli shutter kullanacak olursan sorun kalmaz..
..AF modunda ve cekim yapacagin esnada makineyi titretmemeye calis.. focus noktasi degisebilir.. veya "focus lock" ozelligini kullan..)

#dadanagast' tarafyndan 01.09.2005 18:35:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Eylül 2005, 18:28 - İp: yok
acesur
acesur (üye)

Çekimlerde tripod kullanıyorum enstantane değeri 1/125 - 1/180 diyagram 18-22 değerlerinde üç adet paraflaş kullanıyoruz biri 1000'lık ikisi 600'luk daha önce fotografcılıkla uğraşmadım grafikerliğe 8 ay önce başladım fakat ürün resimlerini çekmekte bana kalıyor. Anlayacağım gibi çok zorlanıyorum.

Tarih: 2 Eylül 2005, 09:33 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

o halde sorun el titremesi degil acesur, tripod kullandigina gore.. diger yandan AF'den MF'e aldiginda sorunun biraz cozuldugunu soyluyorsun; yani makine baska bir noktaya focus yapiyor olmali diyecegim ama bu sefer de f/18-22'de cekim yaptigin aklima geliyor, yani normalde heryerin net cikmasi gerekir fotograflarinda..
..
paraflaslar hakkinda ne yazik ki bilgim yok; ama eminim bilen arkadaslar yardimci olacaklardir sitede..
..
bir yerden baslamak gerekirse; benim sana tavsiyem, oncelikle f/18'lere kadar kismaman olacaktir.. f/8-11'de cekim yapmakla zaten net cikartacaksin urunu.. f/8-11 olunca da shutter hizi dusecektir.. yani 1/125 veya 1/180 degil de 1/500 gibi olacaktir diyelim.. yani titreme sorunu ortadan kalkacaktir..
ayrica f/22'de yapilan bir cekimle f/8'deki kadar net cekemezsin.. objektifler genellikle en ust performanslarini 2-3 stop kisildiklarinda gosterirler..
..cekimlerde kablolu shutter veya remote shutter kullanma imkanin da var mi? zamanli shutter diyelim.. tripodu sabitledikten sonra, zamanli shutter kullandiginda 2-10sn sonrasinda fotograf cekilecektir.. dolayisiyla sarsinti oluyor ihtimali de ortadan kalkmis olur..
makinen surekli netleme modunda mi? (canon'daki isimi SERVO) eger oyle ise "one shot" moduna getirip denemelisin..
..
fazla bulaniklik konusunda birsey daha aklima geliyor aslinda.. acaba paraflaslar cok fazla mi aydinlatiyor cektigin objeleri? beyaz objelerde daha fazla mi sorun oluyor bulaniklik?
...
aklima baska birsey gelmiyor acikcasi.. olay beni asiyor..
diger arkadaslar huuuuuuuuu.. orda misiniz??? sizler ne dusunuyorsunuz??

Tarih: 2 Eylül 2005, 18:25 - İp: yok
acesur
acesur (üye)

sayın dadanagast sende olmasan ne yapardım bilmiyorum. Tetekrar tekrar teşekkür etmeme gerek yok sanırım Pazartesi yeni çekimlere gönderecekler verdiğin bilgiler doğrultusunda çekim yapmaya gayret göstereceğim busefer başaracağıma dair çok büyük bir umudum var.

Tarih: 3 Eylül 2005, 15:44 - İp: yok
acesur
acesur (üye)

sayın dadanagast sende olmasan ne yapardım bilmiyorum. Tetekrar tekrar teşekkür etmeme gerek yok sanırım Pazartesi yeni çekimlere gönderecekler verdiğin bilgiler doğrultusunda çekim yapmaya gayret göstereceğim busefer başaracağıma dair çok büyük bir umudum var.

Tarih: 3 Eylül 2005, 15:45 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

umarim soylediklerim sorununun cozumudur acesur.. aman bize studyodan canli gecmeyi unutma.. buradan birlikte dusunur cevap bulmaya calisiriz..
gorusmek uzere.. iyi sanslar.

Tarih: 3 Eylül 2005, 22:37 - İp: yok