forestfire
forestfire (üye)
Artvin / Amatör

Kamera Ve Fot Mak. Hakkında Yardım!

Merhaba arkadaşlar, siteye yeni üye oldum.
Bir adet video kamera ve bir adet digital fotoğraf makinesi alıcam karar veremiyorum. Her ikisi için de ayrı ayrı 2000 ytl civarında ayırabilirim. Sony'nin R1 modelini ve dslr sınfında olympus e 300 modellerini inceledim. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Ayrıca kamera da da sony nin dvd li kameralarına baktım 404e ler yaklaşık o fiyata alınabiliyor sanırım.

Ben bu makineleri özellikle orman yangınlarında kullanıcam. Biz Türkiye'de deneme yangınları yapıyoruz ve bunları incelemek için kamera ve fotoğraf mak. le görüntülüyoz. Bu amaçlar için en ideal makine sizce hangisidir. yaklaşık 10-15 mt boyundaki ağaçlık alanları 10 mt civarında bir mesafeden görüntülemek durumundayım. Tabiki yanarken.

Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Tarih: 9 Haziran 2006, 10:54 - İp: 81.***.**7.22
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

forestfire merhaba
Fotoğraf makinası için yüksek zoom aralığına ihtiyacın olmadığı için,üzerinde 24mm. den başlıyan geniş açılı CarlZeiss lens li R1 senin için ideal bir makina.

Kamera için DVD ye yazan modelleri hiç tavsiye etmem.Şu an için tek dvd medyaya maksimum 2X30dk. dan 1 saatlik görüntü kaydedersin.Üstelik tam yarısında DVD medyayı da ters yüz etmen gerekir.Bunun kaydın en can alıcı noktasına isabet etmesi çok can sıkıcı bir durum.Her kayıtta bu sıkıntıyı yaşarsın.Tabii birde medyaların itina ile saklanma zorluğu var.

Sony nin piyasaya yeni çıkardığı Harddisk üzerine 21 saat aralıksız kayıt yapabilen Carl Zeiss® T* lens ve 3 Mega piksel CCD ye sahip yeni kamerası çok güzel.Üzerinde 30gb. lık düşme ve darbelere dayanıklı bir disk var.Sana bu kamerayı almanı öneririm.R1 ve bu diskli kamera sanırım adı
DCR-SR90 Harddisc Handycam diye geçiyor,her ikiside senin işini fazlasıyla görecek cihazlar.Bu iş için ayırdığın bütçede her ikisini almaya çok rahat yeter.

#as' tarafyndan 09.06.2006 15:42:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2006, 12:04 - İp: 81.***.**9.15
forestfire
forestfire (üye)
Artvin / Amatör

teşekkürler as,
R1 le ilgili sizin yorumunuzu okudum ve istifade ettim. Bana olympus'un e300 modeli tavsiye edildi ben profosyonel makine daha önce kullanmadım amacımı da az çook yazdım. Bu bağlamda baktığınızda R1 benim işimi daha iyi görecekmidir?

Kamerayla ilgili dvd problemini duydum aslında bu problem için biraz da tereddüt ettim. DCR-SR90 Harddisc kamerayı inceleyemedim fiyatına filan da bir bakayım sanırım haklısınız bu bizim için daha kullanışlı olabilir. Yardımlarınız için teşekkürler. İhtiyaç halinde yine görüşlerinizi almak isterim. İyi günler

Tarih: 9 Haziran 2006, 12:15 - İp: 81.***.**7.22
as
as (Üye)

forestfire
R1 ile otomatik modda hiçbir ayar yapmadan çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.24mm geniş açısı sizin için ideal.Ayrıca gece çekimi yapmak istediğinizde fotoğrafta gürültü (noise) probleminizde olmaz.DSLR de ki gibi lens değiştirme,söküp ,takma gibi vakit kaybınızda olmaz.Zaten R1 topiğinde ki örnek fotoğraflarıda incelemişsinizdir.

Kamera için söylediğim modeli mutlaka inceleyin.Ben de DVD medyaya yazan dan var.Güneş tutulması sırasında kayıt yaparken tam tutulmanın olduğu anda medya nın bir yüzü doldu ve arka yüzüne geçmek için geçen zaman ,kaydın tam olmasını engelledi.Bu durum inanın çok can sıkıcı bir durum.Çünkü genelde bu olay hep olmaması gereken anlara denk gelir.

Tarih: 9 Haziran 2006, 12:28 - İp: 81.***.**9.15
forestfire
forestfire (üye)
Artvin / Amatör

merhaba sony DCR SR90 modelinin fiyat bilgilerine nerden ulaşabilrim, bir bayiye tlf la sordum 2800 ytl dedi. Doğrumudur? Fiyatı hakkında bilgisi olan varmı?
Teşekkür ederim

Tarih: 9 Haziran 2006, 13:36 - İp: 81.***.**7.22
as
as (Üye)

forestfire 2800 çok fazla fiyat.Sen bu rakamı yazdıktan sonra ben Sony Aydın bayii arkadaşıma sordum bana 2000 ytl. peşin fiyata verebilir veya istenen yere bu fiyata gönderebilirim dedi. 2 yıl Sony garantili ve faturalı satış fiyatı bu.Satan da Sony yetkili satış bayii.

Tarih: 9 Haziran 2006, 14:56 - İp: 81.***.**5.228
forestfire
forestfire (üye)
Artvin / Amatör

Aydındaki arkadaşın elinde makine varmıymış. İrtibat kurmama yardımcı olabilirmisiniz. İnternet üzerinde yaklaşık o fiyata bir kaç yerde buldum. Ancak sony euroasia garantisi olması önemli spottan almaya pek yanaşmak istemiyorum . Fiyatı trabzon sony bayii arkadaşımdan aldım 1050 euro ya verecekti ancak cihaz elinde yokmuş ve distribütörde de yokmuş şu an arkadaşla irtibat kurmak isterim gönderebilirse ve ödemede anlaşabilirsek hemen alabilirim nakit olarak

Tarih: 9 Haziran 2006, 15:18 - İp: 81.***.**7.22
as
as (Üye)

Bana da söylediği fiyat 1050 avro.Senin arkadaşında aynı fiyatı vermiş.
Buradaki bayii elindeki 3 kamerayı bu hafta içinde satmış fakat bu mağaza shop olduğu için öncelikli olarak ürün temin imkanı varmış.Sana telefon numaralarını aşağıya yazdım.Sony Shop un sahibi Ömer bey.
Cep tel: 0 532 362 1330
Mağazatel: 0 256 2129939

Eğer istersen Çarşambaya ürünü getirtebileceğini söyledi bir görüş derim.R1 de elinde varmış.

Tarih: 9 Haziran 2006, 15:30 - İp: 81.***.**5.228
forestfire
forestfire (üye)
Artvin / Amatör

merhaba as
aydındaki arkadaşla görüştüm teşekkür ederim ilginize. Artık makine gelince alıcaz bakalım. İyi çalışmalar

Tarih: 9 Haziran 2006, 15:42 - İp: 81.***.**7.22
as
as (Üye)

Önemli değil ,görüşmek üzere.

Tarih: 9 Haziran 2006, 15:47 - İp: 81.***.**5.228
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam forestfire..

R1 konusunda, as arkadasimiz kesinlikle hakli.. oldukca kaliteli bir makine ve senin isini fazlasiyla gorecektir.. fiyati dusunuldugunde cok da ucuz..

video kamera konusunda, sr90 gercekten iyi.. ama video kalitesi acisindan minidv'ler kadar iyi degil..
ben su anda video kamera aliyor olsaydim, sr90, benim ucuncu tercihim olurdu acikcasi..

ilk tercihim kesinlikle sony hc3.. hd video camera.. video kalitesi cok ama cok ustte sr90'dan.. fiyat olarak da cok yukarida degil.. hepsiburada'da 2580 ytl denmis.. sr90'in fiyati ise 2307 ytl denmis.. eger ki as'in soyledigi gibi 2000 ytl'ye bulunuyorsa sr90, hc3 de 2200 ytl civarina bulunur..

ikinci tercihim ise panasonic nv-gs500.. 3 ccd'si olan bir video camera.. hepsiburada 2200 ytl denmis..

kararini vermeden once, http://www.camcorderinfo.com/ratings.php adresine mutlaka bakmani oneririm..

Tarih: 9 Haziran 2006, 17:37 - İp: 62.***.**2.10