uuraz
uuraz (üye)
İzmir / Meraklı

Kafayı Yemek Üzereyim

arkadaşlar 2 ay önce 1000d aldım tamam hoş güzel gidiyodu. fotoğraf çekme hevesi acayip bi duyguydu bende taki bu güne kadar. zaten çektiğim resimlerde ne yapsam yere yatsamda ters dursamda beni tatmin etmiyordu güvenim hiç yoktu. bugün gazete aldım ve 500dnin fiyatı 1000d fiyatına düştüğünü görünce bütün gün okulda kafayı yedim lens almak istiyorum ya maddi yada lens uymuyo kafayı yedim bugün. fotoğraf makinasına tövbe etme durumuna geldim artık. canonu saygıyla anıyorum burdan.

Tarih: 24 Aralık 2010, 00:11 - İp: 78.***.**0.31
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

evet teknolojik aletler böyle malesef. ara sıra böyle dengesizlikler çıkabiliyor ortaya

Tarih: 24 Aralık 2010, 00:15 - İp: 95.***.**1.160
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Ondan sonra tüketici spot a yöneldimi ithalatçı firmalar yaygaraya başlıyor.
Eminim ki fiyatlardaki bu oynama sadece Türkiye içinde olmuştur. Yurt dışındaki indirimler makinanın ilk çıkışından hemen sonra bir miktar oluyor, sonra aynı serinin yenisi çıkıncaya kadar stabil kalıyor diye biliyorum.

Tarih: 24 Aralık 2010, 01:04 - İp: 94.***.**0.184
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

500d alsan dahi cektigin fotografların zerre kadar farkı olayacaktı, neyin sıkıntısı bu anlamadım?

1000d ile uyumsuz olan lens zaten 500d ile de uyumsuzdur.
1000d lens uyum sorunu yasayan bir makine degil ki? haa tutar nikon lensi almaya kalkarsan canona uymaz tabiki, onuda yapmıyorsundur zaten.

500d ile 1000d arasında fotograflarından tatmin olmanı saglayacak bir fark yok,tatmin olmuyorsan bu tamamen senın fotograf bilginle alakalı bir durumdur.
canını sıkmana gerek yok,elindeki makine ile fotograf cek bol bol,oku izle tecrube et.

sadece nikonun d40-d60-d3000-d5000-d3100 modelleri lens uyumu yasayan modeller.

Tarih: 24 Aralık 2010, 01:13 - İp: 217.***.**1.174
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

bundan 2 ay önce sitedeki üstadlar bas bas bağırıyorlardı yılbaşına doğru fiyatlar dibe vuracak diye.
öyle de oldu.

bu sadece fotoğraf makinalarına özgü birşey değildir, bütün teknolojik aletlerde bu durum sözkonusu.

Tarih: 24 Aralık 2010, 09:03 - İp: 85.***.**0.50
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bilgisayar ve DSLR

Böyle şeyleri alırsın, gününü geçirmeden tepe tepe kullanırsın, vadesi dolunca da hurdaya ayırırsın. Gıda malzemesi gibi, vaktinde tüketilmezse çürüyüp bozulmasa bile demode olup değeri düşer.

Tadını çıkarmak istiyorsan, bir kere aldın mı bir süre dükkanın önünden geçmeyeceksin, gidip fotograf çekeceksin. Dükkanın önünden geçmek anlamsız, çünkü elindeki makina ne olursa olsun sonuçta zamanla daima değersizleştiğini görmekten başka bir işe yaramaz. Tabii esas hobin fotografçılık değilde borsa simsarlığıysa, o zaman iş değişir, hergün elindeki makinanın değerinin ne kadar düştüğüne hayıflanarak mazhoşist zevklerine uygun vakit geçirebilirsin.

Ben bu sebeple bu sayfalarda "ne alayım" diye soranlara en ucuz gövdeyi alıp artan bütçeyle alınabilecek en iyi lensi almalarını salık verdim. Lensin ömrü, iyi bakılıp tutulmak şartıyla, 20-30 sene.

Bu arada Gaijin doğru söylemiş, resimlerinin adam gibi çıkmıyorsa bunun sebebi 500D yerine 1000D kullanman değil, muhtemelen sebep iyi ışığın peşinde koşmamandır. Mesela öncelikle sabah erken veya akşam günbatımına yakın saatleri tercih etmekle başlayabilirsin, bakalım bir değişiklik oluyor mu. ( Gündoğumu veya günbatımı çekimlerinden bahsetmiyorum, bu saatlerde yapılan herhangi bir dış mekan çekimini kastediyorum )

Tarih: 24 Aralık 2010, 11:47 - İp: 78.***.**8.242
uuraz
uuraz (üye)
İzmir / Meraklı

bende sizin dediğiniz gibi teknosaya dahi girmiyordum ama işte şans gazeteyi çekiştirdiler sınıfta arasından broşür düştü gayet ilginç bi durumda. neyse artık bütün günüm okulda geçiyor çekim için 2 günüm kalıyor mevsimsel olarak ondada hava bulutlu filan hep böyle denk geliyor. ilginize gerçekten teşekkür ederim.

Tarih: 24 Aralık 2010, 11:51 - İp: 78.***.**5.153
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Antika ve Gaijin söylenecekleri söylemiş zaten.

Eski Fotoğraf dergisi sayıları var. Bazen açıp onlara bakıyorum da ne fiyatlar varmışşşşş

Bu işin doğası böyle evde bir iki tane Cep telefonu reklamını saklarım vay beee hem ne fiyatlarmış hemde şimdi hiç önemli olmayan özellikleri nasıl anlatmışlar...

Takılmayacaksın ışığın peşinde koşup fotoğraf çekeceksin...

Belki daha öncede yazmıştım... Like makinemi değiştirmek için uğraşıyordum (oluyor böyle şeyler hep ) Neyse bir arkadaşım gelen müşterisinin Fotoğraf ödülü aldığını söyledi. İnternetten baktım harika fotoğraf güzellll..

Hemen öğren dedim hangi markaymış gidip alalım gücümüz yeterse...

Sonra öğrendi geldi

Benim makinenin aynısıymışşşşşş...

O yüzden yazılır ya hep

Amatörler ekipman, Profesyoneller para, Ustalar ışığın peşinde koşarmış

Tabiki ekipman önemli ama ne zaman önemli doğru kullanabildiğin zaman.

Takma kafana bolca fotoğraf çek....

Tarih: 24 Aralık 2010, 15:26 - İp: 81.***.**9.145
uuraz
uuraz (üye)
İzmir / Meraklı

valla teşekkür ederim artık kafamı eskisi kadar takmıyorum. her zaman herkese olmuştur bu büyütmeye gerek yok ama canon ve fiyatları kalbimde

Tarih: 24 Aralık 2010, 22:47 - İp: 78.***.**0.196
  • 1