ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

K10d'yi Satıp Ne Almalıyım?

Merhaba, geçen sene aldığım makinamdan çok memnun değilim. Memnuniyetsizliğim imaj kalitesiyle ilgili değil, mükemmel ışıkta ve pozlamayla ve sonrasında mükemmel post processing ile çok iyi sonuçlar elde edebiliyorum fakat her zaman herşey mükemmel olmuyor. Çektiğim 50-60 fotoğraftan bir kaç tane beni tatmin edebilecek fotoğraf çıkıyor. Geri kalanında sorun ne mi oluyor? Netsizlik, karanlık veya çok aydınlık, renklerde donukluk vs. En büyük sorun az ışıkta çok yavaş AF yapması veya hiç yapamaması. Bu sebeplerden ötürü makinamı Nikon D300 veya Canon 50d ile değiştirmeyi düşünüyorum fakat çeşitli forum sitelerinde Pentax'ın bahsettiğim diğer kameralardan daha iyi imaj kalitesine sahip olduğundan bahsediliyor.

Bunun yanı sıra www.pentaxphotogallery.com sitesine girdiyseniz oradaki çoğu fotoğrafın harkulade fotoğraflar olduğunu görmüşsünüzdür, öyleki bunlar benim makinamla çekildiyseler benimkinden niye bu kadar net, keskin ve renkli fotoğraflar çıkmıyor diye kendi kendime sormadan edemiyorum. 18-55 kit lens kullanıyorum ama bu sitedeki aynı lensle çekilmiş fotoğraflarda bahsettiğim yönlerden çok daha iyi neticeler vermiş. Bunun yanında plarize filtre falan da kullanmadım, alma fırsatım olmadı, eminim bunların da farkı oluyordur. Tabiki ben de çok iyi çekemiyor olabilirim ama o kadar da kötü değilimdir eminim.

Çok belirli bir türle ilgilenmemekle beraber manzara, close up, şehir, insan, portre ve hayattaki çeşitli objelerin fotoğraflarını çekmekten hoşlanıyorum. Genel olarak www.pentaxphotogallery.com ve nikon D700'ün sitesindeki - http://chsvimg.nikon.com/products/imaging/lineup/d700/home.htm - hemen hemen her fotoğraf bana hitap ediyor. Spor ya da haber fotoğrafçısı değilim, bu yüzden D300'ü kafadan elemeli miyim bilmiyorum çünkü K20D'nin imaj kalitesinin D300'den çok daha iyi olduğu söyleniyor, D300'den ise süper hızlı bir kamera olarak bahsediliyor. Hız tabiki önemli, değiştirmek istememin en büyük sebebi de bu ama spor gibi çok hareketli şeylerle çok fazla ilgilenmediğim için imaj kalitesinden fedakarlık yapmak istemem, benim için en önemli şey imaj kalitesi fakat güzel şeyleri yakalamak için de makinanın yeteri kadar hızlı olmasını isterim. 50D çok yeni olduğu için hakkında kimsenin bilgisi yok. Bir yandan da pentaxphotogallery.com'daki fotoğraflara bakıp acaba K20D alıp yanına 16-50 ve 50-135 mi alsam diye düşünmeden de edemiyorum ama K10D'den bahsettiğim sebeplerden ötürü mutsuz olmuşken yine Pentax almak büyük bir hata mı olur acaba? Çok uzun yazdım, sonuna kadar okur musunuz bilmiyorum, tam olarak ne istediğimi ve sıkıntılarımı ifade etmek istedim, sonuna kadar okuyan olursa bu arkadaşlardan fikirlerini dile getirmelirini rica ediyorum. Teşekkürler.

Tarih: 27 Eylül 2008, 22:50 - İp: 88.***.**4.105
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

larmor Canon A510 var,18.000 çekimi devirdim,o kadar rahatki.heryere götürüyorum,hatta sualtı kılıfı da var,suyun altında bile çekim yapıyorum

Tarih: 1 Ekim 2008, 21:38 - İp: 81.***.**3.51
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bilmiyorum bence D3 alma, EOS 1Ds Mark III dururken D3 işini görmez o kadar, her yönden D3 ten iyidir. Ya da K10D ye devam edin, elin alışsın iyice sonra Hasselblad alırsın, aşağı yukarı aynı imaj kalitesini veriyorlar zaten, Pentax renkleriyle Hasselblad renkleri hemen hemen aynı. Taşıması zor olur biraz, ama iyi fotoğraf için değer bence. Ciddiyim dermişim.
Ahanda Inter gol atmış, kaçırdık tüh

#t_yaman' tarafından 01.10.2008 22:21:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ekim 2008, 22:19 - İp: 88.***.**9.34
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Kad-ir "larmor Canon A510 var,18.000 çekimi devirdim,o kadar rahatki.heryere götürüyorum,hatta sualtı kılıfı da var,suyun altında bile çekim yapıyorum

Abicim benim 4 senedir düşünüp düşünüp cesaret edemediğimi yapmışsın. Su altı kitine bir türlü güvenemedim. Su felan alabiliyor dediler. Kıyamadım gül gibi A70'ime.

Ne varsa eskiler de var.. K100D'me laf ettiririm, A70'ime ettirmem

#larmor' tarafından 01.10.2008 22:55:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ekim 2008, 22:51 - İp: 85.***.**6.52
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bakmayın gaijine onun k10d ile ilgili kuyruk acısı var.
Bİz zevk için bu işi yapıyoruz. Eğer bu işi yaparken d3 zevk verecekse neden alınmasın d3. Allah LAlah. Yok inananımormuş bazen yazılanlara. Alın kardeşim alın. Alma gücünüz varsa hemen alın.

Tarih: 2 Ekim 2008, 00:03 - İp: 88.***.**6.173
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Valla doğru....alabilen alsın...Daha üstünü olmadığını bilmek bazılarına haz verebilir belki ama en iyi makineye sahip olupta yine çekememek extradan bi koyar adama...En azından şüphe olmaz acaba d3 mü alsaydım diye.....Bu arada neden makinelerimizi yenileyemiyoruz ki?400d aldım misal çeken onlada çeker şov yapar falan filan...hadi k10d kullanıyodum hemde 31mm limited ile....daha nolsundu dimi......ama değiştirme ihtiyacı duydum daha yüksek iso dedim lens çeşitliliği dedim vs....prof falan değilim....şimdi d700 almak istemenin neresi kötü?

Tarih: 2 Ekim 2008, 02:46 - İp: 88.***.**2.99
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

tekrar merhaba
GAİJİN'in şu sözlerine katılıyorum (1 Ekim 2008, 19:07)
heleki bu makineyle cekilmiş mukemmel fotograflar var ama bnmkiler oyle olmuyor dıyorsa kişi,sorunun nereden kaynaklandıgıda gun gibi ortada.
malesef makineyı kullanamıyor arkadas,kendisi aksini iddia etsede durum bundan ibaret.
ve alacagı herhangi bir makine benı boyle kullan diye dile gelmedigi surece farklı bir sonuc olmayacaktır.
nedense dslr kompaktla aynı sey,
enstantane dıyafram bildinmi tamam yanılgısıyla hareket ediyorsunuz.
halbuki daha farklı degişkenlerde var.....

ve bende diyorum ki sevgili ikarusssel, atalarımız ne güzel demiş "OYNAMASINI BİLMEYEN GELİN YERİM DAR DERMİŞ" bence senin üst model bir makineye değil iyi bir eğitime ihtiyacın var. tamam çok paran olabilir en üst modeli alabilirsin ama hiç düşündün mü o makinelere ne kadar para ödeyeceksin ve en önemlisi aldıktan sonra örneğini verdiğin sitelerdeki gibi mükemmel fotolar çekebileceğinin garantisi var mı?
fotoğrafı makine değil onun deklanşörüne basan kişi çekiyor sonuçta
Eksik olmasın pazarbey'de konuyu körükledikçe körüklemiş

Tarih: 2 Ekim 2008, 14:51 - İp: 88.***.**9.23
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Alın kardeşim alın.
Esas itibariyle söylmek gerekirse bazı özel haller hariç olmak üzere. D50 bile her türlü ihtiyacı karşılar. Kuş falan çekecekseniz belki focus hızı yetmez o kadar. Geriye ne kalırsa o makina bile halleder.

Tarih: 2 Ekim 2008, 15:53 - İp: 88.***.**6.29
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@pazarbey haklı a900 FF yada d700 den aşağası kesmemeli bence..

Tarih: 2 Ekim 2008, 18:13 - İp: 78.***.**5.4
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

d700 12 mp mi idi. boşverin aynı fiyata 26 mp almak varken değmez o paraya. a900 almalı.

Tarih: 2 Ekim 2008, 20:21 - İp: 88.***.**6.29
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bence hala EOS 1Ds MArk III varken gerisinin esamesi okunmaz. Hem A900 de neci oluyor. Arkadaş sen beni dinle Mark III almazsan Mark II al sadece 1 puan düşüğü Mark III ün, hiç olmazsa Mark ları aynı.

Tarih: 2 Ekim 2008, 20:36 - İp: 88.***.**9.34