ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

K10d'yi Satıp Ne Almalıyım?

Merhaba, geçen sene aldığım makinamdan çok memnun değilim. Memnuniyetsizliğim imaj kalitesiyle ilgili değil, mükemmel ışıkta ve pozlamayla ve sonrasında mükemmel post processing ile çok iyi sonuçlar elde edebiliyorum fakat her zaman herşey mükemmel olmuyor. Çektiğim 50-60 fotoğraftan bir kaç tane beni tatmin edebilecek fotoğraf çıkıyor. Geri kalanında sorun ne mi oluyor? Netsizlik, karanlık veya çok aydınlık, renklerde donukluk vs. En büyük sorun az ışıkta çok yavaş AF yapması veya hiç yapamaması. Bu sebeplerden ötürü makinamı Nikon D300 veya Canon 50d ile değiştirmeyi düşünüyorum fakat çeşitli forum sitelerinde Pentax'ın bahsettiğim diğer kameralardan daha iyi imaj kalitesine sahip olduğundan bahsediliyor.

Bunun yanı sıra www.pentaxphotogallery.com sitesine girdiyseniz oradaki çoğu fotoğrafın harkulade fotoğraflar olduğunu görmüşsünüzdür, öyleki bunlar benim makinamla çekildiyseler benimkinden niye bu kadar net, keskin ve renkli fotoğraflar çıkmıyor diye kendi kendime sormadan edemiyorum. 18-55 kit lens kullanıyorum ama bu sitedeki aynı lensle çekilmiş fotoğraflarda bahsettiğim yönlerden çok daha iyi neticeler vermiş. Bunun yanında plarize filtre falan da kullanmadım, alma fırsatım olmadı, eminim bunların da farkı oluyordur. Tabiki ben de çok iyi çekemiyor olabilirim ama o kadar da kötü değilimdir eminim.

Çok belirli bir türle ilgilenmemekle beraber manzara, close up, şehir, insan, portre ve hayattaki çeşitli objelerin fotoğraflarını çekmekten hoşlanıyorum. Genel olarak www.pentaxphotogallery.com ve nikon D700'ün sitesindeki - http://chsvimg.nikon.com/products/imaging/lineup/d700/home.htm - hemen hemen her fotoğraf bana hitap ediyor. Spor ya da haber fotoğrafçısı değilim, bu yüzden D300'ü kafadan elemeli miyim bilmiyorum çünkü K20D'nin imaj kalitesinin D300'den çok daha iyi olduğu söyleniyor, D300'den ise süper hızlı bir kamera olarak bahsediliyor. Hız tabiki önemli, değiştirmek istememin en büyük sebebi de bu ama spor gibi çok hareketli şeylerle çok fazla ilgilenmediğim için imaj kalitesinden fedakarlık yapmak istemem, benim için en önemli şey imaj kalitesi fakat güzel şeyleri yakalamak için de makinanın yeteri kadar hızlı olmasını isterim. 50D çok yeni olduğu için hakkında kimsenin bilgisi yok. Bir yandan da pentaxphotogallery.com'daki fotoğraflara bakıp acaba K20D alıp yanına 16-50 ve 50-135 mi alsam diye düşünmeden de edemiyorum ama K10D'den bahsettiğim sebeplerden ötürü mutsuz olmuşken yine Pentax almak büyük bir hata mı olur acaba? Çok uzun yazdım, sonuna kadar okur musunuz bilmiyorum, tam olarak ne istediğimi ve sıkıntılarımı ifade etmek istedim, sonuna kadar okuyan olursa bu arkadaşlardan fikirlerini dile getirmelirini rica ediyorum. Teşekkürler.

Tarih: 27 Eylül 2008, 22:50 - İp: 88.***.**4.105
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ya abartmayın arkadaslar ne d3'ü
bazen inanamıyorum surada yazılan cevaplara ya.

Tarih: 1 Ekim 2008, 15:02 - İp: 78.***.**0.246
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

gaijine katılıorum konu saptıkça sapıo yakında hassel kelimesinide duyucam galiba ...

Tarih: 1 Ekim 2008, 15:39 - İp: 88.***.**0.28
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadasalr cıdden abartıyorsunuz. k10d kotu bir makinemi?
eksik bir makinemi?
tam tersine cok cok iyi bir makine.
hala daha makineyı degiştirince cok daha ıyı fotograf cekilir sanrısıyla sacma sapan yorumlar yazıyorsunuz.

bırakın k10d yı bir d40 ile bile o dediginiz cok iyi fotograflar cekilir.
cekilir ama nasıl cekilir?

fotograf cekmeyı bilirsenız cekilir.
soylemeyeyim diyorum ama evet daha oncede bir arkadasın soyledigi gibi bu tamamen fotografcıyla alakalı bir konu.
baska bişeyle degil.

d300mus d3mus 5dymıs ne dıyorsunuz? kulaklarınız duyuyormu?
artı 3000 lira masraf yapıp hala daha cok farklı fotograflar cekemedigini soylese bu kişi verecekmisiniz parasını?
gerci okadar parayı bayıldıktan sonra kimse yahu begenmiyorumda demez diyemez bu saatten sonra.
abartılar gitgide sacmalıga donusuyor.

costukca cosuyorsunuz.
işin acı tarafı,

ocaklıların cok bilen bizler konusunu okuyup,ustune evet cok haklısınız dıyıp hala daha aynı sacmalıkları konusmamızda.

bu makineyle cok iyi fotograflar cekenler varsa,ve siz cekemiyorsanız,bu fotografın aslında kimse oyle gormesede bir sanat dalı olmasından kaynaklanıyor.

fotograf bir sanattır, ama herkes sanatcı degildir, herkes ustada degildir, milyarlık fotograf makinesini bnoynuna asmak bu durumda zerre kadar degişime yol acmaz. oyuzden uykudan uyanın, atıl,gereksiz ve yanlıs yonlendirmelerle kişilerin cuzdanlarına heleki bu kriz zamanlarında buyuk delikler acılmasına sebep olmayın

Tarih: 1 Ekim 2008, 16:37 - İp: 78.***.**0.246
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

#lazut' tarafından 01.10.2008 19:02:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ekim 2008, 18:24 - İp: 88.***.**0.0
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Gaijin +1..
8 numara fırçayla güzel resim yapamıyorum diyen birine kalkıp da 10 numara fırça al bence demenin nesi doğru..
Fırçadan değildir o arkadaşım bol bol resim yap sen elindeki fırçayla ,zamanla aşarsın problemini demek lazım..

Tarih: 1 Ekim 2008, 18:35 - İp: 194.***.**1.230
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makinem bana yetmiyor dese anlarım ust modele gec denmesini ama, istedigim gibi fotograf cekemiyorum diyen birine, tutup ozaman daha cok para harca demenın hıcbır manası yok.

heleki bu makineyle cekilmiş mukemmel fotograflar var ama bnmkiler oyle olmuyor dıyorsa kişi,sorunun nereden kaynaklandıgıda gun gibi ortada.
malesef makineyı kullanamıyor arkadas,kendisi aksini iddia etsede durum bundan ibaret.

ve alacagı herhangi bir makine benı boyle kullan diye dile gelmedigi surece farklı bir sonuc olmayacaktır.

nedense dslr kompaktla aynı sey,
enstantane dıyafram bildinmi tamam yanılgısıyla hareket ediyorsunuz.
halbuki daha farklı degişkenlerde var..
sadece enstantane dıyafram olsaydı mesele her marka bir model cıkarırdı, giriş seviyesi orta seviye ileri amator ileri profesyonel gibi seviyelerde farklı ozellikleri olan makineler cıkmazdı.
bu makinelerin tek farklarıda o sanıyede 5 cekiyo bu 6 cekiyor diye genellersenız yazık tmiş olursunuz.

k10 amator kullanıcı (amator bu işi zevk için yapan) için fazlasıyla yeterli ve etkili bir makinedir. kimseninde bu makineyı tam anlamıyla hakkını vererek kullanacagını ve ust modele gecme ihtiyacı duyacagını sanmıyorum.

tabi tuketim cılgınlıgı hıssıyatından kurtulmus ve fayda maliyet analizi yapabilen,mantık cercevesinde dusunen kimsenin.

Tarih: 1 Ekim 2008, 19:07 - İp: 78.***.**7.143
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

gaijin bence en güzelini yapıyorlar.
"en pahalısını önerin"
evet bence doğrusu bu..
topik sahibi arkadaş için kesinlikle yazmıyorum.
ama bütün bu tip topiklerde şunu satıp bunu alacağım,bu beni tatmin etmiyor diyen arkadaşlara tek cevap bence budur.
o sıra güncel olan en yeni ve pahaca yüksek olanı önermek.
genellikle insanlar boynundaki marka ve modelin bu işi doğru yaptığını düşünüyor..
ben halen elimdeki 3 megapikselli kompaktımı düşürmüyorum..
işime o kadar çok yarıyor ki.

çoğu profesyonel fotografçı (bu işten bir şekilde para kazanan ) bile eminimki buradaki önerilen makineleri kullanmıyordur.
zaten gerekte yok...

basit otomobil forumları var,böyle herkes süper markalara tapar,aynen onun gibi zannediyorum bazen bu topikleri..

kimsenin kompozisyon ile,çekim teknikleri ile,çekim yapılacak mekanlar ile,lens özellikleri ile ilgilendiği yok.
bastır parayı çeksin fotografı...

Tarih: 1 Ekim 2008, 20:03 - İp: 81.***.**0.62
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@ sevgili kad-ir sende olayı abartmışsın be hemşehrim 3 mp kompaktla çok fazla birşey yapamazsın yani bu da bir gerçek.. bence ihtiyaçlarımıza bakarak cihaz almıyoruz..sanırım bunu demek istedin...

şahsen bir d40la bile harikalar yaratılabilceğine inanan biriyim.. o yüzden gerisi teferruat bence...

yok d300 yok FF d700 ya bu işten para kazanan profesyoneller ancak bu cihazların hakkını verebilir..

bi model, bi otomobil çekimleri yaparsan elbette bu cihazlar...ama sırf merak, hobi içinde gidip bunlara para yatırmak hiç akıllıca değil..

toplum olarak çok çabuk gaza geliyoruz en büyük gerçek bu bence...

Tarih: 1 Ekim 2008, 20:28 - İp: 78.***.**3.116
thedogfather
thedogfather (üye)
Yurtdışı / Meraklı

K10 kullaniyordum simdi k20 aldim her iki makineyide biliyorum..K10 daki problem autofocus ve karanlik ortamlrda saglikli fotograf cekememesi tabii ki bu otomatik ayarlarda eger makineniz ile biraz ilglenirseniz bir cok yeni ozelligi oldugunu farkedeceksiniz..Saygilarimla....

Tarih: 1 Ekim 2008, 20:41 - İp: 194.***.**4.39
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

@kad-ir : ben halen elimdeki 3 megapikselli kompaktımı düşürmüyorum..

Merak ettim 3 megapixel makinanız nedir? Bende de nedense bırakamadığım ve boş yerim varsa hep yanıma aldığım bir Canon A70 var da..

Tarih: 1 Ekim 2008, 21:27 - İp: 85.***.**6.52