onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

K10d Yılın En İyi D-slr'ı

Best D-SLR Expert: Pentax K10D - TIPA Awards 2007

The PENTAX K10D Digital SLR Camera Wins
“EISA European Camera of the Year 2007-2008”

Pentax’s 2007 Camera Grand Prix Award.

Camera of the Year: Pentax K10D , Editor's Choice 2007: Advanced DSLRs

By Jonathan Barkey and Russell Hart

PhotoReview

Mac Life Editor's Choice

2007 CES Innovations Design and Engineering Awards..

CHIP Die Super-SLR K10D Awards,Focus Numerique

2007 Avusturalya Yılın en iyi Camerası
2007 Avusturalya Expert D-SLR 10/10 kullanıcı notu

Fotopolis 6/6

Australian award for Consumer D-SLR Of The Year 2007-2008

Tigningen , Camera Bild , Digital Foto

Diğer Ödüller

Award List,Ödül Listesi

#onixon' tarafından 24.11.2007 09:14:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Haziran 2007, 14:38 - İp: 88.***.**9.214
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

5 sene olmasada 3-4 sene makina ihtiyacımız olmaz.

Tarih: 2 Ekim 2007, 14:08 - İp: 88.***.**4.142
onixon
onixon (üye)

bize yeterli =)

bugün serkan özdemir'le tanıştım çok iyi işler çıkardığını gördüğüm sevdiğim bir insanla tanışmış oldum.K10D ile takır tukur sağlam katalog çekiyorlar.
50-135mm ile neler yapacaklar bilmiyorum :D
Yakın zamanda çekimlerine katılıp izleyeceğim.

Tam proların sevip ısındığı makine,orta format bir gelse,bu kesimi pentax prestij için bence hep el üstünde tutacak ekipman ve teknolojiyi sunmalı

Tarih: 3 Ekim 2007, 01:07 - İp: 88.***.**4.207
arslanli
arslanli (üye)
İstanbul / Amatör

güzel bir konu olmuş....bunca ödülden sonra insanlar biraz durup düşünmeli... Canikon gözü kapalı alanlar artık bir baksınlar... bir sonraki adımda pentax full frame ve onların toz kondurmadıkları modellerin benzerini güzel bir fiyattan piyasaya çıkartırsa bence o zaman kaçacak yer arayacaklar...

bu iş fiyat performans karşılaştırması yoksa d200 ve d30un da çekimlerini dpreviewdan takip etsin herkes....
RAW da çok az farkın olmduğu ortada ...birde dpreview.com adresi bence yanlı... canon ve nikonun alt modellerinin raw çekimlerini dahi koymuyor...d50 nin mesela RAW yok neden? d70 de Kelvin cinsinden WB varmış...o zaten sen RAW çekersen d50 de de var... o zaman alır mısın d70....ama zaten d40 var dimi onu alırsın. hatta x40 .

bunun gibi detaylarda anlaşılıyor ne kadar canikon üst modelleri yanında olduğu sitenin...ben birçok yorumunu ve çekimlerini beğeniyorum ama son yorumumu yanlı olduğu düşünüyorum...

pentax fazlasıyla ödüllerini hak ettiğini düşünüyorum ...herkese bol fotoğraflı günler...

Tarih: 3 Ekim 2007, 01:30 - İp: 85.***.**3.93
onixon
onixon (üye)

eksik bazı ödüllerde bu tabloda var valla , ne ararsan var.

#onixon' tarafından 28.10.2007 00:22:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ekim 2007, 00:19 - İp: 85.***.**2.54
as
as (Üye)

Serkan ödül sayısı 40 a yaklaşmış.

Bu tabloyu ilk mesaja ilave etseydin ya.

Tarih: 28 Ekim 2007, 00:35 - İp: 88.***.**1.43
onixon
onixon (üye)

ilk mesajın altına iliştirdim

Tarih: 28 Ekim 2007, 12:13 - İp: 85.***.**2.54
ocgultekin
ocgultekin (üye)
İstanbul / Amatör

Değerli arkadaşlar. Yakında ayrıca bir konu başlığı açmayı düşünüyorum. Ama önce mevcut konularda araştırıp yazmak istedim. Ben İstanbulda yaşayan ve 2007 yazında Sakarya'ya tayini çıkan bir öğretmenim. Fotoğraf benim çocukluktan beri tutukum olmuştur. İlk olarak sirkeciden aldığım Kodak DX6340 ile başladım. 1yıl kullandım hiçbirzaman şikayetim olmadı. Ardından ABD den Fuji S5100 (TR de 5500 olarak satılır) getirttim, o makine ilede bir yıl boyunca hiç sorunsuz fotoğraf çektim. Zevk aldım kendimi geliştirdim. Daha sonra yine ABD den Pentax İST DL DSLR fotoğraf makinesi getirtip onu kullanmaya başladım. 2yıla yakında bu makine ile hiç sorunsuz, zevkle, kendimi geliştirerek fotoğraf çektim. Daha sonra bu sitedeki yorumlar dahil Pentax K10D hakkında yazılınları okuyunca artık makinemi değiştirmem gerektiğini düşündüm. Yine ABD den arkadaşa sipariş verecektim, ancak Pentax kullanan çok samimi bir arkadaşım "bukadar yüksek bedel ödeyipte garantisiz makine riskine girme" diye uyarında makineyi TR den almaya karar verdim. PhotoDijital Fuarında Orahan Bükey beyle görüşüp, durumu onunlada paylaştım ve bu işi para kazanmak için yapmadığımı, bana yapabilecekleri en son indirimin ne olduğunu konuşup, anlaştıkdan sonra o hafta içerisinde Pentax K10D mi büyük bir heycanla Bükey Fotodan teslim aldım. Makineyi alır almaz Metro fotoğrafçılıktan da hemen UV filitremi adlım. Eve gelip banyoda büyük bir dikkatle objektifi makineye takdım. Çektiğim birkaç deneme fotoğrafından sonra makineyi bir kenara bıraktım. 9 gün sonra otumuş olduğum askeri hava lojmanlarının bahçesinde eğtim uçuşu yapan uçaklara yönelttim objektifimi. Yaklaşık 50 adet fotoğraf çektim. Eve gelip fotoğrafları incelediğimde 4.fotoğraftan itibaren fotoğraflarımın tamamında hep aynı noktada aynı şekilli lekeler görmeye başladım. Hemen bükey fotoğrafçılığı aradım. Sanırım Ali beyle görüşmüştüm. Önce fotoğraf makinemi Sirkecideki Nimet Abla yanındaki yetkili pentax servisine götürmemi söylediler. Söyleneni yaptım. Keşke yapmasaydım, serviste önce lekelerin olmadığını söylediler. Bilgisayarın başında bariz lekeleri gösterince diyecek bir sözleri kalmadı.Sonra benim içine toz gider diyi üzerine titrediğim ve montajını banyoda yaptığım makinemi ortalık yerde açıp, arka kısma götürdüler. Sanayi tipi komprasörle içerisine hava tuttular. Sanki oto sanayisinde fren balatalarımı değiştiriyorum. Tepki gösterdim, o komprasörün havası makineme zarar vermiyormu diye sordum. Marifetmiş gibi biz herzaman böyle yapıyoruz cevabını aldım. Sonra tekrar makinemi test ettiler. Fakat lekeler yine oradaydı ve bariz belliydi. Bu seferde ortalıkta gezen bir bezle (hiçbir abartı yoktur, bu durumu bükey fotoğrafçılık ile de baylaştım. Serdar ve Ali beyle)makinemin içini silmeye başladılar,aynayı falan sildiler. Tabi sinirden kızarmaya başlaıdım. Düşünün bir kere neredeyse iki aylık maaşım karşılığında almıştım o makineyi. Her neyse lekeler bir türlü yok olmadı. Makineyi alıp Bükey fotoğrafçılığa gittim. Orada da Orhan Bükey beyin oğlu olduğunu sanıyorum, Serdar beyle sütüdyoda tekrar makineyi test ettik. Balkondan gökyüzü çekimleri yaptık ve lekeler yine oradaydı. Ben makinenin ayplı olduğu için yenisinin verileceğini beklerken, makinenin Almanyaya gideceğini söylediler. İtiraz ettim 9günlük ve henüz 100kare bile fotoğraf çekilmemiş bir makinede, bu durumu kabul edemeyeceğimi söyledim. Bunun üzerine 3gün sonra bana haber vereceklerini söylediler. 3gün sonra gelip yeni makinemi alabileceğimi söylediler.Fotoğraf meraklısı olan kardeşimle birlikte bu sefer ona da Pentax K10D almak üzere Bükey Fotoğrafçılığa gittik. Her ikimizde yeni makinelerimizle çıktık. Makinem değiştiği için mutluydum. Yine 10-15 deneme çekimi yapıp makiney bıraktım. Aklımın ucundan bile lekeler geçmiyor. Her neyse 3-4gün sonra telefonda kardeşim benzer lekelerin kendi makinesinde de olduğunu söyledi. Bükey fotoya gidecekti ve benimle birlikte gitmek istiyordu. Fakat sirkecideki o servise bu sefer girersem, sonuçlarının iyi olmayacağını dü

Tarih: 29 Ekim 2007, 02:24 - İp: 88.***.**0.70
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Makinenizde bir problem olduğu çok açık. Aynı partiden birçok üründe aynı sorun varmış. Sizinki de değiştirilmiş ama yine aynı partiden verilmiş anladığım kadarıyla. Sözkonusu makinelerde üretim hatası olabilir. Bazen böyle binlerce malı geri topladıkları oluyor üreticilerin. Tavsiyem hala garantisi sürdüğüne göre yine makinenizi Bükey Fotoya götürmeniz. Zaten daha önce de benzer problem çıktığına göre zorluk çıkarmayacaklardır tahminim. Burada makineyi göklere çıkarmak gibi bir durum yok sizin tabirinizle. Bizler böyle bir problem yaşamadık makinelerimizde. Problem olsa yerden yere vurulur zaten, hepimiz para verip alıyoruz bu makineleri. Bence siz yine Bükey Foto ile temasa geçin. İnşallah sorununuzu çözebilirsiniz.

Tarih: 29 Ekim 2007, 02:54 - İp: 85.***.**7.2
onixon
onixon (üye)

evet bence sorunun çözülmei gerekmekte,arızalıysa zaten japonya karşılar.,Görüşün tekrar,sonra beraber foto çekmeye çıkarız. .Olumlu sonuçlanacaktır kesin.Kardeşinizde halletniş,sizde çözersiniz.

takipteyiz,gelişmelerden haberdar ederseniz,seviniriz

Tarih: 29 Ekim 2007, 08:42 - İp: 88.***.**7.25
as
as (Üye)

ocgultekin öncelikle geçmiş olsun.
Servis olayı veya arızalı çıkan ürün konusunda size hak vermekle beraber ben yazınızdaki uslupla ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum.

Oldukça uzun bir yazı yazmışsınız ama ben makinenizdeki sorunun ne olduğunu yinede anlamadım.

İlk aldığınız makinada 50 fotoğraf çekiminden sonra oluşan lekeler toz muydu.Toz ise makinanın değiştirilmesi çok anlamsız.Ben bugüne kadar sensörü tozlandı ,bu tozlar temizlenmiyor diye makina değiştirildiğini hiç duymadım.
Makinanız değiştirildiğine göre sorunun toz dan kaynaklandığını söylemek mümkün değil.Ki daha öncedende dslr kullanmış biri olarak bunu sizde tahmin etmişsinizdir.

Gres yağını bile temizleyen, ismini şimdi hatırlayamadığım usta bir fotoğrafçının Afrikada kum fırtınaları içerisinde kullandığı ve objektif değiştirdiği halde en ufak bir leke bir toz tutmayan K10D nin sensöründe yine lekeler ortaya çıktı.

O halde yukarıdaki ifadeniz ne anlama geliyor anlam vermekte zorlanıyorum.
Fotoğraflarınızda çıkan lekelerin sebebi teknik bir arıza ise toz tutmayan kaplamayla bunun ne alakası var.

Demekki fotoğraflarınızdaki lekeler makinanız değiştirildiğine göre sensör üzerindeki toz dışındaki bir sebepten oluşmuş.
Firmada üzerine düşeni yapıp size yeni bir makina vermiş sorunu kökten çözmüş.

Yeni aldığınız bu makinadada 2000 çekimden sonra fotoğrafta lekeler görmeye başlamışsınız.Bunun sebebinin bu sefer toz olduğu anlaşılıyor.
Şimdi servis konusunda endişe yaşıyor olabilir,aynı servise makinanızı tekrar bırakmak istemiyor olabilirsiniz.Ama bildiğim kadarı ile İstanbulda Pentax ın birden fazla servisi var.Makinanızı başka bir servise bırakabilirsiniz.Bu sizin en tabii hakkınız ve bence öyle yapın.

Pentax K10D yi ve aldığı ödülleri yazana ve bu makineye övgüle yağdıran arkadaşların bu duruma ne diyeceğini çok merak ediyorum.

Yazınızdaki bu satırlara merakınızı gidermek açısından bir kaç şey söyliyeyim.
K10D benim şimdiye kadar kullandığım belki dokuz belki onuncu makina.
Yaşadığım şehir olan İzmirde daha önce kendi kullandığım ve arkadaşlarımın kullandığı Canon,Nikon gibi markaların yetkili servisi bulunmuyor.Burada yetkili elemanlarının olduğu büroları var ama onlar kendilerine gelen arızalı veya sensör temizliği gereken makinaları İstanbula gönderiyorlar.
Yani servis konusunda bütün ithalatçılarda benzer bir durum söz konusu.
Daha önce sensör temizliği için İstanbula kendi veya arkadaşlarımın gönderdiği canon ve nikon marka makinalarda bazen sensörün tam temizlenmeden geri geldiğine hatta eskisinden daha kirli geldiğinede şahit olduk.
Böyle şeyler istenmesede olabilen durumlar.
Ama makinayı tekrar geri göndermekten başka çaremiz olmadığı için tekrar geri göndermelerle sık sık karşılaştık.
Türkiyede dslr kullanan birinin bu ve benzeri durumlara tahammül göstermesi gerekiyor.

Ben geçtiğimiz aralık ayından beri K10D kullanıyorum.
Ve sanıyorum bu sitede makinasında en çok objektif değiştiren kullanıcıyımdır diye tahmin ediyorum.

K10D den önce kullandığım makinalar ortalama 3-4 ayda bir sensör temizliği için servise giderken bu makinam henüz servis yüzü görmedi.

Peki bu arada sensörüm hiç mi tozlanmadı.
O kadar çok tozlandıki sayamam.Ama her seferinde bu işi sensöre el pompası ile hava üfletip arkasından makinanın sensör temizleme sistemini çalıştırıp tozlardan kurtuldum.

Siz makinanızın üzerindeki sensör temizleme sisteminin sensör kirlendiğinde ilk günkü gibi tertemiz yapacağını umuyorsanız yanılıyorsunuz.Bu sistem belli başlı tozları temizleyebilir ama bu sınırlıdır.

Gelelim gres yağı konusuna.
Makinaların bayonet objektif bağlantı yerlerinde yağlanma olayı ile hiç karşılaştınızmı bilmiyorum.Bazen bu yağlar ayna veya sönsöre kazarada olsa bulaşabilir.
K10D nin sensör üzerindeki kaplaması işte bu yağın temizliğinden sonra leke,iz ,kaplamada deformasyon kalmamasını sağlacak türden bir kaplamadır.
Yoksa kimsenin eline gres yağı alıp makinasının sensörüne süreceğini zannetmiyorum.
Ama siz

Tarih: 29 Ekim 2007, 14:09 - İp: 88.***.**9.3