batman77
batman77 (üye)
Konya / Amatör

K10d Ve Objektif Seçimi

İlk olarak herkeze merhaba. Yaklaşık 1 aydır forumu takip ediyorum. İşim icabı (Sanat Tarihçisi) fotoğraf çekiyorum.Dağ tepelerindeki yapılardan, kaya oyma kiliselere veya ufak eserlere kadar farklı çekimler yapmam gerekiyor.
Minolta Dimage 7i kullanıyordum taki geçen hafta objetif kırılana ve makine kilitlenene kadar.

Mecburen yeni bir tane fotoğraf makinası almam gerekiyor. Çekim kalitesi, fiyatı, body sağlamlığı açısından K10d de karar kıldım. Fakat ne yazık ki Konya'da satan yer bulamadım ve makineyi elime alamadım. Ürün incelemeleri ve forumdaki yazılarınız sonucu karar verdim. Aranızda Konya'da K10d kullanan var mı?
K10d 'yi öncelikle tek bir objektifle kullanmak istiyorum.
Sigma 28-300 f:3.5-6.3 DG objektif uygun mu? Yada bunun ayarında yakın fiyatlarda başka bir lens önerebilir misiniz? Yoksa 18-55 kit lensin yanında Sigma 70-300 Apo lens mi almak mantıklı?
Son olarak İçimdeki fotoğraf aşkını alevlendirdiğiniz için hepinize teşekkürler.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 13:23 - İp: 85.***.**9.132
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Merhaba batman77.
Bence kitlens ve 70-300 apo daha güzel olur. Zoom aralığını kısa tutmak foto kalitesine +etki ediyor diye biliyorum.
Sevgiler saygılar.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 14:56 - İp: 88.***.**3.29
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

18-55 kit lens belki ilk kez eline fotoğraf makinası alacaklara uygun ama, sizin gibi belli bir amacı olan fotoğrafçı için, 18-55 yerine Pentax 16-45 veya Sigma 17-70 öneririm, fiyatları planladığınız bütçeye uygun ise. Tabii biraz abartılı açılmayı göze alırsanız parasal açıdan, toz ve su geçirmeyen star serisi 16-50 tam dağ bayır gezmelik... Sigma 70-300 APO ise fiyat performans açısından büyük çoğunluğun beğenisini kazanmış bir lens. Mesajları tarayın, toz almasından şikayetçi arkadaşlar bazı önerilerde bulunuyorlardı, bu lens ile ilgilenmediğim için okumadım, aktaramayacağım. Her yerde söylenen: zoom aralığı geniş tek bir lens istiyorsanız, sizin için DSLR-like makinalar daha uygun demek oluyormuş.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 22:59 - İp: 88.***.**7.184
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

16-45 iyi (16-50 nin gelmesiyle biraz düşecektir fiyatı)

16-50 yağmur,toza dayanıklı (acık pahalı) f:2.8 olması kapalı mekanda 1 stop artı sağlayabilir. lens tam çıkmadığı için 2.8 performansını bilmiyoruz henüz)

Sigma 17-50 3.cü tercih olabilir.70mm2ye kadar gitmes iyi bir artı 70 çoğu yerde bir miktar teleyi kurtarıyor.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 23:07 - İp: 85.***.**3.100
ozguradam
ozguradam (üye)
Bingöl / Amatör

bence kit lens yerine kesinlikle sigma 17-70 al.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 23:45 - İp: 85.***.**6.108
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 20 Mayıs 2007, 00:53 - İp: 81.***.**9.33
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

mumkun oldugunca f/2.8 lenslere bakın derim, karanlık yerlerde bir stop bile cok isinize yarayacaktır..

Tarih: 20 Mayıs 2007, 01:13 - İp: 88.***.**4.164
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

fufuli, her konuya aynı şeyi yazmadan önce istersen yukarda arkadaşın yazdıklarını bir daha oku. Sigma lenslerden bahsediyor

Tarih: 20 Mayıs 2007, 08:30 - İp: 85.***.**5.154
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

sigma 17-70 mm çok iyi bir lens..Tele işimi bile görebiliyor diyebilirim..Fotografları gayet keskin..Geniş açısı tam sizlik..Eğer 16-45 den sonra kesinlikle 17-70 derim.
Ha bir de genel çekim mantaliteniz tarihi yapılar olduğuna göre size geniş açı lazım.Tele zum sanırım size şu an gerek olmayan bir lens? Ha ilerisi için ben daha farklı şeyler de çalışacağım diyorsanız elbette..

Kullanmadım ama incelediğim kadarıyla 70-300 gayet başarılı bir lens..Ben şahsen ilk fırsatta 17-70 in yanına 70-300 alacağaım.

Fufuli adam makine sormuyor lensini soruyor..Bu kadar fanatiklik bana farklı şeyler peşinde olduğunuzu anımsatıyor..Ben MF lensleri bile cayır cayır K1d de kullanıyorum.Gerisini siz boş verin.

Tarih: 20 Mayıs 2007, 08:50 - İp: 212.***.**2.189
batman77
batman77 (üye)
Konya / Amatör

İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkürler. Parasal olarak çok açılamasam da Sigma AF 17-70 F:2.8-4.5 DC Macro ile Sigma 70-300 almaya çalışayım.
Hamsiköy haklı olarak tek objektif istediğim için dslr-like önermişsin. Ama belkide en son makinamın elinde kalmasından dolayı slr makinalar (en azından bazı modeller) daha sağlam ve uzun vadeli gibi geliyor. Benim makinada teknik özelliklerinin yanında önem verdiğim yegane şey body kalitesi.
Pentax'ı şeçmemin sebebi de bu oldu. Aslında bende isterim Nikon d200 yada Canon 30d almak. Ancak fiyatları çok yüksek. Birde Canon gibi büyük markada bile sorun çıktığı forumda belirtiliyor (Erkayalar hakkında birkaç başlık vardı). Bu bakımdan servis konusunda çekincelerim olsa da Pentax bana daha mantıklı geliyor.
Aksesuar konusunda ise genel bir sıkıntı olsa da beni zora düşüren kendi bütçem. Makine ve objektifleri aldıktan sonra 1-2 yıl kendime gelemem artık.
Ama yine de sizin body kalitesi ile ilgili makine tercihleriniz önerileriniz varsa lütfen söyleyin. Tekrardan hepinize teşekkürler.

Tarih: 20 Mayıs 2007, 08:56 - İp: 85.***.**9.132
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

SEvgili batman77 siz de benim gibi amatörsünüz.Bu işi zevkine yapıyorsunuz..O kadar büyük paralar harcamanıza gerek yok..

Ben k10d yi fotograf kalitesi olarak d200 ve 30d ye çok çok yakın gördüm.Yani farkları bizim gibi amatörler için hiç hesaba katılmayacak farklar.Ama parasal olarak aralarında dağlar kadar fark var..

Foto kalitesi açısından o kadar az fark varken parasal olarak dağlar kadar fark olması ve artı doğa fotografçılığı için sağlamlığından dolayı k10d yi tercih ettim ben.Orta bir sewiye çünkü..

Ha canon 400d vea100 de düşünebilirsiniz ama k10d her ikisinden de daha kaliteli..

Tarih: 20 Mayıs 2007, 09:07 - İp: 212.***.**2.133