zekai111
zekai111 (üye)
İstanbul / Amatör

K10d Toplulugu

Arkadaşlar merhaba,
13 yaşındayken cmeha-smena ile başlayan fotoğraf hayatım sırasıyla zenit E, kiev, Yashica mat 124 g ile 90 lara kadar devam etmişti, o yıllarda nikon canon alacak para hak getire idi, neyse 15 yıl sonra yaş kırka dayandığında baktım teknoloji de artık kemale ermiş ve beklemenin anlamı yok kendime bir k10d satın aldım.. Marka seçiminde k bayonet, buna uygun objektifleri almanyadan çok cüzi fiyatlarla edinebilmek ve objektifi mıncıklamaktan pek ziyade keyif alıyor olmak etkili oldu. Forumdaki k10d kullanıcılarının kullandıkları objektiflerle ilgili deneyimlerini paylaşabileceği bir ana başlık olsun istedim, yani amacım k10 d nin diğer dslr lerle kıyaslanmasından öte takılan objektiflerle çekim modları ile vs kendi içinde kıyaslanması, filtreler eski objektifler hakkında tavsiyeler verilmesi vs.
Marka seçimiyle ilgili son söz; bronica haselbladd vs makinenin rols-royce u, Nikon mercedesi canon bmw si olabilir, benim amacım Audi'cilerle (pentax) hasbıhal etmek .
almanyadan 90 euroya ; revonion 1.2 50 mm,2,8 x 35 mm Flektogon, Vario 80-200 mm Soligor, Super Takumar 1:1,8/55 objektiflerin yanında makro çekim için 4 uzatma tüpü, Sunpak Thyristor 388 flaş ve pentax spotmatic slr body hediye geldi, hepsinin kondüsyonu mükemmel, fiyatlar öyle uygunki yakında objektif kolleksiyonuna başlayacağım, bunlarla yaşayacağım deneyimi paylaşmak için sabırsızlanıyorum... ayrıca birde k bayoneti m42 ye çeviren adaptör aldım... Demem o ki aman 2. el piyasası yükselecek bu konuları fazla konuşmayalım diye gereksiz endişe etmeyin, yurtdışında dağtaş bu lenslerle dolu...
Tek endişem bu düz ağız k bayonet objektifleri ve m42 adaptörünü sık kullanmanın body ye zarar verebileceği konusu, nelere dikkat etmek gerekir? dikkatle uygulanması bir zarar verirmi?
Makine ile ilgili ilk izlenimim 18-55 mm kit objektifinin 3.5 olan diafram açıklığının bir parça yetersiz olduğu ve az ışıklı ortamlarda sıkıntı yarattığı, ama sorun değil f 1.4 lük objektif yolda nede olsa ... birde başka bir derin konuya girmek istiyorum camera obscura... yani bildiğimiz iğne deliği kameralarla çekilen fotolar, nette gezinmenizi ve bir bakmanızı öneririm, işin sürprizi k bayonetimize takılacak bir özel kapakla böyle fotoğraflar çekmemizde mümkün, deneyimi olan?

Pentax Spotmatic body,soligor 4 70-200 mm ve pentax 2.8 28 mm lik objektifleri (pentax slr+

Tarih: 29 Mayıs 2007, 12:50 - İp: 85.***.**2.82
zekai111
zekai111 (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar özür dilerim, konunun yer alacağı başlığı aceleden yanlış seçmişim...

Tarih: 29 Mayıs 2007, 13:09 - İp: 85.***.**2.82
murat71
murat71 (üye)
İstanbul / Amatör

zekai111 arkadaşım .netfotoğraf pentax k10d ürün incelemesinde
arkadaşlarımız var ,ve inanki hepsi birbirinden degerli. ve yardımcı olmak için, can atan arkadaşlar, bence orda yazılarını paylaşsaydın. daha iyi olurdu, bu sitede fazladan pentax k10d topiklerini kaldırmıyor, yazdıklarımı umarım yanlış anlamazsın saygılarımla.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 13:13 - İp: 85.***.**8.17
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=20963

http://forum.netfotograf.com/group.asp?msg_id=21545

zekai111 bey konu yanlış yere gelmiş ,
yukarda verdiğim 2 link topluluk ve k10d tekniği üzerine.

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=16215&syf=507

hayırlı olsun.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 13:20 - İp: 85.***.**3.100
factorutvl
factorutvl (üye)
Kocaeli / Meraklı

eğer bronica rols-royce ise rolleiflex uçaktır hemide 747 falandır en azından 20 yıl önce öyle idi bronica 20 yıl önce leica veya rolleiflex'e göre 2. veya 3. sınıf makine idi ama yaptığı makinalar gösterişlidir

Tarih: 29 Mayıs 2007, 13:28 - İp: 85.***.**7.100
cholera
cholera (üye)
İstanbul / Amatör

İyi çalışmalar zekai111 bende uzun araştırmalar sonunda bir pentax k10d sahibi olmaya karar verdim. şimdi aklımda bir som soru var bu makineyi ben nereden alsam daha ucuza halledebilirim.
Almanyadan da alma ihtimalim var sizin bu konuda bilginizin olduğunu düşünüyorum sizce nereden almayalım nereden alırsam daha ucuza sahip olabilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Tarih: 28 Haziran 2007, 18:06 - İp: 88.***.**2.91
mirsat
mirsat (üye)
İstanbul / Amatör

Avrupa ile Türkiye arasında fiyat farkı yok gibi. DAha önce almanyadan baktırdığımda neredeyse aynı fiyatı vermişlerdi. Ki bazı yerde sadece 100 € fark ediyordu. Değmez almaya abd fiyatları daha iyi alınabilme durumu varsa. Ben oradan getirtmiştim. Selamlar.

Tarih: 28 Haziran 2007, 18:11 - İp: 88.***.**1.25
zekai111
zekai111 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar, ben makineyi istanbulda hayyam çarşısındaki metro fotoğrafçılıktan aldım oradaki diğerlerinden 10 E daha ucuzdu ama dikkat bu farkı sd karttan çıkarıyorlar o yüzden kartı başka yerden almanı öneririm. Hayyamı seçme sebebim ise kredi kartına taksit yapılıyor oluşu, word a 9 taksit yapılıyor faiz 6 taksit üstünden işleyince cazip geldi doğrusu. Fiyatlar avrupada aynı amerika ucuz, belirgin ucuz hatta ama güvenilir tanıdık lazım, aracı şirkete başvurmayı düşündüm hesaplayınca 150 lira aşağıya gelecekti ama bu seferde attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez, bence en cazibi, hayyam, kredi kartına taksit, 150 lira gibi bi faiz ödüyorsun ama 9 aya bölününce pekde acıtmıyor doğrusu ve o parayı biriktirmeyi beklemekten yeğdir kanımca...Şimdiden 3000 fotoğraf çektim 1 ayda ...

Tarih: 29 Haziran 2007, 09:07 - İp: 88.***.**4.66
  • 1