dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

K10d Mi D200 Mu, Artilar?

selamlar arkadaslar..

her iki kamera arasinda kiyasiya suren savasda; makinelerin ozelliklerini ele alaraktan, renkler ve keskinlik tartismalarindan kurtarmaya calismak istiyorum..

netfotografa geldiniz.. ve gordunuz ki, genelde insanlar dslr makineler aliyorlar cunku fotograf kalitesi cok daha iyi.. ayrica dslr kameralar cok daha hizli calisabiliyorlar; yuksek iso'larda cok daha basarili sonuclar veriyorlar, optik vizorlere sahipler ve lens degistirebilme sayesinde istediginiz neyse, onun maksimumunu alabiliyorsunuz..

peki hangi kamerayi alacaksiniz?
giris seviyesi dediginizde; 400d, a100, k100d, d40, d80 gibi makineler var.. eger ki daha gelismis bir dslr istiyorsaniz; bu sefer de karsiniza; k10d, 30d, d200, s5 pro gibi kameralar cikiyor..

bu konu umarim, k10d ile d200 arasinda kalmis olanlara yardim edecektir..

k10d artilar:

--- fiyat olarak turkiyede neredeyse d200'un yari fiyatina satiliyor olmasi..
---SR titresim onleme sistemi..
---DR sensor temizleme sistemi..
---9 tane capraz af sensorune sahip olmasi..
---22 bit'lik A/D converter ile daha iyi fotograf kalitesi..
---hassas beyaz ayarinin yapilabilmesi..
---lcd ekrandan on izleme..
---TAV modu.. (enstantene ve diyafram hizlarinin ayni anda ayarlanmasina olanak taniyan cekim modu..)
---hafiza kartindan bulunan cekilmis fotograflara 18 degisik filtre uygulayabilme sansi...
---800 mb DDR2 tampon bellek..
---spot olcumde %1 hassasiyet..
---eski manuel lenslerin kullaniminda, yesil tusa basilmasi ile diyafram acikligina bagli olarak makinenin dogru pozlamayi yapabilmesi..
---DNG raw modunda cekim yapabilmesi..
---2sn'li gecikmeli cekimde otomatik olarak mirror lock-up ozelliginin calismasi..

d200 artilar:

---1/8000'lik shutter hizinin bulunmasi..
---GPS destegi..
---5fps'de cekim yapabilmesi..

..........
sizlerin de aklina gelen artilar varsa her iki kameraya da eklemeler yaparak listeyi olusturalim arkadaslar..

Tarih: 23 Mayıs 2007, 16:43 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

adnan abi yalnız merak ettim. Japonyanın sitelerini gezip copy-paste yapacak kadar seviyorumusunuz gercekten pentaxı.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 16:06 - İp: 88.***.**9.63
melrock
melrock (üye)
İstanbul / Amatör

altas, her firma zaman zaman yeni çıkan ürünlerinde beklediğinin üzerinde talep görebilir. yada beklemediği üretim darboğazları yüzünden piyasaya yeterli ürün veremeyebilir. olayı bu şekilde görmek isteyip,tüme vardırırsan dünya devi sony'nin de üretim acizi bir firma olduğunu söylemek gerekir ki, bunun ne kadar doğru yada yanlış olduğunu sen yorumla. bildiğin gibi sony'nin aylarca beklenen meşhur PS3 ürünü abd ve japonya pazarına ekim 2006 dağıtılmaya başlanırken, avruba pazarına mart 2007'de dağıtılmaya başlandı. ve bunun tek sebebi de üretimlerinin tüm dünya pazarı için yeterli olmamasıydı. üstelik de bu ürünün bu kadar çok talep göreceğini bildikleri halde.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 16:09 - İp: 62.***.**8.77
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

ps3 ile k10d ayni degilki usa de neredeyse her evde ps3 var onla bunun talebi bir degil kaldıkı pentax in urn yelpazesi sony nin yuzde 1 i etmez

meelrock ama haklısın bu konuda olaya senin dedigin yonden bakmak lazım ...

Tarih: 24 Mayıs 2007, 16:13 - İp: 85.***.**5.14
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

lens gelsin duello yaparız heueueee,nasıl ola stüdyoda canon,nikon iyi lenslerle deneme çok yaptık.

k10d üzerinde İyi bir lensle yaparsak sonucu merak ediyorum.

#onixon' tarafından 24.05.2007 16:19:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 16:16 - İp: 88.***.**6.79
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gercekten cok ilginc seyler konusulmus..
pentax'i kore, nikonu da alman markasi gibi yapmis bazi arkadaslar..
...
nereden baslamali bilemiyorum su anda dogrusu..

birincisi, k10d ile d200 ayni sinifin makineleri.. farkli bir sinifa neden konulur, lutfen bana izah edin..
burada, k10d'nin fiyati daha dune kadar (burada derken, biliyorsunuz ben ingilteredeyim) 30d ile ayniydi.. su anda da 50 pound daha ucuza satiliyor k10d.. d200 ise, 200 pound kadar pahali.. (600'e 800 pound..)
k10d'nin bir altinda bulunan k100d; 400d, d80 gibi makinelerle ayni sinifta.. ve k110d de d40 ile falan ayni sinifta..

gps destegi konusu.. 5d'de yok.. demek ki o da geri mi diyecegiz d200'den?
veya 5fps destegi.. 5d'de yine yok.. demek yine geride d200'den.. veya 30d'den..
hatta komiktir, 1dsMII'nun cekim hizi da 4fps.. yani 30d'den daha geride..

Tarih: 24 Mayıs 2007, 17:20 - İp: 86.***.**0.120
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

sadece fiyat belirleyici degil sinif belirlemek konusunda. d200`de k10d`de prosumer sinifi icin uretilmis. yani su anda bu forumlarda konusan insanlar. yani yari pro sinif diyebiliriz.

bu arada konuyu acan, son derece mantikli madde madde yazmis. bazi insanlar ise bu ikisi karsilastirilmaz seklinde fiyat disinda hicbir temele dayanmayan tepkiler vermisler. bakin wikipedia ne yazmis:

The Nikon D200 is a semi professional digital SLR camera. It falls between consumer DSLR cameras like the Nikon D50 and D70s, and high-end professional models like the Nikon D2Hs and D2Xs.

bence d200 gayet guzel, verildigi parayi hakkeden bir kamera. cok param olsa amator halime bakmadan alirim. ama cok cok param olsa da gidip D2Xs almam.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 17:40 - İp: 195.***.**8.198
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

The Nikon D200 is a semi professional digital SLR camera

e profesyonel işte...semi-profesyonel

Tarih: 24 Mayıs 2007, 19:50 - İp: 88.***.**0.12
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

adım kadar emin olduğum tek şey bu topic in kasıtlı açıldığıdır.hiç kusura bakma ilker

kimse üstüne alınmasın ama netfotografa yakısır bir konu olmuş...

babalar gibi belli kimin ne için neden açtığı kime mesaj vermek için açtığı...

yoksa biliyorum ki şahıslar için ne pentax ne nıkon cok onemlı deyıl...

Tarih: 25 Mayıs 2007, 12:10 - İp: 85.***.**3.128
juniperus
juniperus (üye)
İstanbul / Amatör

ben onu bunu bilmem arkaşlar kriter şu; kim elindeki makinayı aldığına pişman değil hatta çok da mutluysa o kişi için en güzel makina odur
Ben D200 aldım. K10d ile arasında çok düşündüm ve iyikide d200 aldım diyorum . Biliyordum ki k10d alsaydım en küçük bir aksilikte pişmanlık duyup makinadan soğuyacaktım.
Bu arada sitede d200 almamda düşüncelerinden dolayı etkilendiğim , herkese özellikle kontras , mecnun999 fufuli, sizlere teşekkür ediyorum.

MAKİNANLA MUTLUMUSUN ?
a) EVET işte o en güzel makina
b) HAYIR keşke diğerini alsaydın bekleme ve hemen git değiştir.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 12:19 - İp: 88.***.**0.14
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kasitli acildi tabii ki erhan.. tek kasitim, sana k10d aldirabilmek.. simdiye kadar bir k10d denemedin.. almadigini gormeden olmek istemem dogrusu..
..

Tarih: 25 Mayıs 2007, 16:41 - İp: 86.***.**0.120